Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes? Augusztus...

Melyik a helyes? Augusztus 3-án, vagy 3-kán? -én esetében is így van?

Figyelt kérdés

2012. jún. 10. 15:54
1 2
 11/14 anonim válasza:
86%
3-án, de pontot nem szabad rakni. Ha a dátumhoz toldalékot kapcsolsz (-án, -én stb.) akkor nem rakhatsz pontot. nap utány mindig -án vagy -én van, kivéve 1-jén, viszont 11-én.
2012. jún. 12. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 fizikazseni válasza:
56%
augusztus 3-an
2012. jún. 20. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 BringaManó ***** válasza:

#10: "Régebben (ha jól emlékszem, 1984-ig) valóban ponttal együtt volt helyes, de azóta megváltozott a szabályzat"


Nice try... de nem nyert:

az azt megelőző kiadásban ('54) is így van:

"431.

(...) De keltezésben pont nélkül: 1848-ban; ápr. 21-én; stb."


Sőt az 1938-as 7. kiadás is ugyanígy "rendelkezik":

"A kelet kiírásában a szám mellé nem kell kitenni a sorszámot jelölő pontot, valamint az -ik, -dik, -adik, -edik végzetet sem kell kiírni; elég a kötőjel és -án, -én. Tehát nem: jan. 20.-án, 20-dikán, 20-adikán, hanem jan. 20-án, szept. 5-én."


Mellékszál:

Érdekesség, hogy így fejeződik be a bekezdés:

"– Az elsején, másodikán szavakat is így rövidítjük: aug. 1-én, okt. 2-án."


Tehát akkor még "1-én" volt a helyes, aztán később (nem tudom, pontosan mikortól, de 1954-től 2015-ig biztosan) 1-jén volt a helyes alak, és ma pedig már mindkettő szabályos: 1-én vagy 1-jén.

2017. júl. 23. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Oooh. Pedig eskü, úgy tudtam, hogy az volt a helyes régebben, "még régebben" meg a -dik cucc. És ennek tulajdonítottam, hogy az idősebbek ezeket a formákat használják.

De akkor sorry. :)

BW

2017. aug. 7. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!