Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes nemzen vagy...

Melyik a helyes nemzen vagy nemzzen?

Figyelt kérdés
Például: Lemond arról, hogy utódokat nemzen. Ez így helyes? Mert a nemzzent én csak felszólító mondatban tudom elképzelni: Nemzzen nekem utódokat! Az első (kijelentő) mondatba akkor melyik illene?
2013. jan. 11. 20:28
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
90%

Mustafa, én is ismerlek, ha ta nem is tudsz róla.

Ugyanis csak mostanában kértem, hogy a nevem ki legyen írva a válaszaim fölé. Tehát elég régen "beszélgetünk" Még ha nem is értünk mindig egyet.

Értem én az iróniát, ebben nincs gond, az offolás sem zavar, mint a jelen példa is mutatja. De te kicsit hajlamos vagy arra, hogy ott is ironizálj, ahol ez amolyan "beköpésnek" számít. Értem és értékelem is a humort, de nem l'art pour l'art értelemben.

És ezt még véletlenül se vedd sértésnek, nem annak szántam.


Berta, egyetértünk. Szerintem Mustafa barátunk rebellis lélek, a "direkt" meg a "jusztse" hódolója. Itt akarattal ejt hibát (ezt el is simeri az utolsó "vigyori" válaszával), máshol meg, mikor nem figyel oda, "véletlenül" jó a helyesírása!


Névtelen hozzászóló, köszönet a Fekete István regénycím korrigálásáért! Az az igazság, hogy a legtöbb könyvét olvastam, (még a Zsellérek-et is), úgyhogy néha keverem a dolgokat...


Visszakanyarodva az eredeti kérdésre, én is föltennék egyet, ami idevág:

A "nemzeni" ige és a "nemzet" (mint nép) szavak lehetnek közös gyökerűek? Közismert lustaságom és közismeretlen időhiányom gátol abban, hogy alaposabban utánanézzek...

2013. jan. 25. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 mustafa33 ***** válasza:
63%

Azért válaszolhatok én is? (☺)

Ahogy azt az "ex libris Mojse" is bizonyítja felsorolva, hogy ki kit nemzé, és így alakult nemzetté Ábrahám családja.

Gondolom ilyen előzményekből is kiindulva (nem a Tórából, csak ugyan azon okból) alkotta meg az éppen ügyeletes (ős)nyelvújitó a nemzet szavat.

2013. jan. 25. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 mustafa33 ***** válasza:
Julianna, a Zsellérekér és Fekete Istvánér fogadd francia etikett szerinti kalapemelésemet (tollával földet seperve ☺).
2013. jan. 26. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
43%

Na, Mustafa, most aztán végleg lebuktál... :P

Úgyhogy jobb lesz, ha ezentúl vigyázol magadra, mert árgus szemekkel figyelünk. :D


Juli, próbáltam linket keresni, de nem találtam. Viszont nekem evidens, hogy a nemzet szó a nemz képzett alakja. A Wiki szerint pedig a nemzet a nemzetségből származik, ami jellemzően egy közös ősapától származó utódokat jelentett régen.

2013. jan. 26. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
90%

Berta, Mustafa,


Köszönöm a válaszokat! Nekem is valami ilyesmi járt az eszemben, amikor föltettem a kérdést.

Remélem, a kérdező nem haragszik az offolásért, valahogy, amolyan "féloldalasan" ez is idevág.


Köszönetképpen itt egy elcsépelt, de igaz mondás:


Nyelvében él a nemzet! (De nyelvével még senki nem nemzett...)

Bocsánat...

2013. jan. 27. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 mustafa33 ***** válasza:

Pedig sokan próbálgatják. ☺

(fuj, de romlott parázna vagyok ☻)

2013. jan. 28. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 mustafa33 ***** válasza:
Bocs, nem hagyhattam ki (mert ugye, ahogy fentebb jellemeztetek ☺).
2013. jan. 28. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 BringaManó ***** válasza:

"A Wiki szerint pedig a nemzet a nemzetségből származik"


He? :-o


Hol, hol?

2013. jan. 29. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

Például itt, kedves Bukósisakos Motoros:


[link]

2013. jan. 29. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 BringaManó ***** válasza:

Ez mióta "Wiki"? (Amúgy ez egy eredetileg román nyelvű szótár magyar fordítása, szerintem emiatt lehet ez a furcsaság.)

De ha vannak még ilyenek (azt írtad, "Például itt"), oszd meg velem, kérlek!

Meggyőzhető vagyok. :-) (Általában legalábbis. Abban viszonylag nehezen, hogy volt először egy nemzetség szó, amelyből szóelvonással létrejött a nemzet, de azért ne adjuk fel!)

2013. jan. 30. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!