Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írom helyesen és miért?...

Hogy írom helyesen és miért? A Sínai-hegyi vagy a sínai-hegyi?

Figyelt kérdés
Én a másodikra szavaznék, de többen állítják, hogy az első a jó, csak nem tudom, miért.
2011. okt. 5. 23:43
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
100%

Őőő... Most visszaolvastam a hozzászólásomat, és látom, hogy félreérthető.


Tehát az biztos, hogy a Sínai nem Sína+i. Arra viszont van esély, hogy Sínai+i = sínai. Viszont a sínai (szináj stb.) szó fogat jelent, a félsziget neve magyarul Fog-félsziget. Nem hiszem, hogy ebbe még belegyömöszöltek volna egy láthatatlan -i képzőt.


Arra az egyre tudok gondolni, hogy a hegyet azért kell kisbetűvel írni, mert a Sínai(-félsziget)i-hegy kifejezésből ered, és akkor valóban benne van egy rejtett -i képző. Elég nyakatekert magyarázat, de csak ezt az egyet tudom elképzelni.


Írok Balázs Gézának, hátha meg tudja erősíteni az elméletemet. Nagyon izgalmas az ilyen egy korrektor számára!


Ezúton is köszönöm a kérdezőnek és Andizsuzsinak a közreműködését eme gordiuszi csomó kibogozásában.

2011. okt. 7. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Örülnék, ha megírnád, hogy mire jutottál. Én csak "amatőr" módon próbálom a helyesen írást propagálni, és rosszul vagyok attól, ha valaki arra hivatkozva rakja tele hibával az írásművét, hogy nem arra koncentrált, meg nem az a mondandója lényege stb. Szerintem ha egyszer megtanul valaki alapvetően helyesen írni, akkor az zsigerből megy, és nem kell rá külön odafigyelnie. Innen is üdvözlöm Ági nénit, aki ezt belém nevelte:)
2011. okt. 7. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim válasza:
Végül mi történt?
2011. okt. 24. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, ez az oldal számotokra ismerős-e.

Én is azok közé tartozom, akik szeretik kijavítani a helyesírási hibákat, még akkor is, ha ez esetleg nem tetszik a másik személynek.

Nem tudom megérteni, hogy valaki feltesz egy kérdést, és azt az egy-két mondatot nem bírja leírni tisztességesen.

Na már most, kíváncsiságból utánanéztem a fenti szó helyesírásának, és ezt találtam.


[link]


Ezek után melyik a mérvadó?

Én mindig a Magyar Helyesírási Szótár szerint javítottam ki a hibákat.

Melyik a helyes?

Üdv. Ági

2012. jan. 25. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:

Ez az!! Mondtam, hogy hibás a helyesírási szótárban feltüntetett alak!


Köszönjük, Ági!


Korr-Rektor

2012. jan. 25. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 Meeszaaros ***** válasza:
Nagy S-sel írandó.
2012. ápr. 4. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
0%
a második!! mert a kötőjel szoros összetartozást jelez.
2012. dec. 24. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
90%
Utolsó! Ha elolvastad volna az eddigieket, akkor nem írtál volna ilyen butaságot.
2012. dec. 25. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 torrent.neked ***** válasza:

Annyit tennék még hozzá (talán még nem hangzott el), hogy bár nyilván igaz, amit Korr-R. ír arról, hogy eredetileg a "Sínai" nem képzett szó, hanem az i-t is tartalmazza, mégis azt is tudni lehet, hogy a bibliai -- és bibliai témájú -- szövegekben sokszor írják úgy, mintha képzett lenne, néhány példa erre az internetről:

"és neki Sína hegyén törvényt adtál: jöjj el, és szabadíts meg minket kinyújtott karoddal"

"mert Sína hegye Arábiában vagyon, mely hasonlít a mostani Jerusalemhez"

"Sína-hegye e földről magasodó,. Vörös-tengered csodaként megnyiló."

"Ezt hallva, szükségszerűen visszagondolunk arra a szövetségre, amelyet az Úr választott népével kötött meg a Sína-i hegyen"

"Te hoztad őt' a' Sína' hegyére le"

"Ő volt az, aki a pusztai közösségből kapcsolatban állt az angyallal, aki Sína hegyén szólt hozzá és..."

"Az Úr Sína szent hegyén fölment a magasba és a rabságot fogságba vitte."

"Az egyik Sína hegyérõl való és szolgaságra szül: ez Hágár. * 25. Hágár ugyanis az Arábiában lévõ Sína hegyét jelenti..."

"Életének történetét Lépcsős Szent János, a Sína-hegyi kolostor főnöke írta le."


stb.


(Powered by Google :-)


Szóval lehet, hogy tévedtek, akik ezt írták -- talán azt gondolták ők is, hogy a "Sínai" szó képzett --, de ez a sok, eredetileg talán téves használat is okozhatta -- egymást gerjesztve --, hogy ennyire képzett szónak gondoljuk ezt ma már.

2013. jan. 5. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
utolsó,nem a Sína hegyén volt a kérdés,hanem a Sínai-hegyi...
2013. jan. 5. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!