Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mikor kell alszok/alszom,...

Mikor kell alszok/alszom, eszek/eszem, iszok/iszom. Stb?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 27. 18:15
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
3%
Tárgyas ragozáskor az -m végű(Eszem az almát.), alanyinál mindegy.
2011. ápr. 27. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim válasza:
19%
alszok az ágyon eszek fagyit eszem a kukoricát iszok üdítöt iszom az üdítőt határozott/Határozatlan
2011. ápr. 27. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
25%

Én úgy tudom, alanyi meg tárgyas ragozás.

Nézek (valamit). (általános dolog, nézek, mindegy, hogy mit)

Nézem a TV-t. (konkrét dolgot nézek)

Eszek.

Eszem a pizzát.

Iszok.

Iszom a kólát.


Az, hogy alszom, az nem helyes, olyan nincs! Pár igének nincs tárgyas alakja pl. az alsziknak. Olyan sincs, hogy megyem, csak megyek.

17/F

2011. ápr. 27. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
93%

Én meg magyartanárként úgy tudom, hogy az ikes igéknek jelen időben, kijelentő módban, egyes szám első személyben MINDEN ESETBEN -m a személyragja.

Tehát mindegy, hogy valamit vagy azt, de -> eszem, iszom, játszom stb. Az alszom meg nem tárgyas ige (nem vonz tárgyat), tehát ott nincs határozott vagy általános ragozás (egyes nyelvtanok szerint: alanyi vagy tárgyas).


DE: mivel a nem ikes igék ragozása nagyon elterjedt, ezért nem hiba az sem, ha valaki a -k személyragot használja.

2011. ápr. 27. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
62%

22:03


Sajnos ezt ma már egyre kevesebben tartják be. Szépen, helyesen beszélni, írni nem akarnak és nem is tudnak. Bár ezt Te biztosan többször tapasztalod.

2011. ápr. 27. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
58%
22:52: Én például szeretnék rendesen és szépen beszélni, és törekszek is rá, hogy szépen mondjam, amit mondok, ennek ellenére mégis szoktam "-k"-val mondani ezeket a szavakat. És tudod, hogy miért? Mert felénk szokás erre mondani, nyelvtanilag sincsen benne semmi hiba, és nem is hangzik rosszul(szerintem).
2011. ápr. 27. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
87%
22:03-as vagyok. Az ikes igék eredeti ragozását nagyjából 20 évesen tanultam meg. Addig a szokásos alanyi/tárgyas ragozás ragjait használtam, és semmi furcsát nem éreztem, amikor az alszok, biciklizek, nézelődök stb. szavakat kimondtam. Azonban akkor volt egy jó barátom, aki mindig kijavított, és egy idő után már kezdett zavarni (egyébként ő is magyar szakos volt, és nem sértett meg ezzel, bunkónak sem éreztem). Elkezdtem tudatosan figyelni a beszédemre, sokszor tévesztettem, valószínűleg ma is előfordul, de ritkább. És ma már az nagyon bántó a fülemnek, ha ezeknek a szavaknak a végén a -k hangot hallom.
2011. ápr. 27. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
14%
Ajj nem mindegy? Bírom amikor ilyen hülyeségeken rágódnak, közben pár generáció múlva már úgyis angolul beszélünk! Tökmindegy, hogy most k vagy m nem néz parasztnak ettől senki -.-
2011. ápr. 27. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
90%

23:17


Én úgy nőttem fel, hogy természetes volt, a szüleim is szépen,helyesen beszéltek, emellett rengeteget olvastam. Hozzáteszem, hogy mind általános iskolában, mind a gimnáziumban kijavították, aki tévesztett, a "nák"-ozást meg annyira kicikiztük, hogy na.


23:22


"Tökmindegy, hogy most k vagy m nem néz parasztnak ettől senki"


Annyira nem, de számomra egy szint ki hogyan beszél.

2011. ápr. 28. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
56%

Én olyan környezetben nőttem fel ahol csak alanyi/tárgyas ragozás volt, még ma is furán finomkodónak érzem az m-ezést, mintha vki azt mondaná h "Lemegyem a boltba."

Én nem is használom.

2011. ápr. 28. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!