Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Fog lenni. Helyes ez így?...

Fog lenni. Helyes ez így? Egyre többet használják. Nem lesz?

Figyelt kérdés
2012. okt. 29. 19:12
1 2
 1/14 2xSü ***** válasza:
13%

Attól függ milyen környezetben. Attól függ, mit jelent az, hogy helyes. A hivatalos alak a „lesz”, ez tény. Viszont a fog lenni kifejezésnek lehet nyomatékosító szerepe. (Pl. Józsi ott fog lenni sokkal erősebbnek ható kijelentés, mint a Józsi ott lesz.) Önmagában nem tudom hibásnak mondható-e, de erősen angolszász hatású, számomra mindenképpen idegenül csengő a „fog lenni”.


Persze ha idővel mindenki így fogja használni, akkor ez lesz a helyes. Az idő majd eldönti.

2012. okt. 29. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
83%

Ez fog lenni a helyes? Egyre többen és többet használják. Majd* a Karádi Katalin dalát is így énekelik utódaink:

Ez fog lenni a vesztünk, minta 2őnk veszte…


*szándékosan írom rossz szórenddel és névelővel

2012. okt. 29. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 2xSü ***** válasza:
15%

#2: Most miért? Lapozd csak fel a Magyar Hejesírási Szabájzat 2131-os kiadását. Pl. ott van ilyen, hogy:


„vagyok: a létige E/3 alakjának (vok) régies, ma már nem használt alakja XD”


Vagy:


„mondatvégi írásjelek: pont(.), kérdőjel (?), felkiáltójel (!), ikszdé (XD)

alkalmazásuk tetszőleges és opcionális!!!!!! régebben a a pontot a kijelentő mondatok, kérdőjelet a kérdőmondat, a felkiáltójelet a felszólító mondatok végén használták, de a 2062-es nyelvreform óta – ami egyben a mondatkezdő nagybetűt is eltörölte – tetszőlegesen lehet használni bármelyiket bármilyen mennyiségben, bármelyik mondat végén, de akár el is hagyható XD”


Nem mondom, hogy üdvözölném ezeket a változásokat, de könnyen megtörténhet, hogy így fog lenni.

2012. okt. 29. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
83%

természetesen ez az alak nem helyes.

helyette: lesz

2012. okt. 29. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
83%

Nem helyes. A magyar nyelvben a jövő időt kétféle módon fejezhetjük ki:

1. A "majd" szó + az ige jelen idejű alakja; pl. Holnap majd írok egy levelet a barátomnak.

2. Főnévi igenév + a "fog" segédige; pl. Holnap írni fogok egy levelet a barátomnak.

A létigét csak önmagában vagy az 1. formában használjuk, pl.: Holnap szerda lesz.

"Lesz majd búza, lesz majd lágy kenyér."


Off: 2xSü "vízióján" besírtam, bár a hideg ráz tőle... :D

2012. okt. 30. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
73%
Ez hogy hangzik? Holnap péntek fog lenni. Van jobb is! Ha tanultál volna, okos fogtál volna lenni.
2012. nov. 1. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 2xSü ***** válasza:
12%
És a „Leszámolás Kis-Tokióban” című filmet is át fogják nevezni „Fog lenniámolás Kis-Tokióban” címűre.
2012. nov. 1. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
79%
Én eddig azt hittem, hogy az Lesz számolás Kis-Tókióban.
2012. nov. 3. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:
18%
szerintem helyes a "fog lenni", még a "fog volni" is, csak nem használjuk. De néha furcsán hangzik a "fog lenni", mert keveset használjuk. A "lesz" pedig szerintem nem jövőidő, semmilyen jelet nem látok rá, hogy jövő idő volna/lenne.
2013. jan. 2. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
83%

Megáll az eszem, és csak egyhelyben ácsorog...

Merthogy ez egyáltalán nem vicces, tehát poén nem lehet; viszont komolyan sem gondolhattad...


A jövő idő kétféle módját leírtam az 5. sz. alatt.


A "lesz" esetében nem tudom, milyen jelet akarnál látni; ez egyszerűen a létige (van) jövő ideje, ennyi.

A létige ragozása:

Jelen időben: vagyok, vagy, van, vagyunk, vagytok, vannak

Jövő időben: leszek, leszel, lesz, leszünk, lesztek, lesznek

Múlt időben: voltam, voltál, volt, voltunk, voltatok, voltak


Ha még mindig ellenvéleményed van, azt most már csak valami hiteles bizonyító forrás megjelölésével együtt jelezd, légy szíves. :)

2013. jan. 6. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!