Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez helyes így? Túl fiatal...

Ez helyes így? Túl fiatal ahhoz, hogy.

Figyelt kérdés

[link]


Túl fiatal ahhoz, hogy az elhízás bármilyen betegséget okozzon nála.


Ez nem inkább azt jelenti, hogy a fiatal kora miatt nem is okozhat semmilyen betegséget nála az elhízás?


Én inkább így írnám:

Túl fiatal lenne ahhoz, hogy az elhízás bármilyen betegséget okozzon nála.


Szerintem ez jelenti azt, hogy korai lenne nála bármilyen betegség.


2018. okt. 13. 08:28
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Emberemlékezet óta így mondják.
2018. okt. 13. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 BringaManó ***** válasza:
100%
én meg nem is értem a két magyarázat közti különbséget (eltekintve attól, hogy az elsőben az elhízás okozza, a másodikban meg nem tudjuk, hogy mi)
2018. okt. 13. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Túl fiatal ahhoz, hogy az elhízás bármilyen betegséget okozzon nála:

a fiatal kora kizárja a betegségeket


Túl fiatal lenne ahhoz...:

Most is előfordulhat, hogy betegséget okoz neki az elhízás, de még korai lenne, ilyen fiatalon még nem kellene, hogy megtörténjen.


De lehet, hogy csak én értelmezem így :)

Kicsit furcsa volt olvasni a cikkben szereplő mondatot, bár lehet, hogy nem is félreérthető.

2018. okt. 13. 10:53
 4/7 A kérdező kommentje:

Túl korai lenne még, hogy elhízzon, és emiatt bármilyen betegség kialakuljon nála.


Túl fiatal ahhoz, hogy az elhízás bármilyen betegséget okozzon nála.


Ez a két mondat számomra nem teljesen ugyanazt jelenti, de lehet, hogy valójában nincs különbség köztük... :)

2018. okt. 13. 10:58
 5/7 BringaManó ***** válasza:
100%

na, most már megnéztem a cikket ("kénytelen" voltam :-), így már értem, hogy mi a gond.

csak a megoldásod ezen nem sokat segít (szerintem), mert az alig-alig jelent már, inkább csak árnyalatnyi különbség van az eredetihez képest.


egyébként az idézett rész "logikailag" jelentheti ezt is, azt is (kétértelműnek mondanám):

'A': jobban kéne vigyáznia magára (sajnos)

'B': kizárja a kora (hurrá)

én is a B-re asszociáltam, amikor csak csupaszon olvastam (itt a GYK-n), de a szövegkörnyezet nyilván segít:

"aggódik a pocak miatt" -> tehát nyilván nem "hurrá", hanem "sajnos".


mindegy, blikkbe jó lesz... :-)


ha mégis az a "feladvány", hogy kicsit egyértelműbb legyen – minél kevesebb átfogalmazással –, akkor az én megfejtésem:

"túl fiatal Ő MÉG ahhoz..."

ez "logikailag" ugyanazt jelenti, szerintem mégis egyértelműbb: ebben a formában már jobban illik az 'A' jelentéshez, és igaz ugyan, hogy kicsit "beszélt nyelvi" stílusú, de itt az pont jó, mert XY szavait idézik egy interjúban.


elfogadható így?... :-)

2018. okt. 13. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Tökéletes, köszönöm :)
2018. okt. 13. 11:34
 7/7 BringaManó ***** válasza:

korrekció a tökéleteshez:

- alig-alig jelent már

+ alig-alig jelent mást

2018. okt. 13. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!