Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Egy furcsa kérdés: Ha valakire...

Egy furcsa kérdés: Ha valakire ezt mondjuk "lelőtték" akkor az magában foglalja azt is, hogy meghalt? És ha azt mondjuk "meglőtték" akkor nem halt bele?

Figyelt kérdés
Ha valakit "lelőnek" akkor még élhet?
2017. szept. 1. 15:56
 1/7 TR75 ***** válasza:
100%

Szerintem a lelőtték önmagában nem jelenti azt, hogy meg is halt, bár erősebb szó, mint a meglőtték. Utóbbi inkább csak sebesülésre utal, előbbi pontosabb jelentése a szövegkörnyezetből derül ki.

Ha én használom azt a szót, hogy lelőtték, inkább értem azt alatta, hogy meg is halt, mint hogy megsebesült.

2017. szept. 1. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy értelmezném, hogy a meglőtték egy enyhébb kifejezés, mondjuk utalhat vadászbalesetre is, ahol véletlenül eltalálta egy golyó az emberünket. Ha azt mondjuk, lelőtték, akkor pedig valaki szándékosan lőtt rá az illetőre, és hát valószínű hogy bele is halt, de ebből azért még nem jelenthető ki 100%-osan.
2017. szept. 1. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Változó, hogy ki hogyan használja. Az én szótáramban a "meglőtték" azt jelenti, hogy az illető csak megsebesült, a "lelőtték" azt, hogy bele is halt. Ugyanígy használom a megszúr-leszúr párost is.
2017. szept. 1. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A lelőtték szó azt jelenti, hogy sebesüléstől földre kerül, a meglőtték pedig azt, hogy találatot kapott.
2017. szept. 1. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem furcsa kérdés, de nem is gyakori. A szövegkörnyezettől függ. A meglőtték inkább véletlen balesetre utal, a lelőtték pedig szándékos cselekedettre. De a "lelőtték"-be sem feltétlenül "kell" belehalni. Pl kórházban: - Mi történt? - Ezt a férfit lelőtték az utcán. Meg lehet menteni? - Igen, úgy látom, hogy átment rajta a golyó.
2017. szept. 1. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Szerintem is szövegkörnyezettől függ a pontos jelentés. Néhány cikk ezzel kapcsolatban, ahol a kifejezés szerepel (hol meghalt az, akit lelőttek, hol nem):


[link]


[link]


[link]

2017. szept. 1. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Mi Magyarországon úgy használjuk, hogy ha: "lelőtték", akkor biztos, hogy meghalt.

Ha "meglőtték", akkor megsebesült, nem biztos, lehet, hogy él.

Erdélyi beszélőtől viszont már hallottam fordított jelentéssel...

2017. szept. 14. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!