Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Nagyon furcsa nektek ez így?...

Nagyon furcsa nektek ez így? "hiányzanak"

Figyelt kérdés
2012. nov. 22. 22:02
1 2
 11/17 anonim válasza:
Hiányoznakra szavazok. Hiányzanak kicsit a feltételesre emlékeztet.
2012. nov. 26. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

Lehet hogy hülyeség és nyelvtanilag nem helyes amit írok, de én pl egy árnyalatnyi jelentésbeli különbséget is érzek a kétféle alak között.

Én pl a hiányzanak -ot használom akkor ha valakiket rég nem láttam és érzem a hiányukat.

A hiányoznak-ot meg akkor használom, ha valakiknek ott kellene lenniük egy bizonyos helyen, de nincsenek ott. pl órai hiányzás

Nem tudom alátámasztani semmivel de én ezt érzem.

2012. nov. 26. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim válasza:

Szerintem mind a két alak helyes. Bizonyos szavak ragozásánál többféle alak létezik.

Én inkább a hiányzanak alakot használom, az Alföldön nőttem fel.


Nneddudgi-nak az észrevételére azzal cáfolnék rá, hogy mindkét alakban van mássalhangzó torlódás. Az egyik esetben hiáNYZanak, a másikban hiányoZNak.

2012. nov. 26. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim válasza:
Hiányoznak sokkal szebb!
2012. nov. 27. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

12#

Most hogy mondod,tényleg én is érzem a különbséget. :)

2012. nov. 28. 21:39
 16/17 Tufaagyú válasza:

#10-nek:


azért ez részben tévedés, mivel általunk szimpla mássalhangzónak gondolt betűk, így az “r”, az “l”, s ezek hosszú verziói az “ŕ”, s a “ĺ” egy finom magánhangzói funkciót töltenek be. Vagy pl. bizonyos főnévi ragoknál pont a mássalhangzó torlódás elkerülése miatt használnak egy másik alakot, pl. hímnemű főnevek esetén az “-ami”-t, a “-mi” helyett. Stb.


#12, #15:


én kisalföldi születésű vagyok, s pont úgy találtam erre a diskurzusra, hogy elgondolkodtam azon, hogy a hiányzanak mennyire helyes alak, mivel a honfitársaink nagy része a másik alakot használja.


Pont a ritkasága ad lehetőséget a jelentés árnyalásra véleményem szerint. Mivel a hiányzanak ritkább, régiesebb hangzású, ezért nagyobb érzelmi töltet esetén (“ nagyon hiányzanak a szüleim”) óhatatlanul ezt választjuk a hétköznapibb hiányoznak helyett (“a polcról hiányoznak a szótárak”).

2023. jún. 4. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Ha már így 10 év után valahogy előkerült. Miről van szó.


Főnévből a magyar nylevben két hasonló képzővel lehet igét képezni.


Az egyik a -z (kötőhanggal): zsír: zsíroz, terv: tervez stb.

A másik a -zik: autó: autózik, vér: vérzik.


Néha mindkét alak megvan eltérő értelemben: fog: fogaz/fogzik. [össze]vérez, [el]vérzik


Ahol a két alak eltér, ott a ragozás is elkülönítheti a két értelmet: fogaz: fogaznak, fogzik: fogzanak. De: Összevérez: összevéreznek, elvérzik: elvéreznek ÉS elvérzenek (ritka).


A helyzetet bonyolítja, hogy az első (-z) képző esetén néha kiesik a kötőhang egyes tovébb képzett vagy ragozott alakokban: terv-tervez-tervezet, de vég-végez-végzet (és nem végezet).


Valamint a -zik esetén megjelenhet kötőhang: gitár: gitározik.


Ahol elkölönül a két jelentés, ott az ikes ige fél ragozódik ikes ige szerűen (alszik: alszanak, ugyanúgy: fogzik: fogzanak). A többi -zik viszont jellemzően nem ikes ige szerűen ragozódik (gitároznak, de nem gitárzanak).


A hiányzik esetében viszont megvan mindkét alak, tud ikes ige szerűen is ragozódni (hiányzanak), meg nem is (hiányoznak).

2023. jún. 6. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!