Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írom helyesen és miért?...

Hogy írom helyesen és miért? A Sínai-hegyi vagy a sínai-hegyi?

Figyelt kérdés
Én a másodikra szavaznék, de többen állítják, hogy az első a jó, csak nem tudom, miért.
2011. okt. 5. 23:43
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:
0%
vagy sínai-hegyi....mittudomén
2013. jan. 5. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 torrent.neked ***** válasza:
100%
Méltóztattál elolvasni az eddig eszmecserét, vagy ez csak úgy kikívánkozott?
2013. jan. 6. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
Ha már Sína előkerült: nem vagyok biztos benne, hogy bármilyen köze is van Siónnak a Sínai-félszigethez.
2013. jan. 8. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 Meeszaaros ***** válasza:
A Sínai előtag nem -i képzős, tehát a helyes írásmód továbbra is Sínai-hegyi, azaz az előtag nagybetűs marad. (Ellentétben a velencei-tavinál kisbetűs lesz, hiszen ott az előtag -i képzős, tehát nem tulajdonnév.)
2013. jan. 9. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim válasza:
0%

Szerintem sínai-hegyi. Mivel gondolom normál estben Sínai-hegy. Tanultunk valami "madzagelméletet", ami alapján ha i-s képzőt teszek a szó végére, akkor az előtte lévő tagot (jelen esetben Sínai-t) is megváltoztatja, tehát lekicsinyíti. Kivétel akkor, ha tulajdonnév az első tag. (Pl Anna-hegy-->Anna-hegyi. Az Anna tulajdonnév, így azt nem tudja a képző sem lekicsinyíteni.)

Egyébként ilyen problémás helyzet csak a képzők használatakor van. :)

2013. jún. 24. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Utolsó!


Jól tudod, a köznévi előtagok kisbetűsek, a tulajdonnéviek nagybetűsek (János-hegyi, hárs-hegyi). Az idegen eredetű szavaknál azonban nem vizsgáljuk, hogy köz- vagy tulajdonnév az előtag (sokszor lehetetlen), úgyhogy ott mindig meghagyjuk a nagybetűt. (A sínai szó egyébként fogat jelent.) A helyes tehát Sínai-hegyi.

2013. jún. 25. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 Meeszaaros ***** válasza:
100%
Bírom azokat, akik el sem olvassák az eddigi hozzászólásokat, és adnak egy rossz tanácsot.
2013. jún. 27. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!