Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Kinyitod az ablakot? " Ez a...

"Kinyitod az ablakot? " Ez a szerkezet helyes?

Figyelt kérdés

Az utóbbi időben egyre többen használják ezt a kijelentő mondatba rejtett felszólítást kérdő mondatra jellemző intonációval.

Példák: Kinyitod az ablakot? (Kinyitnád az ablakot?/Légy szíves nyisd ki az ablakot!)

Ideadod? (Ideadnád kérlek?/Légy szíves add ide!)


Semmit sem találtam erről a jelenségről, valaki esetleg tudna segíteni? Helyes? (Másnak is szokatlan egyáltalán, vagy csak nekem?)


Köszönöm :)



#kinyitod #ideadod #leteszed
2015. jan. 16. 19:58
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A nyelvészeti pragmatika foglalkozik ezzel a jelenséggel. Rengeteg ilyen jelenség van a nyelvben. Pl. ha egy teremben ülsz és nyitva az ablak, és azt mondod: "fázom", akkor aki veled van, megkérdezi, hogy: "becsukjam az ablakot?". Tehát ha mondasz valamit, annak vannak olyan jelentései, amik nincsenek benne konkrétan abban, amit mondasz, hanem úgy kell kontextustól függően hozzákapcsolni. Amiket írtál, azok is ilyesmi jelenségek, formailag kérdések, de valójában felszólítások, és szerintem nem újdonságok, régen is megvoltak ezek. És egyáltalán nem helytelenek, ez létező jelenség.
2015. jan. 16. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nem biztos, hogy jól fogalmaztam meg a kérdést. Megpróbálom újra: arra az esetre gondolok, amikor egy ember felszólít valamire, de kijelentéssel teszi. Ez nem udvariatlanabb?


Példa:

Szeretném megkérni x-et hogy dobja ki a kukába a felé nyújtott csokipapírt, melyik alakkal szólítsam fel rá?


1. Kidobod légy szíves?

2. Kidobnád kérlek?

3. Dobd ki kérlek!


(Főleg olyan esetekben, ahol egyértelműen x tesz nekem szívességet pl: Szólsz a főnöknek, hogy késni fogok? Ilyenkor nem lenne udvariasabb ténylegesen megkérni a másikat?)


Köszönöm a választ!

2015. jan. 16. 21:31
 3/4 BringaManó ***** válasza:
100%

Én a magam részéről egyáltalán nem érzem udvariatlanabbnak, durvábbnak, akármilyenebbnek a kérdőmondatot (sőt, talán még udvariasabb is kicsit). Legalábbis ennyiből, így, olvasva nekem nem jön át, hogy mi a problémád. Lehet, hogy te hozzágondolsz valami olyan hanglejtést, ami rejt valami arroganciát, türelmetlenséget, ilyesmit... De, félek, ezt nem fogjuk tudni kihallani belőle.

(Mondd föl videóre, hogy mire gondolsz, és jutyubra vele!

/ Fölmondanád videóra, és föltennéd a jutyubra?

:-)


Ja, egyébként az mondjuk fura a mondataidban, hogy a kérdő mondatba felszólító-darabkák is keverednek. Nekem magyarul nem tetszik, bár tudom, hogy angolul teljesen normális a "would you please..." – de az egy másik nyelv.

2015. jan. 16. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Hát köszönöm :)
2015. jan. 16. 23:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!