Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért tesznek minden, hogy...

Miért tesznek minden, hogy elé vesszőt?

Figyelt kérdés

Mert egyszer így döntött valaki a nemzeti tudományos akadémiában? Vagy csak pusztán megszokásból? Mert szerintem teljesen fölösleges MINDEN nyavalyás hogy elé vesszőt tenni. Úgy is tudjuk hogy a "hogy"-gyal új mondatrész (vagy részmondat?) kezdődik.

Egyébként ti, hogy vagytok ezzel? :P


Grammar nazi-k kíméljenek



2017. máj. 31. 18:33
1 2 3
 21/28 A kérdező kommentje:

Ja, és nem ökölszabályként fogom föl e vessző-hanglejtés dolgot. Tényleg úgy vettem -és veszem- észre hogy a vesszőnél felviszik a hanglejtést, ÉS tartanak egy szívdobbanásnyi szünetet. (elnézést, ezt az előbb nem tettem hozzá).

Bár kétséget kizáróan, a hogy előtti vesszőknél ritkábban hallom e hanglejtésfelvitelt... Ezért is írtam ki a kérdést. :

"Miért visszük föl (írásban) a hanglejtést, ott ahol (beszédben) nem visszük föl a hanglejtést?".


De már kaptam választ. : Ugyan azért amiért komonistának ejtjük a kommunistát, meg atillának az attilát. Ez a magyar nyelv, kisfiam. Nem muszáj egyetérteni.

És nem is értek egyet. De hát felnőtt ember vagyok, cs-meg! :D


Na mindegy. Köszönöm a válaszaitokat, és köszönöm a rendelkezésre álló időtök ily módon történt "strukturálását"!

És neked, BringaManó, külön köszönet az belinkelményért.

2017. jún. 2. 00:20
 22/28 anonim ***** válasza:

A szabály amúgy tök egyszerű:

2 hogy van:

- a kötőszó

- és a hogyan rövidítése


ahol nem tudod a hogyot hogyanra cserélni, ott kell vessző :)

2017. jún. 12. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 A kérdező kommentje:

Tehát te csak a kötőszó, hogy elé teszel vesszőt ;)


egyébként nincs olyan, hogy a világon amit ne tudnék hogyan-ra cserélni :D Mert én ilyen ügyes gyerek vagyok hogyan még még a mondatot is kisbetűvel kezdem néha :D

2017. jún. 15. 17:12
 24/28 anonim ***** válasza:

utolsó vagyok


Most jut ott eszembe: Előfordul, hogy a hogyan elé is teszünk, de ez trükkös, mert igazából itt is a hogy miatt:

pl.

ni

Nem tudom, hogyan kell csinálni.

Nem tudom (azt, hogy) hogyan kell csinálni.

2017. jún. 15. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 BringaManó ***** válasza:

#22,24: egyik sem teljesen igaz, de azért ökölszabálynak elmegy. :-)


(viszont a #22-esben egyáltalán nem állítottál olyat, hogy a hogyan elé nem kéne vessző --> úgyhogy a #23-asban lévő "tehát" egy teljesen hibás következtetést jelzett...)

2017. jún. 15. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 A kérdező kommentje:

Igen, igazad van. de itt csak látszólag van a hogyan előtt a vessző, ahogyan ezt a zárójellel jelezted is.


Egyébként, a kérdésem: "A f***nak kell a hogy elé vessző, hiszen mindenki tudja azt hogy a hogy új tagmondatot kezd." Egy szónak is száz a vége. Fölöslegesnek tartom. Aki pedig nem tudja azt hogy a hogy új tagmondatot kezd, az tanuljon meg magyarul.


Legalábbis az én véleményem ez. Tudom hogy kitörölhetem vele, de ezt félretéve jó érzés volt kiírni e kérdést.

2017. jún. 15. 22:15
 27/28 anonim ***** válasza:
sokan nem tudják, hogy abban az esetben kell avessző
2017. szept. 21. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:

na

tehát, hogy akkor kell, ha a "hogy" szó kötőszóként szerepel.

itt is gyakran tapasztalom, hogy sokan akkor is kiteszik, ha kérdőszóként van jelen.

2017. szept. 21. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!