Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az állatok miért nem erkölcsösek?

Az állatok miért nem erkölcsösek?

Figyelt kérdés

Megeszik egymást, és nincs bűntudatuk. Túlélési, és szaporodási ösztön hajtja őket, semmi más. Az emberben mitől van erkölcsösség? Ha a társadalmi korlátok megszűnnének, az ember olyanná válna mint az állatok, vagy elég erős az erkölcsös énünk, és nem tudunk elállatiasodni?

Mi különbözteti meg az állatot az embertől?


Sok kérdés bocsi. Tegyen hozzá mindenki amit szeretne. Köszönöm



#erkölcs #filozófia #ösztön #tudatosság #túlélési ösztön #társadalmi korlátok
2019. nov. 23. 21:43
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:
65%
Miért? Az emberek erkölcsösek? A keresztes háborúkban mi erkölcsösség volt?
2019. nov. 24. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:
100%

"A keresztes háborúkban mi erkölcsösség volt?"

Épp ez az érdekes, hogy attól függ, melyik korban nézzük. Akkoriban az erkölcsös viselkedés csúcsa volt Isten nevében harcolni. Ma barbárságnak számít.

2019. nov. 24. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 anonim ***** válasza:
Egy másik érdekes aspektus: Ha kb. a hívő keresztény értékrend számít erkölcsösnek, akkor az ateisták erkölcstelen életet élnek? Vagy többféle erkölcs létezhet egy helyen és időben? Ha nagyon kicsavarjuk, a főkérdést akár így is lehet érteni. (Ateista vagyok, mielőtt félreértené valaki.)
2019. nov. 24. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 A kérdező kommentje:

Nem tudom minek számít a hívő keresztény értékrend, nem tudom hogy a vallásosak erkölcsösebbek-e, vagy hogy ez mérhető-e.

Én a vallásosokra úgy gondolok mint elvakult, álszent emberek, akik magukat is becsapják, biztos van kivétel, de nagyon ritka lehet.


Az ateisták nem tudom pontosan mit vallanak, én hiszek egy intelligens entitásban, de a bibliában nem akarok csak azért hinni, mert valakik azt papolják hogy bűn nem hinni azt, egyszerűen nem hiszem el ahogy van.

2019. nov. 25. 04:09
 25/35 A kérdező kommentje:

"Dellfil" olvasott ember, jókat ír még, emésztenem kell. Nem néztem olyan filmeket, meg nem vagyok valami olvasott, de mostantól az leszek.


Szóval az erkölcs, etika a fejlődés velejárója?

Egy luxus, egy kényelem, biztonságérzet, ami elpuhított minket?

Azért kérdezem hogy elpuhított, mert ha azt látjuk, hogy egy embertársunkat kegyetlenség éri, vagy akár egy állatot is, akkor azt sajnáljuk, és nekünk is fáj lelkileg, nagyon rossz érzést okoz. De az állatokon közömbösség látszik, persze nem látunk a fejükbe, de szerintem egy oroszlánt kicsit sem kavarja fel hogy elharapja az antilop nyakát, vagy azt látja, ahogy lassan meghal..

Elpuhultunk a kényelmes, erkölcsös élet hatására? Vagy van bennünk valami ami az állatokban nincs?

Az ősembert megviselte vajon egy elvérző élőlény látványa?

2019. nov. 25. 04:31
 26/35 A kérdező kommentje:
"Jókat ír, még emésztenem kell"
2019. nov. 25. 04:33
 27/35 anonim ***** válasza:
85%

# 16

"az erkölcsösség belénk van ültetve"

Ebben alapvetően téved a kereszténység.

A kisgyerek gond nélkül bántja, kínozza az állatokat, a nála kisebb gyerekeket, mert ő még nem nagyon tud elvont fogalmakkal dolgozni, és nem érti meg, hogy miért ne csinálhatná, ha az neki magának nem rossz. A szülei nevelik bele, hogy mit szabad, mint nem az adott társadalomban. És mivel a nevelés nagyon fiatal korban kezdődik, amint a gyerek megérti a szavakat, ezért végül ez a tudás már ilyen "ab ovo" tudás lesz, vagyis természetesnek érzi a felnőtt ember a belé nevelt erkölcsöt. Ugyanez van egyébként a vallással is. Aki vallásos családban születik, az általában, még ha később nem is hisz a családja vallásában teljesen, de mégis "úgy érzi", hogy lennie kell valami felsőbb erőnek. Aki meg ateista családba született, azoknál ez az érzés általában hiányzik (bizonyos értelmi szint felett, legalábbis), mert ő gondolkodó emberként találkozott először azzal a feltételezéssel, hogy lehetséges egy felsőbb erő, és bizonyítékot várna a létére.


