Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kontaklencse vagy kontaktlencse?

Kontaklencse vagy kontaktlencse?

Figyelt kérdés
hallottam már mind a kettőt és nem tudom, melyik a helyes.
2009. dec. 1. 15:56
 1/7 anonim ***** válasza:
94%

A kontakt- (contact-) mint "valamit érintő", "valamivel kapcsolatban levő" latin szó és a lencse összetétele. A konatktlencse hozzáér a szemhez, ezért kontakt.

Felfedezheted a szótőt még az angol contact (érintkezésbe/kapcsolatba lép valakivel), a kontaktspray (olyan spray, amivel az érintkező felületeket kezelik) és hasonló szavakban. A "kontaktus"-t mint "összeköttetés, kapcsolat" a magyar is használja.


Ha máskor ilyen problémád van, érdemes mindkét szót beírni a keresőbe. A hibás változat is több ezerszer feljöhet, de:

- a hibás változat inkább fórumokon, hibás helyesírású emberek által terjed,

- a google megkérdezi, hogy nem inkább a másikra gondoltál-e,

- üzletek, szakportálok, wiki szócikkek a jó variánssal fordulnak elő,

- a hibásból többnyire jóval kevesebb van.


A hibás "kontaklencse" esetén az ejtéskor a mássalhangzó torlódás miatt kieső T-nek azí rásbeli átvietele történik. Azaz mivel sok a mássalhangzó, ezért nem ejtjük (annyira) a T-t, és van aki hallás után leírja.

2009. dec. 1. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
80%
kontakt
2009. dec. 1. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
40%

ja, kiejtésnél a kontaklencse a helyes

előző vagyok

2009. dec. 1. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Előző:

Ez így nem igaz. Mármint hogy kiejtésnél a t nélküli a HELYES. Semmivel sem helyesebb, mint rendesen, szépen kimondani, sőt helytelenebb.


Egyszerűen csak az ember hajlamos elnyelni azt a t betűt, ami nem helyesebb, mint ha nem nyelné el, ám a beszélt nyelv szabályai sokkal rugalmasabb, és szerepelnek olyan hangok, amiket nem lehet leírni.

A helyes kiejtésben mindenképpen ott van az a T hang, csak legfeljebb hangsúlytalan, nehezen kivehető. Ha létezne olyan betű, ami a SEMMI és a T közti átlagot jelölné, akkor fonetikusan kb az volna a helyes. A SEMMI, azaz az egyáltalán nem ejtett T betű hibás.

2009. dec. 1. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
oké köszönöm szépen :)
2009. dec. 1. 21:02
 6/7 anonim ***** válasza:
kontaktlencse:) én így írnám , a 2.dik t kiesik a mássalhangzó tömörülés miatt:)
2009. dec. 3. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
2.dik? :D
2009. dec. 7. 21:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!