Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van-e konkrét szabály a...

Van-e konkrét szabály a hónapok arab számokkal való leírása esetén a nulla használatára? Helyes-e az egyjegyű számok esetén a nulla nélküli írásmód?

Figyelt kérdés

Én magam a dátumok leírásakor többnyire a hónapokat is arab számokkal jelölöm, az egyjegyűek előtt nullát írva. (Pl. a mai dátum: 2012. 06. 09.)


Hivatalos iratok kitöltési útmutatójában külön fel szokták hívni a figyelmet arra, hogy a nullát ki kell írni a keltezésnél, ill. a születési és egyéb dátumok rubrikáiban is.


Valószínűleg ezért találtam nagyon furcsának a nulla nélküli írásmódot, amikor először láttam ilyet. Próbáltam szabályt keresni, de nem találtam.


A vonatkozó részlet az AKH. 293. pontjából:


<(...) a hónap neve teljesen kiírható vagy rövidíthető, illetőleg jelölhető római számmal is, arab számmal is (...) 1983. 11. 28.>


Egyjegyűre nincs példa. :(


Találtam egy cikket, ami az Osiris Kiadó "Helyesírás" c. kötetére hivatkozva azt írja: <A szabályzat útmutatásához annyit tesz hozzá, hogy a hónapot római számmal tanácsos írni, de ha arab számmal írjuk, az egyjegyűek elé 0-t tegyünk.>

[link]


Ez mennyire tekinthető kötelező érvényűnek?


Konkrét választ szeretnék kapni a kérdésekre, ha tud valaki segíteni; előre is köszönöm.

Magánvéleményt nem kérek, az nekem is van. :)



#helyesírás #szabályzat #dátumok írása
2012. jún. 9. 15:21
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
75%
Én mindig írok eléjük 0-t, mivel sok helyen rublikákba kell írni a dátumot, és ott muszáj 0-t rakni eléjük.
2012. jún. 9. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Nem szoktam nullákat írni az egyjegyűek elé, kivéve hivatalos iratokban, ahol kell.
2012. jún. 9. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, de - mint írtam - konkrét választ szeretnék kapni a kérdéseimre; nem a szokásokat szeretném tudni, azzal nem jutok előrébb.
2012. jún. 9. 17:39
 4/15 anonim válasza:
Hivatalos iratokban kötelezô. Azért találták ki, hogy utólag ne lehessen a dátumot áthamisítani (pl.: ha azt írod: 2010.11.2; akkor simán beírhatnak a napot jelzô kettes elé egy egyest, és akkor már egybôl 12-e lesz belôle:) Ennek következtében a hétköznapokban is átvettük a "0" használatát ilyen szempontból:)
2012. jún. 12. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat, Szilárd. A hivatalos iratok esetében tudom az indoklást is, csak már nem akartam annyira részletezni a kérdésben.


De úgy látom, tényleg nagyon nehéz kérdéseket tettem fel, mert három nap alatt sem érkezett teljes válasz. :(

2012. jún. 12. 15:35
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Szia Berta!

Elküldtem a kérdésedet az e-nyelv.hu címére és ezt a választ kaptam.



"A keltezés írásmódját A magyar helyesírás szabályainak 293–297. pontjai szabályozzák. A szabályzat elérhető az interneten is: [link]


A fent említett szabálypontok azonban a kérdéses esetről nem rendelkeznek. Az Osiris-féle Helyesírás (2004: 416) is csak annyit ír, hogy a “napok sorszámának, valamint a hónapok sorszámának arab számmal írt változatában egyjegyű számok esetén egy nullát szokás a számjegy elé írni: 01, 02, 03, 04 stb.” Azaz ez a kézikönyv sem kizárólagos szabályról, hanem szokásról ír. Ez a gyakorlat talán a számítógépes feldolgozásnak köszönhetően alakult ki és terjed, hiszen a digitális adatfeldolgozásban lehet szerepe a karakterszámnak.


Ezek alapján tehát mind a 2012. 06. 05., mind a 2012. 6. 5. forma helyes (de arra érdemes figyelni, hogy vagy mind a hónap, mind a nap sorszáma tartalmazzon nullát, vagy egyik sem)."


Hát ennyi a válasz. ezek szerint itt az interneten szabályt nem találunk rá.

Üdv: Ági

2012. jún. 24. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Szia, Ági! :)


Nagyon köszönöm a segítségedet; nekem eszembe sem jutott ott megkérdezni... Úgyhogy örülök, hogy van, aki az eszét is használja. :)


Az a furcsa, hogy a linkelt cikkben másképp fogalmaztak: ott - bár nem szabály, de - kötelezőnek tűnik a 0 kiírása.


Az pedig hihető, hogy a számítógépes feldolgozásnak köszönhető a terjedése; de a kialakulása szerintem nem. Amikor én így kezdtem írni a dátumokat, a számítógépes feldolgozás még a kanyarban sem volt, nemhogy elterjedve... :D


Köszönöm még egyszer, nagyon kedves vagy. :)


Üdv. :)

2012. jún. 25. 01:04
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon szívesen.

Van egy ötletem, de ez csak ötlet.

Talán ez régebbi időkre vezethető vissza. Még a váltók, elismervények, egymás között lerendezendő tartozások időszakára.

Itt a lejárati dátumokkal lehetett manipulálni. Talán ezért találták ki, hogy eléje írják a 0-t, hogy ne lehessen javítani a dátumon.

Nem tudom, lehet hogy butaság...

Olvastam több olyan könyvet is, ahol a határidő játszott szerepet abban, hogy valaki elvesztette-e a becsületét, akár az életét.

Amikor még a sárga csekkeken nekünk kellett a befizetendő összeget kitölteni, a szám elé és mögé is húznunk kellett egy vonalat, hogy az esetleges hozzáírásokat elkerüljük.

Úgyhogy véleményem szerint azért kellett a dátumban 0-t írni, hogy ne lehessen utána javítani a dátumon.

De, mint írtam, ez csak egy ötlet.

Üdv: Ági

2012. jún. 25. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Ó, bocs!

Most olvastam el a Szilárd válaszát, gyakorlatilag azt írta, amit én.

2012. jún. 25. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
jav: most olvastam el Szilárd válaszát...
2012. jún. 26. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!