Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Megfelelnek-e a magyar helyesí...

Megfelelnek-e a magyar helyesírás és a helyes magyar beszéd szabályainak?

Figyelt kérdés

1. Prof. Dr. X. Y. (leírva)

2. professzor doktor X. Y. (beszélve)

3. A tanácskozáson részt vett Dr. Q. Z. , aki elő-adásában. (vagyis szövegen belül nagy kezdőbetűvel írva a dr. -t)


Úgy vélem, a tudomány területén jeleskedők eredményeit nem kisebbítené, ha szövegen belül a doktori címet jelző dr.-t kisbetűvel írnák, vagy a professzori címet a neve után tennék.

A személyigazolványukba a prof. ugyanúgy bekerül-e, mint a dr. rövidítés a név elé?


Attól tartok, itt valami idegennyelvi átvételről van szó, amikor nem azt mondják vagy írják, hogy dr. X.Y. professzor.

Mi erről a vélemény?



#helyesírás #idegen nyelv #magyar nyelv #átvétel #prof. #tudományos fokozat jelzése #helyes nyelvhasználat
2015. nov. 11. 08:43
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__137030..


#9 és #12


Amúgy az ide vágó törvény nem tesz különbséget dr és Dr között, illetve leginkább zavaros szokásjogok, fejekben élő mítoszok és fölösleges udvariaskodás miatt (pl titkárnő ír egy levelet a másik egyetemen a profnak) írják ahogy írják.

2015. nov. 11. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

"A személyigazolványukba a prof. ugyanúgy bekerül-e, mint a dr. rövidítés a név elé?"

Nem.


A témáról:

[link]


A 2. kérdésre: életszerűtlen.

beszélt nyelveb senki sem hív valakit "professzor doktornak", mivel eleve csak az lehet professzor, aki előtte már doktor lett. megszólításnál/ megnevésnél csak a legmagasabb titulust használják, hiszen minden alacsonyabb értelmesszerű. Ilyen erővel akkor mondhatnák azt is, hogy "professzor doktor érettségizett".

2015. nov. 11. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Mindenekelőtt tisztázzuk a fogalmakat. A doktorság egy cím, amit tudományos tevékenységgel lehet szerezni, és hivatalosan adják megfelelő szervezetek. Néhány esetben az egyetem elvégzése minősül ilyennek (jog, orvosi), régebben volt úgynevezett egyetemi doktor (megfelelő tevékenység, publikáció és vizsgák után), ezt nevezi a köznyelv kisdoktornak. Nyugatról átvett minta után az előbbi szigorúbb változata a PhD (filozófiai doktor - nem szó szerint, hanem átvitt értelemben). Nagyon komoly tudományos tevékenység esetén megfelelő számú és súlyú publikációkkal (amelyekre szintén követelmény a megfelelő hivatkozás másoktól) beadható egy értekezés az MTA felé, amit utána lektorálnak, elfogadás után a delikvens megvéd, és egy testület elismer. Ekkor az illető megkapja a tudományok doktora (nagydoktor) címet.

A professzor egy egyetemi státusz, munkakör. Olyan egyetemi oktató, akinek nagydoktorija van (nagyon kivételesen PhD), komoly egyetemi munkássága, és az egyetem rendelkezik kormányzat által adott státusszal (kinevezési lehetőséggel). Ekkor egy procedura eredményeként lesz valaki professzor.

Ebből következik, hogy megkülönböztető (ha nem keverik össze) a dr. és Dr., tehát van létjogosultsága, információt hordoz. Van értelme a professzor használatának, hiszen azt jelzi, hogy az illető egyetemi ember, nem pedig kutatóhelyi. Ez a tudományos életben (elsősorban konferenciákon, ahol használják) éppenséggel megadja az illető tevékenységének jellegét. A konferenciáknál ugyanúgy létezik (nem véletlenül használt) protokoll, mint egyes állami eseményeken.

Itt tehát semmiféle idegen átvételről nincs szó, mindössze nemtudásból, vagy fölösleges tudálékosságból fakadó helytelen használatról. A köznapi életben a doktor szót sem szokás használni. Akit (cirkalomtól menetesen) mégis így szólítanak, az egyfajta tisztelet jele. Aki fölöslegesen használja, többnyire nagyképűségből teszi.

2015. nov. 11. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Bizony, bizony, hiába életszerűtlen a 2. változat, mégis használják!!!!

Tanácskozásokon, nagydoktori védéseken de képernyőkön szereplőktől is hallottam.


Megvallom, engem elkeserít, idegesít, bosszant nyelvünk ilyetén való kifacsarás, amikor 'Professzor Dr.'-t látok leírva, vagy így hallom beszélve. Nagyképűségnek illetve túlzó udvariaskodásnak és a fogalmak összezavarásának tartom.

A dr. és Dr. használata sem követi a tudományos fokozatkülönbségeket. Nevem elírásakor én rendszeresen kijavíttatom az illetővel, és elmagyarázom, hogy ha nem mondat kezdetén áll a dr., akkor az kisbetűvel írandó.


Kicsit fellélegeztem, ahogy elolvastam az eddigi válaszokat.

Köszönöm. :)

2015. nov. 11. 17:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!