Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Halhassa vagy halhatja?...

Halhassa vagy halhatja? Melyik a helyes? Ha halkan beszélsz, senki se halhassa, mit mondasz. / Ha halkan beszélsz, senki se halhatja, mit mondasz. Szerintem az első, mert mi is így használjuk, de nem vagyok benne biztos.

Figyelt kérdés
2013. márc. 13. 08:09
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Egyik sem helyes, mert a hall ige két 'l' betűt tartalmaz, nem egyet. Ezt leszámítva, mindkét forma helyes lehet, ha megfelelő hozzá a szövegkörnyezet.


Maradván a példádnál:


Ha halkan beszélsz, senki sem hallhatja, amit mondasz.

Vagy:

Halkan beszélj, hogy senki se hallhassa, amit mondasz.

2013. márc. 13. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Az a szép a magyar nyelvben - feltéve ha helyesen használják, írják - hogy apró változtatásokkal a helyzetek és hangulatok egész sorát képes leírni. Akár egy szócsere lényegesen eltérő mondandót eredményezhet.
2013. márc. 13. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
40%

A példamondataid közül a 2. felel meg a köznyelvi normának, így erre szoktuk azt mondani, hogy helyes ("hallhatja"). Az 1. mondatbeli alak ("hallhassa") súlyos nyelvi hiba, az úgynevezett suksükölés.

A -t végű igék jelen idejű, kijelentő módú személyi igeragjai a tárgyas ragozás szerint: -ja (E/3), -juk (T/1), -játok (T/2), -ják (T/3). [Tehát hallhatja, hallhatjuk, hallhatjátok, hallhatják.]

A másik alak (-sa, -suk, -sátok, -sák) használata kizárólag tájnyelvekben megszokott, megengedett. Nem tudom, merrefelé élsz, hogy így használjátok (pl. Erdélyben vagy a Felvidéken ez természetes), de Magyarországon elég ritka jelenség.

(A hosszú l-et illetően pedig Scepticnek természetesen igaza van.)

2013. márc. 13. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A hallhatja kijelentő mód, a hallhassa felszólító mód, ennyi a különbség, és ezekhez mérten kell használni őket.
2013. márc. 13. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat... Igazából nálunk csak a hallhassa forma használatos... És hát Felvidékről vagyok, palóc vagyok...
2013. márc. 13. 20:51
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Akkor használd így, ha otthon vagy, csak légy tisztában, hogy mi a helyes. Semmi gond a tájnyelvekkel, jó, hogy még vannak nyelvváltozatok, nem kell ezeket kiirtani.
2013. márc. 15. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Igazából nincs olyan, hogy helyes és helytelen. Max. akkor, ha külföldi tanulja a magyart.


Anyanyelvi nyelvhasználó bárhogy beszél, helyesen beszél. Ezt Chomsky és a nyelvi kompetencia fogalmának bevezetése óta tudjuk.


Csak a köznyelvi normától tud eltérni a beszéd, pl. a dialektusok. Sokan ez miatt azt hiszik, hogy a tájnyelvi nyelvhasználók helytelenül beszélnek, pedig nem. Aki nem olyan, mint az átlag, az nem helytelen.

2014. ápr. 24. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!