Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért tesznek minden, hogy...

Miért tesznek minden, hogy elé vesszőt?

Figyelt kérdés

Mert egyszer így döntött valaki a nemzeti tudományos akadémiában? Vagy csak pusztán megszokásból? Mert szerintem teljesen fölösleges MINDEN nyavalyás hogy elé vesszőt tenni. Úgy is tudjuk hogy a "hogy"-gyal új mondatrész (vagy részmondat?) kezdődik.

Egyébként ti, hogy vagytok ezzel? :P


Grammar nazi-k kíméljenek



2017. máj. 31. 18:33
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
96%

"nem ezt kérdeztem"

Köszönöm a 0%-os lepontozást... tudod, néha van olyan dolog, amit mindenképpen el kell mondani.

Nem hiszed el, hogy fontos a túlbiztosítás?

Akkor arra gondolj, hogy van olyan nyelv, ahol nem írják le a magánhangzókat. Minek? Úgyis tudja mindenki...

Nos: NEM TUDJA.

Ezért születtek meg a jehovások, mert többé az isten se mondja meg, hogy ott milyen magánhangzók voltak.


És ugyanez történne a nyelvvel, ha elkezdenénk a te ötleted szerint egyszerűsíteni. Előbb innen húzunk ki valamit, utána onnan - fölöslegesek pl. az ékezetes betűk, nem? Az esetek 80%-ában úgyis lehet tudni (egyelőre!) - a többit meg kitaláljuk.

Na, ÍGY lehet tönkretenni egy nyelvet.

És azok pontoznak le, akik alapból rombolni akarnak.

2017. máj. 31. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 A kérdező kommentje:

Búra, árbóc, órakkor, lessz, kissebb, eggy, atilla, ventillátor, porszivó... De ezt majd egy másik kérdésben. Köszönöm az ihletet, Tízes.

Köszönöm a válaszokat!!

2017. máj. 31. 23:00
 13/28 BringaManó ***** válasza:
93%

erről a többször emlegetett "túlegyszerűsítésről" jutott eszembe az alábbi, bár nem a magyar nyelvről szól, de írhatna valaki a magyarra is egy ilyet :-)

[link]

2017. máj. 31. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:

A túlegyszerűsítésről:

a magyar nem hasonlítható az angolhoz ahol a beszélt és írott nyelv erősen elvált.

Az írásukban magánhangzókat nem jelölő nyelvekhez sem, itt is hatalmas a szakadék.


A magyar írás alapvetően a kiejtést követi némi kiegészítéssel, pl a vasgolyót vazsgolyónak mondjuk de írásban az eredeti módon írjuk a szótövet, vagy az "ng" ahol néha rendes "n"-t mondunk, néha meg orrhangú "n"-t.

(vagy ott van az a haszontalan "ly")


A hogy előtti vessző ezekhez képest lepkefing, nem okozna észrevehető változást ha eltűnne.

A búra meg az árbóc ellen is ugyanígy tiltakoztak, de akkor ezen az alapon én meg a szallag és a szöllő megváltoztatása ellen tiltakozhatnék.

2017. máj. 31. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 A kérdező kommentje:

Nem fölösleges a redundancia. A röhelyességig túlzott redundancia a fölösleges.

Egyébként azt kérdeztem hogy miért kell vessző olyan helyre ahol egyértelmű hogy új tagmondat kezdődik. Ahol nem egyértelmű, oda még szép hogy teszek vesszőt. Meg ott a hanglejtésemet is felviszem.


Elvégre, ahogyan azt tanultuk az iskolában, vesszőnél FELvisszük a hangunkat,,,,, (hallod? :) ) pontnál LEvisszük a hangunkat.

Például a "Sajnálom hogy beteg vagy." mondatban, a hogy előtt, nem visszük föl a hanglejtést. Élő beszédben legalábbis. Az írásnak pedig az élő beszéd "megörökítése" a célja, úgy-e?


"Miért viszem fel a hanglejtést ott ahol Nem viszem fel a hanglejtést?" Ez itt a kérdés.


Az előző válaszod lepontozása valóban túlkapás volt a részemről. Bocsánat.


BringaManó, ez király :'( köszi :'( Remélem hogy eme álom sosem válik valóra... Ez az angol nyelv porig való megcsúfolása lenne.

Az egyszerűsítés dologban a lehető legnagyobb mértékben igazad van. Mármint neked, Hetes/Tizenegyes. Mégegyszer bocsánat a beszólásért és a lepontozásért!! És köszönet Talintullinak, az egyszerűsítés-téma kirobbantójának!


Szerény véleményem szerint, a J és az LY, alig észrevehetően, de különböznek.

A J egy "kemény" hang. (Pl. Jjjjános!!!). A J inkább ajakkerekítéses, míg a LY inkább ajakréses. (a röhejes-ben a J márpedig ajakréses, ezért írtam LY-lyel.) BringaManó belinkelménye telve van ilyen /apró/ különbségekkel.

2017. jún. 1. 01:00
 16/28 anonim ***** válasza:
89%

"Sajnálom hogy beteg vagy."

Én ki szoktam mondani itt is a vesszőt... igaz, én nem hadarok.

Amúgy, ha megfigyeled az ide írókat: esetleg vessző még van. De más írásjel? Mondatvégi jelek, ha jó kedvük van.

2017. jún. 1. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
Viccnek gyenge, tanulmánynak úgyszintén. De vajon akkor mi a célja? Ja, időtöltés. Igen, a rendelkezésre álló idő strukturálása néha nagy gond.
2017. jún. 1. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 A kérdező kommentje:

Lepontozó! Hé Lepontozó! Lepontozóóó! Igen, jól hallod, hozzád beszélek!

Tevékenységed "viccnek gyenge, tanulmánynak úgyszintén". De vajon akkor mi a célja? Ja, értem már. Hát igen.


Akumlátor, komonista, csemballó, eddző, boddza.... Végül is ettől magyar nyelv a magyar nyelv. Megváltoztathatnánk, egyszerűsíthetnénk, de az nem reformálás lenne hanem egy új nyelv létrehozása...

A magyar nyelv tesz vesszőt a hogy elé, és én megkérdeztem hogy miért. De úgy látszik, tényleg az a válasz hogy "azért mert tesz vesszőt és kész".


Köszönöm mindenkinek.

2017. jún. 1. 14:13
 19/28 BringaManó ***** válasza:
100%

És ez meglepett?... Mit vártál?...

Igen, egyszerűen úgy néz ki jól, odakívánkozik a vessző, ez van, ilyen az akadémia nyelvérzéke. (ha neked máshogy tetszik, írd máshogy, senki sem kényszerít rá... :-)


Amúgy ez a "vesszőnél felvisszük a hangsúlyt" dolog elég hülyeségnek hangzik, nem tudom, ki találta ki, de még ökölszabálynak is gyenge :-//

2017. jún. 1. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 A kérdező kommentje:

Az általános-iskolás tanárnőm tanította így. Én igazat adtam neki ebben, és adok neki most is. "Kérjük, fejezzék be a beszállást."


Vagy akkor mi az értelme a vesszőnek, ha nem a hanglejtésfelvitel-és-egy-kis-szünettartás? És nem is a felsorolás elemei közötti elválasztás?

Nem tudok megbékélni azzal hogy a hogy önmagában nem elég az új tagmondat kezdetének a jelzésére...

2017. jún. 1. 23:23
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!