Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a különbség a kettő között?

Mi a különbség a kettő között?

Figyelt kérdés
Bocsáss meg és Bocsájts meg??

2012. dec. 3. 21:14
 1/9 anonim ***** válasza:
92%
A második változat nem létezik.
2012. dec. 3. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
74%
Pontosan. Merthogy az alapige a megbocsát. Megbocsájt alak nincs.
2012. dec. 3. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
csak, mert úgy írtam be googleba és nem hozta ki , hogy kéne javítani
2012. dec. 3. 21:46
 4/9 anonim ***** válasza:

Sziasztok!

Bocsánat kedves Berta, de én nem vagyok biztos abban, hogy ez a szóhasználat helytelen.

Útra bocsájt valakit, elbocsájt valakit, megbocsájt valakinek. Ne kövezzetek meg, de én szoktam így mondani.

Kíváncsi lennék ezzel kapcsolatos szabályra.

Üdv: Ági

2012. dec. 3. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Szia, Ági :)


Nincs semmi gond, köztudott, hogy én sem vagyok tévedhetetlen. :)


Most hirtelen felbuzdulásomban a Szinonimaszótárat interjúvoltam meg; eredmények:


1. < "megbocsát" szinonimái: elnéz, megkegyelmez, nem haragszik, megenyhül, irgalmaz >


[link]


2. A megbocsájt, elbocsájt, bocsájt próbálkozásokra nincs találat.


De mint már tapasztaltuk a nesz esetében, a Szinonimaszótár sem tökéletes; úgyhogy remélhetőleg majd jön valaki okos ember, aki megmondja a tutit. :)


Üdv neked. :)

2012. dec. 3. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Utánanéztem, és a nyelvész szerint a bocsájt létező népies forma, de már nem része a köznyelvnek. Ezzel együtt azt mondom, hogy felszólító módja csak a bocsát formának van.


[link]

2012. dec. 4. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Köszi az infót!

Ez nagyon érdekes, mert én meg ezt találtam, itt pár hónappal később válaszoltak hasonló jellegű kérdésre:


[link]


Ezek szerint kezd elterjedni a köznyelvben is.

Én most arra lennék kíváncsi, ha ezt átveszi a köznyelv, szerintetek lesz-e olyan nyelvrontó hatása, mint a ban, ben ragozás elhagyásának, vagy más helyesírási szabály mellőzésének.

Ági

2012. dec. 4. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat,és ezek szerint akkor tényleg létező szó, s csak félig-meddig tévedtem..
2012. dec. 4. 21:38
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

A népies azt jelenti: képzetlen köznép által helytelenül bár elterjedt módon használt. :)


A nyelvnek szerkezete van. A bocsát az nem egyenlő a bocsájttal.

1. A "bocsát" megbocsát-alakban azt jelenti, hogy elnéz valamit valakinek, szemet huny egy tett fölött. Elcsobát-alakban nem létezik, mert az elbocsájt, és bocsát-alakban is csak felszólítómódban létezik: bocsáss meg (nem pedig bocsájs meg).


2. A "bocsájt" azt jelenti, hogy útjára enged vagy küld. Elbocsájt alakban létezik, megbocsájt-alakban nem, mert az meg megbocsát.


Ennyi a történet. Gyönyörű a magyar nyelv, a megértése pedig izgalmas, én imádom! :)

2012. dec. 24. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!