Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kaptam egy kettest meg egy...

Kaptam egy kettest meg egy hármast. Ez így helyes?

Figyelt kérdés

1, Kaptam egy kettest meg egy hármast.

Vagy:

2, Kaptam egy kettest, meg egy hármast.


1, Valakit, aki jelen van, megkérhetnék egy szívességre?

vagy:

2, Valakit aki jelen van, megkérhetnék egy szívességre?



2012. nov. 23. 19:16
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
szerintem mindenhol a kettes.
2012. nov. 23. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
33%
Az elsőnél a második, a másodiknál pedig: Valakit, aki jelen van, megkérhetnék...
2012. nov. 23. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Meeszaaros ***** válasza:
100%

Kaptam egy kettest meg egy hármast.

Így helyes, vessző nélkül.


A második mondatnál mindkét írásmód jó. Alapvetően a 2-es változatot használjuk, ha a "Valakit" szó után vesszőt teszel, akkor az "aki jelen van" közbevetésszerű értelmezéssé válik. Azaz vesszővel ugyanazt éred el, mintha gondolatjelet használnál: "Valakit – aki jelen van – megkérhetnék egy szívességre?"

2012. nov. 23. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

1., Az 1. helyes, mivel felsorolásnál az "és", a "meg" és a "vagy" szavak elé nem teszünk vesszőt.


2., Szintén az 1. helyes, mivel az "aki jelen van" szerintem mindenképp közbevetés.


Megjegyzem, nem szeretem az olyan pancser példamondatokat, mint a 2. is. Természetes, hogy kizárólag olyan személyt tudok megkérni egy szívességre, aki jelen van; innentől kezdve értelmetlen ezt megemlíteni, kihangsúlyozni... :P


Üdv. :)

2012. nov. 23. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Én is ezt akartam megemlíteni, hogy mást nem tud megkérni a szívességre, csak azt, aki jelen van.


"mivel felsorolásnál az "és", a "meg" és a "vagy" szavak elé nem teszünk vesszőt."


Köszönöm, megint tanultam valami újat tőled. :D


Ági

2012. nov. 23. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!