Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért büszkék egyesek arra...

Miért büszkék egyesek arra (főleg a neten), hogy nem képesek helyesen írni és fogalmazni?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 3. 00:00
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
40%

hátrább az agarakkal

mi vagy te? egy begyepesedett 60 éves??

mert ugye a mai tinik szövegét csak az szólná le, mert nem ismeri az msn beszédet

meglepődnél...

2010. ápr. 4. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
50%
Nem vagyok begyepesedett 60 éves, és az msn-es szokásokat is ismerem, csak értelmüket nem látom.
2010. ápr. 5. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim válasza:
100%

Szerintem (legalább) háromféle ember van, aki a neten helytelenül ír. Az egyik, akik tényleg nem tudnak. Ők a töltőtollal sem bánnak jobban, mint a billentyűzettel. A másik, akik viccből, vagy kedveskedésből csinálják. Ők, ha akarnak, tudnak helyesen írni, de miért is kéne minden msn beszélgetést „Szia!”-val kezdeni, amikor van „cijja” is. A harmadik pedig, akik leszarják. A kérdés csak az, hogy mikor? Mindenkinél máshol van a határ, hogy mi az, ahol "természetesen odafigyelek, hogy helyesen írjak", és mi az, ahol már nem.

Nyilvánvaló, hogy ebben a hozzászólásban alaposan meggondolom, hogy mit írok le. Míg ha msn-en szólok a páromnak, hogy hazafelé vegyen egy kiló kenyeret, akkor tudom, hogy úgy is megérti, ha néhány betűt kihagyok, vagy félregépelek, és még a felkiáltójelet is lefelejtem. Ilyenkor nem nagyon veszem a fáradtságot, hogy kijavítsam. Viszont ha levelet írok, és hirtelen nem tudom eldönteni, hogy egy szót hogyan kell helyesen leírni, inkább átfogalmazom az egész mondatot, mint hogy megkockáztassam, hogy hibásan írom le. Vagy ha tehetem, gyorsan beírom google-be, és pillanatok alatt itt találom magam ezen az oldalon, és látom, hogy „nicsak, másnak sem volt ez olyan egyértelmű”.

A fiatalok nagy részénél viszont nem ez a helyzet, és ez eléggé elszomorító. (Mondom ezt úgy, hogy idén töltöm be a 24-et.) Azt hiszem, ez a hozzáállás nevelés kérdése. Sokan értetlenül néznek rám, és azt mondják, „ez mekkora hülyeség”, amikor elmesélem, hogy nálunk egy közös családi ebédnél elmaradhatatlan, hogy újabb és újabb szóvicceket kreáljunk, vagy elvitatkozzunk egy-egy szó eredetén, esetleg azon, hogy ezt, meg azt más nyelveken nem így mondják. (Hozzátenném, egyetlen bölcsész sincs a családban.) Ugyanakkor egyre gyakrabban hallom azt ismerősöktől, hogy „minek utánanézni, meg megtanulni bonyolult szabályokat, ami nem magától értetődő, majd úgyis kikopik a nyelvből, és az lesz nekünk a jó, ha mindent úgy írhatunk le, ahogy mondjuk”, vagy „hogy is mondják magyarul ezt a szót, csak angolul jut eszembe”. Aztán csak bámulnak rám, ha azt mondom, hogy a magyar nyelv igenis érték, és nekünk kell fenntartani, mert más nem fogja helyettünk.

Bocsánat, hogy ilyen hosszúra sikeredett, de ez már nagyon kikívánkozott belőlem.

2010. ápr. 8. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim válasza:
75%

Helo!

Szerintem csak az a lényeg, hogy tudja az ember mikor kivel ír. Engem egyáltalán nem zavar ha valamit rövidítenek, elütnek vagy LY betű helyett J betűt használnak, vagy az ékezeteket lefelejtik.

A világ változik, minden egyszerűsödik, amit már nem használunk az kikopik, ez így helyes is.

Én örülnék ha pl a LY betű örökre eltűnne, (a billentyűzeten nincs rá gomb :) ), írhatjátok rá hogy a szép magyaros írás, meg stb., de számomra csak olyan szép mint az adózásban a többfajta adókulcs, szebb számolni több százalékkal, de sokkal rosszabb.


A végére egy kis móka, ha nem tudod elolvasni, akkor magadban keresd a hibát:


Egy anlgaii etegyem ktuasátai szenirt nem szimát, melyin serenrodbn vnanak a bteuk egy szbóan, az etegyeln ftonos dloog, hogy az eslo és az ultosó bteuk a hölyeükn lneegyek. A tböbi bteu lheet tljees össze-vabisszásagn, mgiés porbléma nlkéül oalvsahtó a szveög. Eennk oka, hogy nem ovalusnk el mniedn bteut mgaát, hneam cska a szót eszgébéen.


