Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért mondják, hogy Pécsett,...

Miért mondják, hogy Pécsett, meg Győrött?

Figyelt kérdés
De nem mondják, hogy Debrecenett. Miért?
2011. aug. 2. 17:36
 1/9 anonim ***** válasza:
2%
pécs meg pécsett az külön hely. olyan nincs is h debrecenett. csak debrecen van.
2011. aug. 2. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Liquid ***** válasza:
30%
Magyar nyeltanilag a Pécsett és a Győrött a helyes, mivel a szavakban a hagyomány elve érvényesül. Az előző válaszoló, h létezne olyan hely h Pécsett, erősen kétségbevonom. Igazán tisztában lehetnének az emberek a saját nyelvükkel. Annyi Magyarországon a hungarista, és még a saját nyelvüket sem tudják rendesen használni! ( bocsáss meg, h nem ide vágó témát is boncolgattam, de már nem bírtam ezt. Ez a dolog kedves "Kérdés feltevője" nem feléd irányult)
2011. aug. 2. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy nyelvtanilag a Pécsett/Győrött helyes forma, csak azt nem tudom, hogy miért mondják így. Honnan eredd a két "t". És a többi városnévnél miért nem helyes ez a forma.
2011. aug. 2. 18:28
 4/9 anonim válasza:
Székesfehérvárott, ez így hely?
2011. aug. 3. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Az egész a locativus ragra vezethető vissza:

A magyarban kilencféle helyhatározói eset létezik; ezen felül azonban számon tartanak egy különálló locativus esetet, amit csupán néhány városnévben, a inessivusszal vagy a superessivusszal felváltva használnak. Ragja, a „-t/-tt” finnugor eredetre megy vissza.

A városneveken kívül névutókban és határozószókban is előfordul,

pl: Győrött, Pécsett, Vácott, Kaposvárt;

itt, ott, imitt, amott, alatt, fölött, között stb.

2011. aug. 3. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Helyes még a Kaposvárott, Vácott, Kolozsvárott, Székesfehérott, Kapuvárott, Diósgyőrött forma is.


[link]

2011. aug. 3. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Hú, de egyszerre jött a két locativusos válasz! :->
2011. aug. 3. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Utolsó előttinek: a Diósgyőrött helytelen! Diósgyőrben a helyes! Amit a médiában mondanak, /TV/ az hibás. A feleségem itt született Diósgyőrben.
2011. aug. 6. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 fanyar válasza:
100%

"Utolsó előttinek: a Diósgyőrött helytelen! Diósgyőrben a helyes! Amit a médiában mondanak, /TV/ az hibás. A feleségem itt született Diósgyőrben."

Az érvelése3d megmosolyogni való

Mármint hogy a feleséged itt született

Ez nem bizonyít helyes alakot!

Csupán annyit: ismeri a helyi használatát

2015. márc. 30. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!