Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes írásmód? A...

Melyik a helyes írásmód? A Lufthansa az American Airlines-al együtt A Lufthansa az American Airlines-szal együtt

Figyelt kérdés
2012. ápr. 27. 09:30
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
100%

A nagy vitában elsikkadt a lényeg: a felsorolt változatok egyike sem helyes!


- Az "Airlines-al" verziót sürgősen felejtsd el! Nagyon súlyos (és sajnos mostanában igen gyakori) hiba, hogy a -val/-vel ragot megcsonkítják, márpedig -al/-el rag nincs a magyar nyelvben.


- Az "Airlines-szal", illetve "Airlines-zal" változatban már nincs megcsonkítva a toldalék, viszont a kötőjelezés hiba. Mivel nincs néma hangzó vagy szokatlan hangzócsoportosulás a szó végén, a toldalékot kötőjel nélkül fűzzük a a szótőhöz.


Néhányszor meghallgattam az American Airlines kiejtését, és inkább az sz-re szavazok.



A helyes írásmód tehát:


American Airlinesszal.

2012. ápr. 28. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:

De jó, akkor még jó a hallásom. :)

[Én a Google-t nem tudtam meghallgatni, nem tudom, miért nem hajlandó hangot adni... De azon az oldalon, amit linkeltem, tényleg legalább tízszer meghallgattam, de inkább többször.]


Viszont én úgy tudtam, hogy ha a szóvégi hangzót másképp ejtjük, mint ahogyan írva vagyon, akkor is kötőjelezni kell. Akkor rosszul tudom? [Nincs hitelesítő aláírás a válaszod végén, és én nem hiszek ám el mindenkinek mindent. :D ]


Nekem az tűnt fel, hogy a 9. válaszban toldalékolt rosszul a válaszoló: "Azért remélem nem "sz"-el...", pedig ugyebár "sz-szel" a helyes alak.


Most pedig a válaszokat újraolvasva még egy: valaki kifogásolta a [z] ejtését; pedig létezik. Nekem is furcsa volt eleinte, mert amikor még gyerekkoromban tanulni kezdtem az angolt, minden esetben sz-re emlékszem; aztán későbbi tanulmányaim folyamán döbbentem meg én is...


Üdv. :)

2012. ápr. 28. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
0%
Aki ebben eszet hall az minimum menjen fülészhez. Tisztán és egyértelműen zé hallható (ahogy rengeteg más szóban is)
2012. ápr. 28. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

^ Itt legalább hárman sz hangot hallunk, z-t csak te egyedül. Nem tudom, így miért vagy annyira biztos abban, hogy nem neked kellene hallásvizsgálatra menned...


Magyar helyesírásból meg nem ártana egy kis korrepetálás. :)

2012. ápr. 28. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
Kérem szépen, én úgy tudom, hogy ha az s-et magánhangzó vagy zöngés mássalhangzó előzi meg, akkor z-nek, zöngétlen mássalhangzó esetén sz-nek ejtjük.
2012. ápr. 28. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
100%

Én a Forvón hallgattam meg, ott inkább sz-nek hangzik:

[link]


„Hitetlen” Berta Woosternek a Korr-Rektor úr idézi a szabályzat vonatkozó passzusát:

„A -val, -vel és a -vá, -vé rag a mássalhangzót jelölő nem magyar betűre vagy betűkapcsolatra végződő idegen közszavakhoz és tulajdonnevekhez úgy járul, hogy v-je teljesen hasonul az utolsó kiejtett mássalhangzóhoz: Andrićtyal, Balzackal, pechhel, Bachhal, Greenwichcsel, Steinbeckkel, Engelsszel, hertzcel, fixszel, fixszé, ortodoxszá, Félixszel, Marxszal stb.”


;->

2012. ápr. 28. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:

Igenis, uram, értettem. :)

Így már mindjárt más, és köszönöm szépen a fáradságát. :)


Szerintem már unalmas leszek, de próbáltam tegnap a Forvót is, és ott sem volt hang.

Lehet, hogy a böngészőmmel nem stimmel valami, vagy az operációs rendszeremmel? Mindegy, költői kérdés volt. :D


Korr-Rektor úr, ha esetleg még valaha is beindul a Magyar Helyesírástroll Mozgalom, akkor két üzlet között ugorjunk be valamelyik szakrendelőbe is.

Kijavítandó helyesírási hibák ott is lehetnek. :D


Tegnapi "élmény" az egyik bolt sajtpultjának táblája:


__________

I AKCIÓ I

I I

I TRAPP I

I PISTA I

I I

I 1200.- I

------------


Elővettem a telefonomat, hogy lefotózzam, de sajnos két eladó volt a pult mögött, hárman pedig árut pakoltak a közvetlen közelben. :(


Üdv. :)

2012. ápr. 28. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim válasza:
50%
amúgy annak van igaza, aki Z-vel ejtené... :D
2012. máj. 3. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim válasza:
0%
a második.
2012. máj. 4. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 Gruffacsór válasza:
100%

A két vonatkó magyar nyelvtani szabály már le lett karcolva:

1. A "-val" toldalék v-je az utolsó kejtett mássalhangzóhoz hasonul.

2. Kötőjelet csak akkor használunk, ha az utolsó kiejtett hang néma hang.


Tekintve pedig, hogy az angol és magyar nyelv hangzókészlete egymásnak nem feleltethető meg tökéletesen, "sz"-t is, "z"-t is használhatsz. Nyelvtanilag mindkettő teljesen helyes, mivel a kiejtett hang nem magyar "sz" és nem is magyar "z".


Azon vitatkozni, hogy melyik hangzónkhoz áll közelebb az Airlines szó utolsó hangja, szőrszálhasogatás, ráadásul az írásmód szempontjából teljesen irreleváns.

2012. máj. 5. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!