Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az "egyelőre még" szókapcsolat...

Az "egyelőre még" szókapcsolat helyes?

Figyelt kérdés
Nekem ugyanolyan felesleges, sőt egyenesen bántó szóhalmozásnak tűnik, mint a "de viszont", "mert hiszen" és hasonlóan híres társaik. Úgyhogy én például beszédben is igyekszem kerülni kifejezetten. Viszont ezzel az "egyelőre még" fordulattal konkrétan irodalmi művekben is találkoztam már, szóval nem tudom...
2017. okt. 3. 10:28
 1/1 2*Sü ***** válasza:

A nyelvben van redundancia. Ez nem feltétlenül hiba, sőt esetenként praktikus is. Ha egy adott nyelvet beszélők használnak egy redundanciát tartalmazó szófordulatot, akkor az a nyelv része, nem tekinthető helytelennek. Ha mi magyarok használjuk a „de viszont” vagy a „mert hiszen”, „egyelőre még” kifejezéseket, akkor az a nyelv része, nem kell tőle idegenkedni.


Van egy csomó olyan redundáns nyelvi elem, ami fel sem tűnik, annyira mélyen a nyelv része. „Én megmondtam”. A megmond ige ragja egyértelműen jelzi, hogy ki az, aki itt megmond valamit, az „én” redundáns, anélkül is értelmezhető lenne a mondat. A „semmit nem tett” meg egyenesen logikátlan. Kettős tagadás, és van olyan nyelv, aminél így is értelmeződik egy ilyen mondat, azt jelenti, hogy nem tétlenkedett, a „semmit” nem csinálta, minden mást igen.

2017. okt. 3. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!