Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Nagyon furcsa nektek ez így?...

Nagyon furcsa nektek ez így? "hiányzanak"

Figyelt kérdés
2012. nov. 22. 22:02
1 2
 1/17 lindmayer ***** válasza:
85%
nem, ez teljesen szabályosan ragozott igealak
2012. nov. 22. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
93%

Nem olyan furcsa, bár én a "hiányoznak" alakot használom.


Üdv. :)

2012. nov. 22. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
megkérdeztem tanáromat,ő azt mondta h neki furcsa,és h biztos vmi tájnyelv.mkit körbekérdeztem, és senkinek se tetszett ígyxDpedig nekem vmiért így természtes.még le is vezettem,h pl van a hiányzik,és ez annak a többes száma
2012. nov. 22. 22:30
 4/17 anonim ***** válasza:
67%

Kérdező, nem akarlak bántani, de legyél egy kicsit igényesebb a Helyesírás kategóriában, ez nem chat. :)


Egy picit javítanám a levezetésedet: a hiányoznak / hiányzanak NEM a hiányzik ige többes száma; ez így pontatlan megfogalmazás. Végigragozom neked az igét jelen időben és kijelentő módban:


E / 1 - (én) hiányzom

E / 2 - (te) hiányzol

E / 3 - (ő) hiányzik

T / 1 - (mi) hiányzunk

T / 2 - (ti) hiányoztok

T / 3 - (ők) hiányoznak


Látod? Ugyanúgy 3 - 3 db egyes és többes számú alakja van, mint minden igének.


Üdv. :)

2012. nov. 22. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

-.-

jó elnézést,nem vagyok nyelvtan prof.

2012. nov. 22. 22:45
 6/17 A kérdező kommentje:
meg nyilván nem is komolyan gondoltam a levezetést,csak hasonlítottak,és gondoltam jó
2012. nov. 22. 22:46
 7/17 anonim válasza:
Kisalföldön laksz? Sok ismerősöm és én is gyakran használjuk így, szerintem többször is, mint a hiányoznakot.
2012. nov. 23. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Az Alfoldon :D

Szeged kornyeken elek,tehat ehhez hozzajon meg az o-zes is :3 persze nem olyan durvan

2012. nov. 25. 01:35
 9/17 Makacs Kun válasza:
A "hiányzanak" tökéletes. Az őzést pedig ne szégyelld, irigyellek érte. Vannak Kecskemét környéki rokonaim, ők is őznek. Én sajnos nem tudok, mert én Pécsett élek, itt is születtem.
2012. nov. 25. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
32%
Az õ-zést tényleg ne szégyeld, de a hiányzanak mégse tökéletes,mert a magyar nyelv kerüli a mássalhangzótorlódást, ami a szláv nyelvekben elég gyakori ( Krk sziget :) ). Inkább az a rendhagyó, hogy a tsz 1.sz-ben a 'mainstream' nem igényli a betoldott magánhangzót ( hiányzunk ).
2012. nov. 26. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!