Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A fejébe vette milyen határozó...

A fejébe vette milyen határozós szószerkezet?

Figyelt kérdés

2013. ápr. 7. 21:02
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
35%
Szerintem állandó határozós. Mert a -ba, -be rag evidensen helyhatározósat jelentene, de itt nem szó szerint értendő, tehát állandó határozós lesz.
2013. ápr. 7. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
Tényleg arra nem is gondoltam. Köszönöm.
2013. ápr. 7. 21:45
 3/20 anonim ***** válasza:
87%

Képes, vagy képletes helyhatározó

A képes helyhatározó átvitt értelmű cselekvés, történés gondolatbeli helyét nevezi meg.

Kérdései, kifejezőeszközei ugyanazok, mint a helyhatározónak.


lelkemből lelkedzett magzatom

szívemben öröm muzsikál

szívemen viselem a sorsát

nagy kő esett le a szívemről


Verd ki a fejedből ezeket a gondolatokat!

Most jutott eszembe, hogy ma még be kell vásárolnom.

2013. ápr. 7. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:

Ági

Látom, közben Berta is elküldte a válaszát.

Szia Berta!

Ezzel én is mindig bajban voltam, hogy állandó határozó, vagy képes helyhatározó.

Azért tippelnék mégis a képes helyhatározóra, mert ugyanazok a ragjai, mint a helyhatározónak.

Kérdőszavai is.

2013. ápr. 7. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
27%

Szia, Ági :)


A "probléma" valószínűleg az, hogy én még állandó határozónak tanultam, és képtelen vagyok átállni az új besorolásra. Pedig ezt a kérdéskört egyszer már kitárgyaltuk két kérdésben is, mégpedig bő egy évvel ezelőtt:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__278877..


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__278308..


Úgyhogy szerintem maradjunk akkor a képes helyhatározónál, feltéve, hogy a kérdező tanult ilyet. :)

Ha nem, akkor marad az állandó határozó. :D

2013. ápr. 7. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

Ági

Csak az a baj, hogy mi sokkal komolyabban vesszük a kérdésekre a helyes választ, mint a kérdezők.

Persze, tisztelet a kivételnek.


De én arra gondoltam, hogy még egyszer sem írtak vissza, hogy melyiket tanulják a kettő közül.

Egyáltalán tanulják-e a képes helyhatározót, vagy az állandó határozót.

Kérdezik,. hogy milyen határozós szószerkezet, de mi még azt sem tudjuk, hogy milyen határozók közül kell kiválasztani.


Elolvastam azt a két linket, amit küldtél, és semmi válasz a kérdezőtől, hogy legalább bizonyosságot szereztünk volna, jó és hasznos választ adtunk.

Talán majd most, a kérdező megírja nekünk, hogy melyik helyhatározót tanulják a kettő közül, vagy egyáltalán létezik-e a tananyagban.

Ugye, kedves kérdező, segítesz nekünk?


Kedves Berta!

Ajánlok figyelmedbe egy kérdést, szerintem érdekelni fog.

9-es vagyok, meg a 14-es és a 16-os.

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__ helyesiras__4193141-miert-ne-hasznalhatnank-az-egyenlore-t-vegre-egyelore-etelemben__oldal-2

Üdv.

2013. ápr. 7. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 BringaManó ***** válasza:

Szerintem az állandó határozó és a képes helyhatározó két külön dolog, csodálkoznék, ha az egyik lecserélte volna a másikat.

Azt hiszem, mindkettőt tanultam annak idején, és úgy érzem, hogy nem keverhető össze.

De mondjatok kérdéses példákat, és akkor majd jobban átgondolom (simán meggyőzhető vagyok, hogy van "homályzóna" a kettő között :-).


Az eddigi példák (beleértve a kérdést is) valóban teljesen képes helyhatározónak tűnnek.


Állandó határozóra néhány példa:

hű valakiHEZ

kapcsolatba hoz/lép/kerül valamiVEL

szomjazik/éhezik/vágyik valamiRE

képes/képtelen/lusta valamiRE

megvéd valamiTŐL

biztos valamiBEN

gazdag valamiBEN

stb.


Berta linkjeit még nem olvastam. Okosabb lennék tőle?... :-)

2013. ápr. 8. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:

Ági


"Ugye, kedves kérdező, segítesz nekünk? "


Hát, a kedves kérdező nem segített nekünk.

Még csak nem is válaszolt rá.

2013. máj. 29. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
37%

Te jó ég, hogy elfelejtettem ezt a kérdést... Pedig még akartam válaszolni, mivel végigolvastam Ági linkjét (persze azóta már elfelejtettem, miket írt...), később pedig tájékoztatni akartam BM-et, hogy igen, okosabb lesz, ha elolvassa a linkjeimet, mert láthatja, hogy milyen gyorsan el tudok felejteni valamit. :D


Ági, a kérdezők többsége már csak ilyen, ne vedd a szívedre, nem kell foglalkozni velük. :D

2013. jún. 2. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

De amikor már úgy szeretném megtudni, hogy nekünk van-e igazunk, tanulják-e az iskolában külön az állandó határozót, és a képes helyhatározót! :(

De ezt még mindig nem sikerült kideríteni.

És nem, nem képesek válaszolni!

2013. jún. 2. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!