Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szem elől vesztettem vagy...

Szem elől vesztettem vagy szem elől tévesztettem?

Figyelt kérdés
Hogy kell írni? Kérlek segítsetek!
2012. aug. 28. 23:31
 1/10 anonim válasza:
Tévesztettem.
2012. aug. 29. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Vesztettem.
2012. aug. 29. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Tévesztettem.
2012. aug. 29. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Na, jó, ti nyertetek 2:1-re. :D

Akkor legyen "tévesztettem". :)

2012. aug. 29. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Igazából teljesen mindegy, mindkettő helyes és azonos jelentésű.
2012. aug. 29. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Szerintem inkább a 'vesztettem' lenne helyesebb, de most, hogy így belegondolok, én a 'tévesztettem'-et használom inkább.
2012. aug. 29. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 2xSü ***** válasza:

Ez egy szófordulat, nem lehet logikusan kezelni. (Mint ahogy a felmosásnál sincs semmilyen felfelé irányuló mozgás, aztán mégis így mondjuk.)


Google:

"szem elől téveszt" - 33 800 találat

"szem elől veszt" - 2 850 találat


Tehát a téveszt alak az elterjedtebb.

2012. aug. 29. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
71%
Valaminek a nyomát elveszteni lehet nem téveszteni.
2012. aug. 29. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ahogy fönt is írták, ez egy kifejezés, állandósult szókapcsolat, "szem elől téveszt" formában létezik, így van benne a szótárakban is. Logikát felesleges keresni benne. Milyen logika van például az olyan kifejezésekben, mint a "tisztában van vele"? De vehetjük például a "szűkölködik valamiben" kifejezést is, régen ezt "szűkölködik valami nélkül" formában használták az őseink, bizony úgy logikusabb volt, és lám, milyen logikátlan irányban változott meg a nyelv! Ma mégis mindenki így, ebben a logikátlan formában használja.


A "szem elől veszt" viszont nem állandósult szókapcsolat a magyarban, de mivel a hétköznapi logikához közelebb áll, valószínűleg azok mondják így, akik a rendes kifejezés használatában nem biztosak.

2012. aug. 31. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ha egy izzó faszéndarabot nézel a tűz bealszik, mivel az izzó rész a faszéndarabban befelé vándorol:) Ma leltem ezt a könyvet érdemes tanulmányozni [link]
2012. szept. 2. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!