Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért használják egyre többen...

Miért használják egyre többen az "ennél" helyett azt, hogy "ettől"?

Figyelt kérdés

Pl.: Ennél még az is jobb, ha... -> Ettől még az is jobb, ha...

Vagy ez: Tőlem két évvel idősebb. Tőlem egy fejjel magasabb.


Miért terjed ez? Szerintem helytelen.


2015. júl. 8. 22:07
 1/6 anonim ***** válasza:

Szerintem nem helytelen. Mindkettő alak az "ez" mutató névmásból ered és ugyanannyi köze is van hozzá mindkettőnek. A kezdőbetű. Az is lehet, hogy jobban berögződött, mert például vannak esetek, ahol az "ettől" szóval kezdünk mondatot. (pl.: Ettől függetlenül...) Míg van olyan, hogy: Ennél fogva; Ettől fogva. Itt viszont mindkettő helyes. A gyakrabban használt szavak jobban jöhetnek elő a beszéd közben.


Nekem egyik sem bántja a fülem, egyikre sem figyelek fel, hogy milyen szóhasználat ez. Talán az "ennél" helyett azért használják szívesebben az "ettől" alakot, mert az evés feltételes módja megegyező. Főleg ilyen témában. (bár egyértelműen kiderül szinte bármilyen szövegkörnyezetből)

2015. júl. 8. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Viszont ha azt mondom,hogy tőlem két évvel idősebb, az olyan értelmű is lehetne, hogy miattam két évvel idősebb. :)
2015. júl. 8. 23:02
 3/6 anonim ***** válasza:

A második felvetésedre nem válaszoltam, mert mindkettőnél "tőlem" szerepel, így nem tudtam értelmezni, hogy mit szeretnél, de így már értem.:)


Ott igen, lehet gond szerintem is. Bár ahol én élek, nem szokás a "tőlem" szót olyan értelemben használni, mint "miattam". (annál inkább: "Tőlem kapta a nyakláncot") Ezért nem is okoz gondot ez a mi nyelvjárásunkban. (Somogy megye déli része) Itt inkább "Nálam egy fejjel magasabb." és "Nálam két évvel idősebb.", a "miattam" pedig szinte egyáltalán nem használatos. Pontosabban használjuk, de úgy, ahogy te írtad, szó szerinti jelentésben. Például: "Miattam történt a baleset". A másik változatra általában "felőlem". "Felőlem elmehet a buliba." Tehát hogy én nem akadályozom. :)

2015. júl. 8. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
2015. júl. 9. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Az "ennél" esetében egy összehasonlításról van szó, az "ettől" esetében pedig valamitől távolodunk egy másik "pont" felé.


- Ennél még az is jobb, ha...

Ez egy sima összehasonlítás. A -nál/-nél a középfoknak egyfajta vonzata. (Jobb valaminél.)


- Ettől még az is jobb, ha...

Ez pedig arra utal, hogy "ettől" a helyzettől távolodunk, és egy másik felé tartunk, hogy jobb legyen. Egy picit talán fából vaskarika, bele lehetne kötni, de szerintem nem helytelen.

2015. júl. 9. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanugy helyes mindketto, de van, amikor a ''tol'' felreertheto:


A tanaromtol okosabb vagyok.


Itt nem egyertelmu, hogy a tanaromnal vagyok okosabb, vagy a tanarom altal.

2015. júl. 9. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!