Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szabad olyat kérdezni, hogy...

Szabad olyat kérdezni, hogy mikoronta?

Figyelt kérdés

Öcsém szokta használni, nekem nagyon bántja a fülemet,de úgy látszik a z övét valamiért nem.

Szóval a kérdésem, hogy az ilyen formákat tűzzel-vassal irtani kell? Vagy tolerálni, mint egy lépést a nyelv változásában. Lehet, hogy túl liberális lettem, de kezdek az utóbbi felé hajlani :)



2012. máj. 22. 13:13
1 2
 11/19 anonim válasza:
Kedves Beglerbég!Ha téged nem zavar a sok zagyvaság amit hallasz,akkor csak irigykedni tudok!Nem tudom,milyen nyelven szólott,de,hogy nem magyarul,az biztos...Különben nem lett volna itt a kérdés!Amúgy az akcentust idézőjelben irtam,ha esetleg nem vetted volna észre... :)
2012. jún. 1. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:

tegnap 07:21


Nem akartam, de olyan magas volt a labda, hogy le kellett ütnöm.

Legközelebb akkor oktass másokat a magyar nyelv helyes használatáról, és akkor javasold, hogy mit kell irtani és mit nem, ha a Magyar embert magyar embernek írod, ugyanis kis m-mel írandó. Még annyit, hogy a mondat végére a magyar nyelvben nem teszünk 6 db felkiáltójelet.

(Ha már a Helyesírás rovatba irkálunk...)

2012. jún. 1. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 beglerbég ***** válasza:
65%

Kedves Elozo (Mivel a nev titkos, nem tarom a nyilvanossag ele) :)


Hadd valaszoljak most a teljes hozzaszolasodra. Kezdjuk a MAGYARral. Ez a csupa nagybetus MAGYAR amirol irsz, sanda gyanum szerint, a sztenderdet takarja. Amit az oskolaban is okitanak. Az a helyzet, hogy ez a teljes nyelvunknek csak egy toredeke. Az a valtozat, mely kavicsba van vesve es minden rajta bekovetkezo valtozast, egy kis nyelvmuvelo csapat felugyel. Ennek a valtozatnak az a celja (nalunk), hogy a hivatalos kozegben egyertelmuve tegye a kodolast mindenki szamara. Elkerulven a szogedi bacsi esetet.:


"-Szomszéd! Hol van a tehenem?

-Mögöttem.

-Mögötted?

-Mög hát!" :D


Am ez a valtozat semmivel sem tobb vagy jobb a tobbinel. Csak meg van a sajat helye.

Ami Ifjutitan occset illeti, nos az az o idiolektusa. (egyeni nyelvhasznalat)Csak ra illik, es nem kenyszeriti masokra. Ha tetszik, at lehet venni. Ha nem, akkor nem kell. (A hasonlo idiolektusok csoportja meg idovel dialektus lesz. A hasonlo dialektusok csoportja meg nyelv. Bar ez elegge keplekeny resz, lasd delszlav nyelvek. Egy nyelv es annak dialektusai avagy tobb kulonallo nyelv?)

Az iskolaban tanitott valtozatot meg egyaltalan nem befolyasolja.


"Sajnos egyre több helyen és egyre többször találkozunk olyan szevakkal,amit nem tanultunk,vagy nem értünk..Ilyenkor még szinte mi érezzük zavarban magunkat!Pedig nem kellene!"-Te


Ez igy igaz, nem kellene. A tudas hianya nem szegyen. Plane itt, mivel lehetetlen a teljes nyelv folyton valtozo szokincset megtanulni. A sztenderdet meg lehet valamennyire, mert szepen le van dokumentalva. (Csak tudni kell, hogy mit hol kell hasznalni.) Ha valamit nem ert az ember, csak ra kell kerdezni. Szivesen elmondja barki, hogy mit ertett az adott forman. :)


Ifjutitan occse meg nem tett mast, mint fogott egy, ma mar nem hasznalt szot; es egy kovetheto logika szerint, uj jelentest adott nekije. Ilyen mar elofordult a nyelvunk tortenelmeben. Minek ezen most kiakadni? :))


[Amennyiben osszekutyultam par irasjelet, az azert van, mert ejfelkor nem birok mar koncentralni] :D

2012. jún. 1. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
0%
23 óra az még nem éjfél! Úgy érzem, hogy a fenti (kissé zavaros válasz), nem csak a késői időpontnak tudható be!
2012. jún. 1. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim válasza:
47%
beglerbégnek üzenem,hogy nem kutyult össze semmit,sőt,ez nagyon is érthető volt...sajnálom,hogy ilyen érzelmeket sikerült kiváltanom egyesekből,(pl.mondoskawan),de VELE nem értek egyet!Ugyanis akkor irok nagybetüt,amikor nyomatékosan szeretnék mondani valamit,és akkor teszek a mondat után 3száz felkiáltójelet,amikor csak jólesik... 37 év magyar nyelv tanitás után,úgy gondolom,magyarként nekem is lehetőségem lehet arra,hogy megvétózzak dolgokat!Nekem még most sem tetszik ez a sok újmagyar újitás!
2012. jún. 1. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
81%

"Ugyanis akkor irok nagybetüt,amikor nyomatékosan szeretnék mondani valamit,és akkor teszek a mondat után 3száz felkiáltójelet,amikor csak jólesik... 37 év magyar nyelv tanitás után,úgy gondolom,magyarként nekem is lehetőségem lehet arra,hogy megvétózzak dolgokat!"


Lelked rajta, nem vitázom tovább, de ha te így tanítod a magyar nyelvet, akkor azért hívd fel a diákjaid figyelmét arra, hogy a Magyar Helyesírási Szabályzat ezekről másképpen vélekedik, és az talán autentikusabb, mint a te értelmezésed. Már csak azért, hogy ebből nehogy a tanítványoknak egyszer hátrányuk származzon. Remélem, érthető volt egy tanárnak, hogy mire gondolok?

2012. jún. 1. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
81%

"Ugyanis akkor irok nagybetüt, amikor nyomatékosan szeretnék mondani valamit,"


Igen, a "fészbúkon" meg sms-ben talán.


"és akkor teszek a mondat után 3száz felkiáltójelet,amikor csak jólesik... "


Először is: az háromszáz, és nem "3száz", másodszor hiába teszel egy rakás felkiáltójelet egy kupacba, se nem fognak komolyabban venni, se nem lesz magyarabb. (Sőt!)


"37 év magyar nyelv tanitás"

No comment.

2012. jún. 2. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 beglerbég ***** válasza:

Kedves Mondoshawan!


Tartom magam korabbi allitasomhoz. Ejfelkor kuldtem el a hozzaszolast. Van egy kis trykkje, de az titok! ;)

(Hopp! Hagytam egy megoldokulcsot.)


Amennyiben zavarosnak talaltad par reszet, csak jelold meg azokat, szivesen kifejtem bovebben. :)

2012. jún. 2. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:
Kösz a véleményeket, de annyit nem ér, hogy összevesszetek rajta :)
2012. jún. 2. 14:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!