Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A fejébe vette milyen határozó...

A fejébe vette milyen határozós szószerkezet?

Figyelt kérdés

2013. ápr. 7. 21:02
1 2
 11/20 BringaManó ***** válasza:

"Kérdezik, hogy milyen határozós szószerkezet, de mi még azt sem tudjuk, hogy milyen határozók közül kell kiválasztani"

Azért lássuk be: ha valaki éppen tanul valamit, és egy (remélhetőleg) hozzáértőtől megkérdezi, hogy ez a valami micsoda, akkor az egy eléggé zavarbaejtő válasz, hogy "miből lehet választani?"... lehet, hogy nekem is elállna a lélegzetem, és nem biztos, hogy pazarolnék arra további energiákat, hogy tisztázzuk, hogy akkor ő most egyáltalán hozzáértő vagy nem... :-)


Nem tudhatja szegény, hogy fél generációnként változik a nyelvtantananyag, mi meg élemedett korúak vagyunk (különböző mértékben)... :-)

2013. jún. 3. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

Na jól van!

Ez már egyáltalán nem vicces.


Lehet, hogy te élemedett korú vagy, de mi nem.

2013. jún. 3. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 BringaManó ***** válasza:

:-)


Nem tudom, te ki vagy, de a hölgyeket természetesen nem értettem bele, de hát ez olyan magától értetődő, hogy mondanom sem kell. :-)

Ha te sem vagy az, akkor téged sem.

2013. jún. 3. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Ági


Azt hiszem, megértettem a különbséget.


Állandó határozó

Az a mondatrész, amelyiket grammatikus kényszer kapcsol meghatározott formában a határozós szókapcsolat fölérendelt tagjához (vonzatszerűen). Sok igénk, névszónk alkot állandó kifejezést ugyanazzal a raggal, névutóval (felel valakiért, hisz valamiben, stb.), ezeknél vonzat alakult ki az alaptag és a meghatározó tag között. Ezeket nevezzük állandó határozós szerkezeteknek. Például: Büszke vagyok a fiamra; Hittem neked; Áldozok időt rá. Az állandó határozóra rákérdezni csak az alakját mutató kérdőszóval lehet. Például: Sokszor nevetek rajta. Kérdőszava: Kin nevetek?

[link]


Az állandó határozók közé tartozik a hasonlító határozó is. A hasonlító határozó azt a személyt vagy dolgot határozza meg, amelyhez hasonlítunk valamit.


Kérdés: Kinél?, Minél? + középfokú melléknév vagy „egyéb, más” névmás.

Pl. szerelmünk nagyobb, mélyebb a tengernél.


A képes helyhatározó


A képes helyhatározó átvitt értelmű, a valóságban nem található helyet jelöl.

Vannak olyan helyek, amelyek csak képzeletben, gondolatban, álomban, mesében léteznek, s vannak olyanok, amelyeknek a konkrét mellett átvitt értelmük is van.


Szívemben öröm muzsikál


Példák:

titokban tart, lelkébe zár, szívére vesz, fejben tart, emlékezetbe vés, gondolatban ..., álomban ..., képzeletben lát.


Valóságos helyet is kifejezhet:

szúrást érzek a szívemben


Tehát, ezek alapján most már kimondhatjuk, hogy a "fejébe vette" képes helyhatározó. :))))

2013. jún. 4. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

Ági


"Nem tudom, te ki vagy, de a hölgyeket természetesen nem értettem bele, de hát ez olyan magától értetődő, hogy mondanom sem kell. :-)"


Köszönöm. Méltányolom a lovagiasságodat. :)

2013. jún. 4. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 BringaManó ***** válasza:

Köszönöm szépen!

(Huhh, ez meleg helyzet volt... :-)

2013. jún. 4. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

Ági


Én is úgy gondolom. Ügyes vagy! Tudsz a nőkkel bánni. :))))

2013. jún. 4. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
57%

Dehogy tud... Csak mindig megpróbálja kivágni magát, hogy jól jöjjön ki... :D


Szerintem a jövőben tekintsük alapnak, hogy tanulják a kölykök a képes helyhatározót. (Valószínűleg így is van, bár csak a mozaikos tankönyvet néztem, a többit nem.)

2013. jún. 4. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

Ági


Találtam egy tanulmányt, itt mindent megtalálunk a határozókról.

Az állandó határozót vonzatos határozónak nevezi, mert ez csak vonzatával együtt fordul elő.


Szerintem ezt tekinthetjük irányadónak a határozók kérdésében.


[link]

2013. jún. 4. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 BringaManó ***** válasza:

"Dehogy tud... Csak mindig megpróbálja kivágni magát, hogy jól jöjjön ki... :D"

...És általában sikerül neki. Ergo tud. ;-)


(A pdf-et köszi! "Vonzat-" vagy "állandó", és "képes" vagy "átvitt jelentésű" – egyre megy, a lényeg, hogy ez két külön állatfaj. A "fejébe vette" pediglen az utóbbi.)

2013. jún. 4. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!