Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ezek után pont vagy felkiáltój...

Ezek után pont vagy felkiáltójel kell?

Figyelt kérdés

Az első alanyom a "köszönöm" szó olyan esetben, ha nincs mellette más. Tehát:

"Köszönöm." vagy "Köszönöm!"?


Illetve ha ehhez hozzátesszük, hogy "nagyon kedves vagy", akkor:

"Köszönöm, nagyon kedves vagy." vagy "Köszönöm, nagyon kedves vagy!"


2012. dec. 3. 20:57
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nyelvtanilag pontot teszünk ezek végére, hiszen kijelentőmondatokról beszélünk.


Viszont etikailag szokás felkiáltójelet használni, hálánk nyomatékosításának érdekében.

2012. dec. 3. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Nemrég volt egy hasonló kérdés, ott a többség a felkiáltójelre szavazott.


A kijelentő mondat ugyebár kijelentést, közlést, megállapítást fejez ki; a felkiáltó mondat pedig érzelmeket is. A köszönetnyilvánítás szerintem eléggé ingadozik a kettő között, így én az épp aktuális érzelmi töltéstől függően tenném ki a mondatvégi írásjelet: egy sima udvariassági köszönet esetén pontot, valódi hála vagy lelkesedés esetén pedig felkiáltójelet. De ez csak az egyéni véleményem, pontos szabályt nem tudok mondani.

A 2. mondatodban értelemszerűen több az érzelem, az nálam mindenképp felkiáltónak számít. :)


A neten egyébként ritkán szoktunk felkiáltójelet használni; én itt az érzelmeket egy-egy smiley-val szoktam jelezni.


Üdv. :)

2012. dec. 3. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Igen mondjuk, az ilyen mondatok nem hivatalos levélben fordulnak elő, hanem barátiban, baráti levélnek pedig más szabályai vannak. Sokkal rugalmasabb, mint a hivatalos, lehet "szlengesíteni", így nyugodtan lehet felkiáltójelet is használni, de ha a nyers nyelvtani mivoltját nézzük, akkor a pont, mert kijelentő mondatok.
2012. dec. 3. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Jaja. Hivatalos levélben mindenképp kijelentő, pl. "Segítségét előre is köszönöm."


Milyen lenne már egy ilyen:


"Drága Osztályvezető Úr, hálásan köszönöm a gyors segítséget! Annyira örülök, hogy foglalkozott az ügyemmel!!! Köszönöm még egyszer!"


:)))


Jut eszembe, nálunk a közös képviselő ír a hirdetmények és a hivatalos (!) levelek kb. minden második mondata végére felkiáltójelet, ha kell, ha nem. :P

Komolyan az eszem megáll az ilyen embereken.

Egy másik lépcsőházban a közös képviselő meg olyan gyatra helyesíró volt, hogy amikor időnként kijavítgattuk a hirdetményeket, csak úgy rikított a sok piros. :P

Fúj, de ronda grammarnáczi vagyok... :D

2012. dec. 5. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!