Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy mondjuk; valakinek a...

Hogy mondjuk; valakinek a műtéte vagy műtétje? Nete vagy netje? (internetről beszélve)

Figyelt kérdés
2007. júl. 27. 19:21
 1/7 anonim válasza:
90%
Szaerintem nete és műtéte!De nem tudnám megmagyarázni!!:)
2007. júl. 27. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem kell a j. Az a birtokos jelző. Meg szerintem jobban is hangzik.
2008. jan. 27. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Megnéztem egy 1979-es szótárban, ott még egyértelműen "műtétje" volt, de a nyelv folyamatosan változik, az elterjedt köznyelvi formákat hivatalossá teszik, ezért biztos vagyok benne, hogy ma már a "műtéte" is helyes.
2008. aug. 20. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
25%

A magyar nyelv 1954 óta nem "változott". A folyamatos változást az eredményezi, hogy tanultál valamit - amit nem jól tanítottak - aztán utána megtanultad jól, majd elfelejtetted, és a régire emlékeztél, láttad megint valóban jól leírva, megjegyezted, hogy jééé megváltozott stb.

A nyelv tény, hogy fejlődik, de a nyelvi helyesírás az elmúlt ötven évben MINIMÁLISAT változott, ilyen kérdésekben nem igazán, hogy műtéte - műtétje.


Amúgy a j-s alak a jó.

2009. aug. 16. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
0%

Mütéte, Nete.

mivel a pénznél sem azt mondod hogy " pénzje " van ugyebár

2009. nov. 5. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Hangrend és illeszkedésnek hívják, amikor a toldalék első betűje idomul a szótőhöz. Valóban a hetvenes években még a birtokos rag -ja -je volt de ma már sok rendhagyó esetben nem hangzó a "j". (Ez a leggyönyörűbb, megtanulhatatlan része a nyelvünknek, a rendhagyó ragozás! Itt buknak le húsz év magyartanulás után a külföldiek. Ez csak ösztönből működik.) Tehát nete, és műtéte. De tanyája, és pusztája. :)) Rendhagyó ragozás.
2009. dec. 17. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Utóirat: A magyar nyelv folyamatosan, hétről hétre változik kedves kollega! Vagy ön szerint hogy mondták 1954-ben a személyi számítógépet? Az smtp-protokollt?? Egybe-vagy külön? Kötöjellel? Sehogy, mert nem volt ilyen fogalom! De mondhatnám a mobilt (1954-ben 1000% hogy nem értették mit akarsz állandóan a mozgóval - ugyanis azt jelenti a mobil!) Napi szinten változik a nyelv. Csak gondolkodni kell hozzá.
2009. dec. 17. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!