Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes? Google-lal...

Melyik a helyes? Google-lal vagy google-val?

Figyelt kérdés

1. lehetőség: Google-lal [kiejtve kb.: gúgllal].


Indoklás:

- A szót nagybetűvel kezdjük, mivel tulajdonnév.

- A toldalék az utolsó kiejtett hanghoz hasonul [l], ezt írásban jelöljük is.


2. lehetőség: google-val [kiejtve: guglival].


Indoklás:

- A szó köznevesült, tehát kisbetűvel kezdjük.

- A kiejtése "gugli", tehát a -val, -vel toldalékot hasonulás nélkül tudjuk hozzákapcsolni.


Valóban köznevesült a szó? Melyik a helyes kiejtés? Ezek függvényében melyik a helyes írásmód? Tudtok pontos szabályt?


Csak komoly válaszokat kérek; előre is köszönöm. :)



2012. nov. 15. 12:59
1 2 3 4 5
 1/45 anonim ***** válasza:

Szerintem az ejtési és az írásmódi vita különválasztható, így 4 lehetőség van összesen. Én a köznevesült formát támogatom (hiába csak egy van belőle), kivéve, ha a konkrét cégről van szó. Angolul már simán van olyan ige, hogy "to google", ahogy a "to hoover" az porszívózni, de magyarul is celluxnak mondunk minden tixót (:D), és xeroxolni is szoktunk, ha valakinek a fénymásolás snassz.


Ni, csak márkanév:

[link]


[link]


[link]


Az ejtéses kérdést más is feltette:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__nyelvek__..


Onnan a 11-es válasz ez:


Tényleg I nélkül kell a végén ejteni, de a magyar nyelvben idegen az ilyen zárhang+folyékony hangra végződő szó, rondán is hangzik, ezért tettek oda egy ejtéskönnyítő i-t a végére. Az angol és német nyelv szereti a szó végén az ilyen kiejthetetlen betűkapcsolatokat. De a magyar szebb hangzású nyelv, több benne a magánhangzó és azok szép tisztán ejtendők. Az angol, német nyelv hóbortja h elnyelik a magánhangzókat és rondább is lesz tőle a nyelv hangzása.

2012. nov. 15. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/45 anonim ***** válasza:
mondjuk annyira nem idegen a kiejtése a googlenek, csak az írásmódhoz képest, sztem. Gúgöl - sztem ha ezt felolvassa egy magyar ember, aki nem ismeri a google kiejtését, akkor azt megértené egy angol, vagy amerikai is. (Na jó, kis túlzással, attól függ mennyire nyomná meg az "ö" betűt.)
2012. nov. 15. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/45 A kérdező kommentje:

# 1:


Köszönöm a kifejezetten gyors és informatív választ. Mintha csak készültél volna rá. :)


A kiejtéses kérdést végignéztem: az általad idézett válaszoló egyedül van a véleményével; 10+ fő az i nélküli változatot támogatja.

Az indoklása pedig számomra nem meggyőző. Szerintem az angol szép nyelv a felvetett sajátosságával együtt (vagy annak ellenére, ahogy tetszik).


Nem szeretem a "magyarosítást" úgy általában; egy konkrét példa a Lidl áruház esetében elterjedt "lidli" ejtés. (Én poénból általában Lidinek hívom. :D )


-------


# 2:


Köszönöm a válaszod. :)


-------


Kíváncsi voltam, mennyire hallatszik az [ö] hang a szóban, ill. mennyire hajlik át [ó]-ba az [ú].

Meglepődtem, mert bár a fonetikus megjelölés [ˈɡuːɡəl], több ű-s ejtés is van. :)

Érdemes meghallgatni néhány ejtésváltozatot:

[link]


-------


Szeretném kérni, hogy a továbbiakban lehetőleg azok válaszoljanak, akik konkrét szabállyal vagy egyéb iránymutatóval, pl. állásfoglalással is alá tudják támasztani a véleményüket. Nagyon örülnék, ha a "törzsgárda" tagjai is válaszolnának; főleg Korr-Rektor Úr, Ági, Januári Hóvirág és a titkos nicken írók is. :)

Ha erre jártok, kérlek, mondjatok valami okosat. :)

2012. nov. 15. 14:11
 4/45 anonim ***** válasza:
100%

Szia Berta!