A cmabritgei emegyeten kéüszit eikgy tnuamálny áitllsáa sznreit a szvkaaon Bleül nicsn jlneestögfée akann, mkénit rdeeözndenk el a btüek: eyegüdl az a fntoos, hgoy az eslő és az uolstó betű a hlyéen lygeen. Ha a tböbrie a lgnoeyabb özeássivsazsg a jleezmlö, a sövzeg aokkr is tleejs mrtébéekn ovasalthó mraad. A jlneeésg mgáayzrataa az, hgoy az erbemi agy nem eyedgi btüeket, hneam tleejs sazakvat ovals.

2010. ápr. 9. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:

Szerintem is elég fals gondolkodás direkt helytelenül írni. Mint már az egyik válaszoló elmondta azt, hogy gyakran hivatkoznak a manapság nyelvészeknél divatos "A nyelvművelés áltudomány" című mű gondolkodás módjára. Annyiban értek ezzel egyet, hogy az archaikus alakokat tényleg nem kéne erőltetni, ilyen pl. az eszek, iszok, az ikes igék -k ragjának "helytelensége", vagy "aludnék" helyet "aludnám"-ot kell mondani. Erre vonatkozott ez, de a helyesírásunk érték. A nyelv fejlődik, de én is ahhoz a párthoz csatlakozom, hogy a fejlődés csak konzervatív alapokon lehetséges.


Egy olyannak, aki el akarja törölni az ly-t, csak úgy megemlíteném, hogy az angol nyelv helyesírása 60%-ban hagyományon alapul, de ez hagyomány a nyelvtanulónak logikusabb, mint az anyanyelvi beszélőnek.


A child-children között az anyanyelvi beszélőnek sokkal jobb lenne, hogy a különbséget érzékeltessük, hogy az egyik "cs'á'j[öo]ld"-nak ejtjük, a children-t pedig "csildr[ö]n"-nek. A tövek meghagyták a latin nyelvű tövüket, de ez korántsem praktikus, mert a római a "tio" (például communicatio)- tiónak (később ciónak) ejtették, és nem "é[j]s[ö]n"-nek. A design is a latin designumból ered, de Istenem, a dízájnnak nem ez lenne a fonetikája.


No, a franciáról ne is beszéljek...


Anyanyelvünk nem egy eszköz, hanem érték, amelyet évezredek során alakítottunk pontos kommunikációra. Én a "vala" (pl. valamely) szoktam v-nek rövidíteni, de a többit nem.

2010. ápr. 10. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:

"mert ilyen szemét vagy"


Ki vagy te, hogy egy anonim oldalon nem adod meg a tisztelet másnak?


"ez már a szemétség netovábbja

mégis mért foglalkozol ezzel? és ha vmi fontosat kérdez a kérdező te meg letörölteted a kérdését mert olyan nagy valakinek képzeled már magad"


Fontosat? A provokációk 90%a ilyen helyesírású.


Miért? A nyelvet nem azért kaptad, hogy lebutítsd, hanem hogy az egyik értékeinket tiszteletben tartsad.


nem vagy megváltó

és ha most feljelenteném a kérdésed mert totál idióta kérdés


Miért? Akikhez feljelentenéd, művelt emberek és csak úgy rajtad egy jó ízűet derülnének, semmi több.


"látszik h nagyon unatkozol

mert ha vki ilyet kérdez akkor az már szét unhatja azt a bizonyosát is"


Ez tőled röhejesnek hangzott.

2010. ápr. 10. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim válasza:
100%
Én 12 éves vagyok,és egy nyolcosztályos gináziumba járok,ahová viszonylag jó tanulók kerültek be.Több osztálytársam írását sem tudom elolvasni rendesen,mert meg kell fejteni,hogy mit is akar kifejezni a szleng nyelvvel.Számomra idegesítő a "h",a "vok",és a "puszcsi" na meg a társaik...
2010. ápr. 10. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
Szerintem,mi idősebbek,/50-körül/,még tanultunk nyelvtant,és ez belénk rögződött.A mia fiataloknál,már nem jellemző a helyesírás,mert nincs rá igényük,hiszen egymással leveleznek,és félszavakból,esetleg betűkből is értik a partner gondolatát.Én azért maradok a hagyományos írásmódnál. Szervusztok!
2010. ápr. 11. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!