Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szabad olyat kérdezni, hogy...

Szabad olyat kérdezni, hogy mikoronta?

Figyelt kérdés

Öcsém szokta használni, nekem nagyon bántja a fülemet,de úgy látszik a z övét valamiért nem.

Szóval a kérdésem, hogy az ilyen formákat tűzzel-vassal irtani kell? Vagy tolerálni, mint egy lépést a nyelv változásában. Lehet, hogy túl liberális lettem, de kezdek az utóbbi felé hajlani :)



2012. máj. 22. 13:13
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
Ez azt jelenti, hogy "mióta"? Lehet, hogy valamelyik tájnyelv része, nem kizárt, hogy használják máshol is kisebb közösségek. Nem kell írtani, csak nem kell eltanulni, ha van általánosabban használt szavunk rá.
2012. máj. 22. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
82%

Egyáltalán nem kell irtani, de nem kell majmolni sem. Tetszetős tájszó, Petőfi is használta a Helység kalapácsa c. versében.

"A fondor lelkületű egyházfi,

Ki, mikoronta Bagarja uram

E kérdést terjesztette elébe:..."

2012. máj. 22. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
Jajj túl sok növényrendszertant tanultam, azt hittem vmi növényről van szó:P
2012. máj. 22. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

Nem mióta, hanem "milyen gyakran" értelemben, szoktam hallani.


Mikoronta mész moziba?

Hetente járok.


Borzasztó, nem? :)

2012. máj. 22. 13:51
 5/19 anonim ***** válasza:

Ilyen értelemben kicsit tényleg borzasztó. :)

De szerintem nem használják tömegesen, és ha őt nem zavarja, hogy nem értik, mit akar mondani, akkor használja.

2012. máj. 22. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 beglerbég ***** válasza:
67%

Jajj-jajj. Mar megint az irtas. Mindig csak az irtas. Tessek megfogadni az alabbi bolcsesseget. "Csak a sajat nevedben szolj sapadtarcu!" :)

Miota ezt megfogadtam, sokkal nagyobb a bekesseg korulottem. :))


Amugy, szerintem, nem szandekosan valtoztatta meg a szo jelenteset, hanem onmaga rakhatta ossze. Mikor/on+/-ta (pl. mint havonta). Erdekes megoldas. :D

2012. máj. 22. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 Vree ***** válasza:

Nincs ebben semmi szörnyű. :) AZ egy dolog, hogy a mai köznyelvben inkább a "milyen gyakran"-t használjuk helyette, azért tűnhet szokatlannak.


Ha engem kérdezel valószínűbbnek tűnik hogy a "milyen gyakran" volt nyelvtörténetileg az újabb keletű kifejezés. Akkor azt kellen kiirtani? :D

2012. máj. 22. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
Ezek mind csak sajátos, különböző értelmezések. Ki, milyen hangulatú szóra asszociál. A "mikoronta" igen régi és elkopott szavunk, jelentése : AMIKOR. Aki más értelmet ad neki, az "önkéntes nyelvújító." (lsd. Petőfi: A helység kalapácsa c. versét.)
2012. máj. 22. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim válasza:
Szerintem nincs igazuk azoknak,akik csak legyintenek ilyenkor!Igenis fontos,hogy a Magyar ember MAGYARUL beszéljen!Sajnos egyre több helyen és egyre többször találkozunk olyan szevakkal,amit nem tanultunk,vagy nem értünk..Ilyenkor még szinte mi érezzük zavarban magunkat!Pedig nem kellene!Minden Magyar ember megtanult beszélni,MAGYARUL!Az,hogy milyen környezetben él,illetve, milyen környezetben amortizálódik le,azt abból tudod meg,hogy éppen milyen felvett "akcentussal" beszél!Lásd anno Mónika show,Balázs show,stb...Igen,kellenek az ilyen hozzászólások,kérdések,mert csak ettől maradhat meg a magyar nyelv,ha vannak olyan emberek,akik nem örülnek annak,ha egyesek magyarnak mondják magukat,de nem MAGYARUL beszélnek!Szóval,kedves Ifjutitan,szerintem teljesen igazad van!Beszélgess el az öcséddel!Aztán irthatod az ilyen beszédet t"zzel-vassal!!!!!!!!!!!!!!!!
2012. máj. 31. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 beglerbég ***** válasza:

Kedves 00:07

Ha nem MAGYARUL<-[metalhorges] szolott, akkor milyen nyelven? :)


Valamint megjegyeznem, hogy mindenki akcentussal beszeli a MAGYART<-[metalhorges].

2012. máj. 31. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!