Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell leírni azt, hogy...

Hogyan kell leírni azt, hogy kör-e-mail?

Figyelt kérdés
Gondolom nem kell magyarázni. Összetett szó kell, hogy legyen, viszont az e-mailben alapból van kötőjel. Mi a megoldás?
2009. nov. 10. 21:03
 1/6 anonim ***** válasza:
Ez jó kérdés, de nekem így elég fura, ahogy itt leírod, hogy kör-e-mail. Sok ez a két kötőjel, bár kitudja...
2009. nov. 10. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Na de most ezt találtam a wikin, hátha valamit segít:

A mozgószabály előírja, hogy a már kötőjellel írt összetételekhez ha újabb tag járul, akkor az új kötőjel megjelenésével a régi törlődik, és a korábbi összetételi tagok egybeíródnak. Innen ered az a közkeletű felfogás, hogy magyar szavakban egynél több kötőjel nem lehet. Ez az elv azonban csak az olyan szavakra vonatkozik, amelyekben a kötőjelet a szótagszámlálás szabálya vagy egyéb mozgószabály írja elő, és más esetekben két (vagy akár több) kötőjel is előfordulhat egy szóban.


[link]

2009. nov. 10. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
kör e-mail, körlevél
2009. nov. 10. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

azok alapján, amit a második írt, szerintem kör-e-mail.


"Ha rövidítés miatt van kötőjel, az szintén nem maradhat el egy újabb tag miatt"

2009. nov. 11. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:

Csakhogy itt nem (közvetlenül) a rövidítés miatt van a kötőjel – ez nem olyan, mint a C-vitamin vagy az IQ-teszt –, hanem egy idegen írásmódú, szóközt vagy kötőjelet tartalmazó kifejezésről van szó, amelynek megőrizzük a formáját, ezért ha összetett szót alkotunk, akkor is különírjuk: e-mail cím, kör e-mail stb. (ld. OH. 277. o.).


(Az ilyen esetben nem érdekes, hogy az eredeti nyelvben mi miatt kötőjeles, ez pl. lehet, hogy épp a rövidítés miatt, mindegy.)

2016. jún. 3. 04:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 BringaManó ***** válasza:

...Azóta viszont megismerkedtem az AkH. 12. kiadásával. :-)-: (Tudom: épp ideje volt... :-)

Abban már nem így tekintenek az e-mailre, hanem valóban kötőjeles (én sem hinném, ha nem látnám :-), és valóban a C-vitamin-adagolás mintájára (AkH12/140) írják így. Ebből pedig ara következtetek, hogy ma már – vagy legalábbis szeptembertől így lesz –: kör-e-mail...

Persze ha megkérdezitek őket, akkor azt fogják tanácsolni, hogy az idétlen két kötőjeles forma helyett használjuk a ma már szintén megengedett ímél formát: körímél.


Elnézést kérek a félretájékoztatásért.

2016. jún. 15. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!