Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kell külön jelölni, ha egy...

Kell külön jelölni, ha egy kötőjeles szó második felét átvisszük a következő sorba?

Figyelt kérdés

Pl: Éva gonosz nőszemély lett, habár nagyon-

nagyon szerette a kiskutyáját.


2014. júl. 14. 14:42
 1/6 anonim ***** válasza:
40%

Igen:


Éva gonosz nőszemély, habár nagyon-

-nagyon szerette a kiskutyáját.


Ezzel jelölöd, hogy ott kötőjel van, és nem egybeírandó a szó.

2014. júl. 14. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
75%
De ezt csak kivételes esetekben szoktuk külön jelölni, általában elhisszük, hogy az olvasó is tudja, mikor kötőjeles egy szó. Szóval általában NEM kell külön jelölni. Vesd össze AkH. 238. [link]
2014. júl. 14. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 BringaManó ***** válasza:
64%

Dehogyis! Ez csak speciális esetekben alkalmazandó, jellemzően szótárakban, vagy más olyan helyen, ahol van jelentősége annak, hogy egyértelműen megállapítható legyen az eredeti forma, de általáben ne így írd!


Vö. AkH. 238.:

"Ha a kötőjellel írt szóösszetételt vagy tulajdonnevet a szóhatáron szakítjuk meg, a kötőjelet csak a sor végén tesszük ki. Ennek a sor elején való megismétlése csak szakmunkákban szokás, kivételesen, a kötőjeles alapformára való figyelmeztetés végett: (...)"

2014. júl. 14. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 BringaManó ***** válasza:
(természetesen én még az #1-re dehogyisoztam nagy hevesen. :-)
2014. júl. 14. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Úgy látom, nem túl hasznosak a válaszaink (jelenleg rendre 48, 65, 48 illetve még meghatározatlan százalékon állnak).


Sajnos én jobb választ nem tudok, mint amit leírtam, azaz, hogy (általában) „NEM KELL külön jelölni”, de valaki megpróbálkozhatna egy tényleg hasznos válasszal; vagy megpróbálhatná elmagyarázni, hogy miért hülyeség, amit írtunk.

2014. júl. 14. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 BringaManó ***** válasza:

Á, rosszul látod: Nem hasznos a válaszunk, mert amit írtunk, az köztudomású dolog volt. Örüljünk neki, hogy itt mindannyian ilyen okosak (vagyunk), akik erre járunk!

Ez biztosítja azt, hogy az a kevés tudatlan kérdező (bocs ;-), ilyen hamar ilyen jó válaszokat kap. (Valószínűleg ő és az #1-es zöldet adott, de ez csekély kisebbség a nagytudású lepontozók számához képest.)


[irónia off]

2014. júl. 14. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!