Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kapcsoljuk ehhez a...

Hogyan kapcsoljuk ehhez a névhez a -vel toldalékot?

Figyelt kérdés
Egy férfi neve Donikkl. A kiejtése igazából többféle lehet, dóniklü, dónikül vagy dónikkel - mind helyes. Én általában úgy ejtem, hogy Dóniklü, ezért így írnám: Donikkl-vel. Ha viszont Dónikülnek ejti valaki, akkor már Donikkl-lel lenne. Ugye? Akkor egy újságcikkbe mégis hogyan írjuk bele?
2015. júl. 23. 09:46
 1/4 BringaManó ***** válasza:

Ha valóban többféle ejtés van, akkor szabadon választott, pl.

Edinburgh: [edimboró ~ edimbör]

-> Edinburghban ~ Edinburgh-ben, edinburghi ~ edinburgh-i

(OH.620.)


A kérdezett esetben (és a hasonló esetekben) viszont én azt mondanám, hogy [-k(ö)l / -k(ü)l / -g(ö)l / -g(ü)l / -t(ö)l / -t(ü)l / stb.] ejtéshez szoktuk igazítani, vagyis én azt írnám, hogy

Donikkl-lel,

Google-lel, beagle-lel ( [link] ),

Seatle-lel (OH. 1259.: [szietl])

stb.

2015. júl. 23. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Donikkl társaságában

Donikkl részvételével

stb. a kontextustól függően


A szöveg átfogalmazásával megoldható a legnagyobb dilemma is.

2015. júl. 23. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

#1: Köszönöm, végülis igazad lehet, de az, hogy Dóniklülel nem hangzik hülyén? Nekem nagyon furcsa.


#2: Átfogalmazással meg lehetne oldani, de nem akarom átfogalmazni. A kérdés sem az volt, hogyan fogalmazzam át. Azért köszi neked is a választ.

2015. júl. 23. 10:13
 4/4 BringaManó ***** válasza:

Ha Te magad írsz egy levelet egy barátodnak, akkor "azt csinálsz, amit akarsz", igazítsd a saját kiejtésedhez: ha [dóniklü]-nek ejted, akkor igazítsd ahhoz a toldalékot, és írd így: Donikkl-vel (ejtsd: [dóniklüvel]).


(Bár nekem nagyon furcsa ez a végére "kicsúszó" ü hang: nálam mindenképpen az -l van a végén, függetlenül attól, hogy van-e előtte egy félig kimondott ö/ü, vagy inkább csak -kl "szótagra" végződik.)


Ha újságcikkbe írod, akkor viszont azt javaslom, hogy inkább a [dónik(ü)l] ejtéshez igazítsd, tehát:

Donikkllel [dónik(ü)llel]


De meg is hallgathatod, döntsd el magad, hogy l vagy ü van a végén: :-)

https://www.youtube.com/watch?v=u0dNzXKGwgQ

2015. júl. 23. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!