Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Írnátok olyan szavakat,...

Írnátok olyan szavakat, amiket általában kevesen tudnak helyesen leírni?

Figyelt kérdés
Magyar felvételire kéne összegyűjteni párat, a központit és tehetséggondozót is írok (értsd: nem egyetemi felvételi).

2012. jan. 12. 14:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
2012. jan. 12. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

1-jén helyett 1-én (sokan félnek a j kiírásától)


szerviz helyett szervíz (valószínűleg a víz szó zavarja meg az embereket)


kefir helyett kefír (általában hosszú í-vel ejtjük)


árboc helyett árbóc (lásd előző, csak ó-val)


girosz helyett gyros (görög étel, de a legtöbb helyen angolul írják ki, nyilván félnek a magyar fonetikájú helyes változattól)


szusi helyett sushi (lásd előző, csak görög helyett japánnal)


%-kal helyett %-al (és a -val/-vel v-jének eltűnésére szinte végtelen mennyiségű példát lehet hozni)


2-t helyett 2-őt (itt az előző példa ellentettje, egy nem létező betű hasonul a kettő szó utolsó betűjéhez)


fideszes helyett Fideszes (hiába járul melléknévképző - vagy akár igeképző - a tulajdonnévhez, sokan nem merik kisbetűvel kezdeni)


monacói helyett monacoi (sokan nem merik hosszúra cserélni a szótő végén lévő o-t toldalék kapcsolásakor)


infó helyett info (általában azt hiszik, hogy nem szabad megváltoztatni a rövidített szó betűit, pedig rengeteg példa van rá, lásd lagzi, trafó stb.)


helyiség és helység (ezt a kettőt pedig rendszerint összekeverik, pl. kerthelység)


Üdv:

a Korr-Rektor

2012. jan. 12. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
65%
San Marino viszont rövid ó! Monaco miért nem az? Illetve miért nem Monakó és Szán Márinó? (Mondjuk ez érthető, hiszen Márinói szán-márka is lehetne)Nincs ezek szerint egységes szabály igazán. Costa Rica rendben, de Mexikó miért nem Mexico?
2012. jan. 12. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Utolsónak:


A földrajzi nevek magyarosodásában nem érdemes logikát keresni. Torino például valamiért rövid o-s maradt, Milánót, Rómát, Nápolyt magyarosan írjuk. Amszterdam és Brüsszel neve szintén magyarosodott, Barcelonáé, Marseille-é, Monte-Carlóé nem. Az USA államai közül pedig csak Kaliforniát, Észak- és Dél-Dakotát, Észak- és Dél-Karolinát, illetve Új-Mexikót írjuk magyarosan, a többinél maradt az angolos írásmód.


Toldalék kapcsolásakor mindenesetre a rövid o-ból hosszú lesz, tehát hiába Torino-nak írjuk a város nevét, toldalékolva már Torinóban, torinói, Torinóig stb. a helyes írásmód.

2012. jan. 12. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Köszönöm én is a választ. Amúgy országoknál Macedónia a legzűrösebb, mert c-vel illik ejteni, mert Makedónia Görögöknél van, de macedón ember k-val ejti, vagy 10 évig a tv-ben k-val ejtették, c-vel írták. De tudom ez kicsit más téma. Szerintem jobb lenne, ha nem magyarosan írnánk, de csak országoknál.
2012. jan. 12. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Még egy eszembe jutott: nagyon sokan írnak "Facebook-on"-t "Facebookon" helyett. Elég elterjedt tévhit, hogy idegen szavakhoz kötőjellel kapcsoljuk a toldalékot.
2012. jan. 12. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
És még egy eszembe jutott: euró helyett sokan "euro"-t vagy "Euro"-t írnak.
2012. jan. 12. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Megint eszembe jutott egy: a partit rengetegszer látom party formában leírva. Itt nyilván a sznobhatás érvényesül.
2012. jan. 12. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

én általában ezeket vétem el, pedig tudom, hogy hogy helyes:

lelkiismeret-furdalás helyett lelkiismeretfurdalás

valószínűleg helyett valószínüleg

egyelőre helyett egyenlőre (itt helyes a második is, de mást jelent.)

2012. jan. 14. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező:

Nézd meg ezt a linket, szerintem ez is segíthet.

Elég átfogó képet ad:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__199-ho..


És itt egy másik, ahol a hibát ejt - hibát vét használatát taglalják.

Csak úgy halkan megjegyzem, 01. 16. 14. 05. volt az én hozzászólásom, ahol javítottam magam, és innét kezdődnek a vitává fajult hozzászólások.


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__255783..

2012. jan. 20. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!