Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szërintetëk jó lënne, ha a...

Szërintetëk jó lënne, ha a magyar nyëlvben külön jelölnénk a zárt ë hangot?

Figyelt kérdés
De miért nëm jelöljük?

2012. dec. 12. 20:22
1 2 3 4 5
 41/47 anonim ***** válasza:
A hegyes esetebén jelentéskülönböztető szerepe van, hogy az első e zárt-e. Bár egy olyan országban, ahol sokaknak gondot okoz eldönteni, hogy -nák vagy -nék, -ba vagy -ban, helység vagy helyiség, fogja vagy foglya, nem ez az elsődleges probléma.
2012. dec. 29. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/47 anonim ***** válasza:
Nem látom túl sok értelmét. Bár érdekes lenne, a probléma vele az, hogy az olyanoknak, mint én, akik beszédben sem tudják megkülönböztetni a két hangot (és szerintem márpedig a legtöbben nem tudják, de persze ez csak az én sejtésem), ez csak egy megtanulandó nyűg lenne, mint sokaknak a ly és j, mivel hallás után nem egyértelmű. Ha lényeges lenne a különbség (de nem az) és mindkettő használata széles körben elterjedt lenne (nem az) és bármi félreértést okozna a két hang különbsége, és bármi haszonnal járna ennek a különbségnek a konkretizálása (nem jár), akkor lenne értelme.
2012. dec. 30. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/47 anonim válasza:

Szerintem ez létezik Szegeden és ö-nek ejtik.

Így szól az erödeti kérdésöd böhejettesítve a kétpontos e bötűt ö-re:

Szörintetök jó lönne, ha a magyar nyölvben külön jelölnék a zárt ö hangot?


Szerintöm nem.

2013. jan. 1. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/47 anonim ***** válasza:

A mondatvégi írásjelekkel kapcsolatban: nem tudnám pontosan megmondani, miért, de én a neten nagyon ritkán használok felkiáltójelet; valahogy olyan barátságtalannak, zordnak érzem. Például megszólításoknál is többnyire smileyt használok felkiáltójel helyett. Szövegekben is elég gyakran használok smileykat; de nem a mondatvégi írásjelek helyett, mint ahogy mostanában sokan teszik, hanem utánuk.


Ezzel kapcsolatban ajánlom figyelmetekbe a 3. választ itt:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__359354..


Egyszerre vicces és siralmas is. :D

2013. jan. 2. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/47 Protonpumpa ***** válasza:
Nekem nem. Én nemigen használok zárt ë-t. Szóval engem csak megzavarna.
2014. aug. 26. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/47 anonim ***** válasza:

"Ha már itt tartunk, akkor megjegyeznem, hogy a pestiek az ely és a jé között sem hallják a különbséget, ezek mégis megmaradtak a helyesírásban. "


Nem csak a pestiek. Én budai vagyok, és én sem hallom! :D



Viccet félretéve: tényleg nemcsak a pestiek nem hallják, a palatális j hang gyakorlatilag ma már nem létezik. Úgy hallottam, palóc nyelvterületen még hallható, de nekem pl. palóc a nagymamám, és, bár a "lány"-t "lyány"-nak mondja, sosem hallottam a különbséget.

2014. aug. 28. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/47 Protonpumpa ***** válasza:
Így van, palóc nyelvterületen (állítólag) használják még a palatális j-t. Bár arról a vidékről származom, nem hallottam még.
2014. aug. 29. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!