Az a helyzet, hogy nem nagyon tudok okosat mondani.

Nekem az első verzió a szimpatikusabb.

De próbáltam valami útmutatást keresni.

Nézd mit találtam!


[link]

/Kicsit görgesd le az egeret/


Én ezt elég mérvadónak találom, elvégre a Google csak tudja, hogyan kell írni. :D

Üdv: Ági

2012. nov. 16. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/45 A kérdező kommentje:

Szia, Ági :)


Szinte tudtam, hogy rád ismét számíthatok. :)


Bár nem szabály, nem is állásfoglalás, de számomra meggyőző. Nagyon szépen köszönöm a segítségedet. :)


Minden jót neked. :)

2012. nov. 16. 03:47
 6/45 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon szívesen.

Örülök, hogy te is meggyőzőnek tartod.

Neked is minden jót! :D

Ági

2012. nov. 16. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/45 anonim ***** válasza:
100%

A Korr-Rektor úr köszöni a megelőlegezett bizalmat.


Kissé összetett a dolog. Ami biztos: az első változat helyes. A Google-lal keresel rá dolgokra, és nem mondjuk a Binggel vagy a Yahoo-val.


Véleményem szerint ha elfogadjuk, hogy köznevesült a szó, akkor igazítsuk az elferdített, magyaros kiejtéshez az írásmódot: guglival. (Nem kell megijedni a megváltoztatott írásmódtól: lásd dízel, dzsip, ferencjóska stb.) Ez esetben a szó keresőt jelent, és takarhatja akár a Binget és a Yahoo-t is. Ezzel együtt én inkább csak igeként és abból képzett főnévként, igenévként használnám a kifejezést: guglizik, guglizás, guglizni stb.

2012. nov. 17. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/45 A kérdező kommentje:

A Korr-Rektor úr többszörösen rászolgált már a bizalmamra, és most sem okozott csalódást. A válasza számomra abszolút elfogadható és logikus, mint mindig. :)


Nagyon szépen köszönöm a segítségedet. :)


-------


A kérdést egy vita okán írtam ki, melyben én az 1. variációt támogattam, kedves vitapartnerem pedig a 2.-at.

Remélem, ő is elfogadja majd, hogy a szerteágazó témákban vívott hosszabb párbajunk eme kis csörtéjét én nyertem. :)


Köszönöm még egyszer mindannyiótoknak, hogy időt szántatok a válaszadásra. :)


És akkor innentől kezdve szabad a vásár: ha gondoljátok, nyugodtan szétoffolhatjuk a kérdést. Jöhet bármi: tájszavak, szóviccek, helyesírási hibák közterületen vagy üzletben... :)


Nálam az utóbbi kategóriában pár hónapja döntötte meg a negatív rekordot az egyik üzlet sajtpultján elhelyezett kb. A/4 -es méretű papír, melyen a következő három szó állt egymás alatt: "AKCIÓ TRAPP PISTA". :Atyavilág!:

Sajnos felénk is lenne bőven javítanivaló, ha mégiscsak beindulna egyszer a Magyar Helyesírástroll Mozgalom kommandója. ;)


Szervusztok. :)

2012. nov. 17. 10:57
 9/45 anonim ***** válasza:
Remélhetőleg lassan egyenesbe jövök időügyileg, úgyhogy a közeljövőben valósággá válhat az oly sokszor emlegetett helyesírás-kommandó. :->
2012. nov. 17. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/45 anonim ***** válasza:
100%
korr-rektor uur magyaraazata elfogadhatoo stop csoerte aatengedve stop a troll stop
2012. nov. 17. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!