Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes az az elnevezés, hogy...

Helyes az az elnevezés, hogy víz alatti torna?

Figyelt kérdés

Nálam a víz alatt azt jelenti, hogy a víz felszíne alatt van valaki az egész testével (pl. egy búvár), de ennél a tornánál nem erről van szó, mert vagy derékig, vagy mellkasig ér a víz. Szóval vízben vannak, de nem víz alatt. Vagy rosszul gondolom?

Jó, tudom, máshogy nem lehetne jobban megfogalmazni, a "torna a vízben" nem hangzik olyan jól, de akkor is... :)


2017. jún. 14. 01:56
1 2 3 4
 11/31 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ezt mondom, nincs rá szavunk.


Ha nem ér feneket, akkor van.

Mert a vízben úszik, ha valamennyi kiemelkedik belőle, lebeg, ha nem éri el a felszínt.


De ha a fenéken ül, akkor már nincs külön szó.


A gyaloglásra van vagy harminc szinonima-szavunk aszerint, hogy milyen tempóban, módon stb. járunk.

A vízben pruttyogásra nincs. Eszerint valószínűleg szárazföldi lények vagyunk. :D

2017. jún. 14. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 A kérdező kommentje:

"lebeg, ha nem éri el a felszínt."

Lebegésnél is valamennyi kiemelkedik belőle, vagy én tudtam rosszul? pl.: https://www.youtube.com/watch?v=mdRESX57Puc&t=32s



Ha nem látszik az emberből semmi, arra szerintem azt mondják, hogy a víz alatt úszik: https://www.youtube.com/watch?v=d5RC2u2bxjk

bár akkor helyesebben vízfelszín alatt :)

2017. jún. 14. 15:15
 13/31 anonim ***** válasza:
100%

Haladjunk visszafelé.


A lebegés azt jelenti, hogy az adott (függőleges) pozíciója nem változik. Vagy minden része a víz felszíne alatt van, vagy nem minden része, ez érdektelen.


Ha az ember (krumpli) a vízben van, akkor ez azt jelenti, nem a szárazon. E kifejezés azt nem határozza meg, mennyi része van a vízben, és mennyi felette.


A „víz alatt” kifejezésnek két jelentése van. Ha az „alatt” szót pontosan akarjuk értelmezni, akkor azt jelenti, hogy a víz, mint anyag alatt és a víz teljes egészében felette van. Ez az értelmezés természetellenessége miatt nem használatos. Ha viszont a magyar nyelv rövidítésre törekvő tulajdonságát vesszük figyelembe, akkor a kifejezés azt mondja, a teljes test a víz felszíne alatt van. Éppen ezért a „vízben van” azt fejezi ki, hogy a test egy része a felszín alatt, másik része felette van. Hiszen amikor teljes terjedelmével a felszín alatt van, arra van külön szavunk.


Hasonló a helyzet a „víz alatti torna” kifejezéssel is. Sokféle torna van, ami a vízzel is kapcsolatos, és a hétköznapi életben – rövidítve – egyetlen kifejezést használunk erre. Tehát, amikor a vízben (vagy a felszín alatt) vagyunk, és teljes testtel, vagy annak egy részével tornagyakorlatot végzünk, akkor „víz alatti tornáról” beszélünk tekintet nélkül arra, hogy néha a mozgatott testrészünk nincs is vízben. A kifejezés egyébként a következő esetre lett kitalálva. Bizonyos egyéneknek testmozgásra van szükségük, amely azonban számukra lehetetlen, vagy nagyon megerőltető. A víz felhajtó erejét kihasználva viszont, bizonyos gyakorlatok az ilyen személyek számára is elvégezhetők a vízben állva (kapaszkodva), miközben egyes testrészeiket így a vízben képesek mozgatni. Erre a komplex helyzetre egyszerűen a „víz alatti torna” elnevezést használjuk. Kétlem, hogy komolyabb félreértés származott volna ebből valaha is.

2017. jún. 14. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 BringaManó ***** válasza:
100%

Na, ez az a hülye irány ("a víz alatti, azt jelenti, hogy az iszapban"), amire már legyintettem volna, hogy "hehe, poénnak jó volt, de most már hagyjátok abba..." :-) (Remélem, hogy senki sem képes komolyan gondolni, hogy ha a krumpli kilóg a vízből, akkor "helytelen" azt mondani rá, hogy benne van a vízben...)

#13-asnak azért mindenesetre nagyon köszi, hogy helyretette (hátha létezik olyan, aki mégis komolyan vette volna az előtte lévő válaszokat...)

2017. jún. 14. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 A kérdező kommentje:
Igen, ha a krumpli egyik fele kint van a vízből, akkor vízben van. De ha ellepi a víz, akkor én úgy mondanám, hogy víz alatt van (a víz felszíne alatt, csak rövidítve). Vagy ilyenkor is jó a vízben van?
2017. jún. 14. 19:05
 16/31 BringaManó ***** válasza:
100%
Mifelénk (Magyarországon) jó, de azt nem tudom, hogy Nálatok mi a helyzet.
2017. jún. 14. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 A kérdező kommentje:
Ha valami miatt muszáj hangsúlyozni, hogy a krumplit lepje el a víz (pl. recept), akkor inkább a "víz alatt van-t" írjuk, ugye? Még ha nem is hangzik olyan jól. Mert a "vízben van" jelentheti azt is, hogy csak félig lepi el a víz. :)
2017. jún. 14. 22:50
 18/31 BringaManó ***** válasza:
100%
Ha valami miatt muszáj hangsúlyozni, hogy a krumplit lepje el a víz (pl. recept), akkor azt írjuk, hogy "a krumplit lepje el a víz".
2017. jún. 14. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 A kérdező kommentje:
Jó :) De akkor egy ember úszhat a víz alatt (vízfelszín alatti értelemben), de egy krumpli nem lehet egy tálban a víz alatt? Az mindenképp vízben van? Most már tényleg belezavarodtam.
2017. jún. 14. 23:05
 20/31 BringaManó ***** válasza:
100%

Hogyhogy belezavarodtál? :-o

Gondolom, hogy te tudsz magyarul, és jól tudod ezeket értelmezni.

A többiek jól szétpoénkodták: megtudhattuk, hogy amikor valaki kipróbálja, hogy meddig bírja a víz alatt, akkor ügyesen lefúrja magát a tengerfenékbe, és ott próbálja visszatartani a levegőt – lehetőleg úgy, hogy ne lógjon ki egyik testrésze sem a vízbe, különben már nincs 100%-osan a "víz alatt", és akkor arra nem lesz magyar kifejezés, ó, jaj... De ettől még szerintem te ugyanúgy tudsz magyarul, mint előtte.

Vagy tudsz olyan mondatot mondani, amelyről nem tudod eldönteni, hogy mit jelent (de nem a szövegkörnyezet hiánya miatt, hanem mert nem tudsz hozzá elég jól magyarul)?...

Írd le, kérlek, illetve azt is, hogy mi a kérdésed a mondattal kapcsolatban!


Azt már most előrebocsátom, hogy – bármily meglepő is – egy csomó dolog van a nyelvben, ami több dolgot is jelenthet, a szövegkörnyezettől, szituációtól függően. Tehát ne ilyet írj, hanem olyat, amelynek a megértésben valóban a mi segítségünkre szorulsz. :-)


(Persze nyilván ismét megint többféle választ fogsz kapni – hát ez egy ilyen műfaj...)

2017. jún. 15. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!