# 25

"Egy luxus, egy kényelem, biztonságérzet, ami elpuhított minket?"

Gyakorlatilag, igen. Mert a tömeges együttélésnek ez a feltétele, ezért nem verjük agyon azokat, akik a boltban előttünk állnak, hanem ha duzzogva is, de kivárjuk a sorunkat. Meg egyáltalán, ezért állunk sorba, ahelyett, hogy az eladót leütnénk, és hazamennénk a cuccal.

Aztán ha beüt a katasztrófa, akkor a tanult viselkedés lefoszlik - egyéntől és vészhelyzettől függően. Mondjuk, ahol háborús helyzetben jegyre adják a kenyeret, az utolsó kenyéren összeverekednek az emberek, nem azt nézik, hogy a másiknak a kicsi gyermekeit kellene etetni. Vagy ha egy felborult buszban keresi az ember a hozzátartozóját, akkor gond nélkül rálép az idegen emberre keresgélés közben. De akár elég, ha egy patkány beszabadul a lakásba, a galamblelkű ember is egyből vérszomjas lesz, és el akarja pusztítani.


"Az ősembert megviselte vajon egy elvérző élőlény látványa?"

Nem hogy az ősembert, de a mai embert se, ha hozzá van szokva.

Falun ugyan ma már kevesen tartanak haszonállatot, de gyerekkoromban még mindenkinek volt csirkéje, a legtöbb ember nevelt karácsonyra hízót, mert hűtőláda nem volt, a boltban csak gyanús húsokat lehetett kapni néha (korábban meg azt se, mert technikailag nem volt megoldott a friss hús szállítása), tehát azt ették, amit levágtak.

Én is születésem óta azt láttam, hogy nagyanyám rendszeresen elnyiszálja egy csirke nyakát, a férfi családtagok meg minden évben leszúrnak egy visító disznót. Nekem ez olyan természetes volt, mint hogy kihúzunk egy sárgarépát a kertben, ha enni akarunk. Vagy mint neked, ha egy étteremben rendelsz valamit, és nem azon idegeskedsz, hogy vajon hogyan is bántak azzal a disznóval.

A keresztény vallás is azt tanította pár évtizeddel ezelőttig, hogy az állatokat azért teremtette Isten, hogy az emberek megegyék, kihasználják őket. Csak a XX. sz-ban, főleg a közepe után kezdtek inkább az emberek azon gondolkodni, hogy éreznek-e egyáltalán az állatok, vagyis, hogy különböznek-e valamivel érzelmileg a sámlitól.

Mivel már évtizedek óta nem falun élek, ezért manapság már érzékenyebb vagyok az ilyen dolgokra. De aki még manapság is állatokat tart, akinek a mindennapjai része az állatok időnkénti levágása, azok jó esetben is csak arra mennek rá, hogy ne kínozzák szükségtelenül az állatokat.

Aki nem természettől elzárva él, annak természetes, hogy egyik élőlény megöli a másikat, a saját érdekei védelmében. Aki csak szúnyoggal találkozik rendszeresen, annak csak a szúnyog megölése tűnik etikusnak, aki meg csirkéket nevel, annak a csirkéké is.

2019. nov. 25. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 A kérdező kommentje:
27. Nem tudom ki pontozott le..nagyon elgondolkodtató.
2019. nov. 25. 13:05
 29/35 anonim ***** válasza:
60%

Mindenkit lepontoznak.

Az erkölcsi nevelés hiánya.

2019. nov. 25. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 A kérdező kommentje:

A lelkem mélyén hinni akarom, hogy van bennünk valami elemi jóindulat, ami talán nem megmagyarázható az élővilág túlélési ösztönével. Abban reménykedem hogy az az öröm amit akkor érzünk, amikor valakin segíthetünk, nem visszavezethető a túlélési ösztönünkre, szaporodási ösztönünkre (ami a túlélést szolgálja, csak nem egyénileg), és a félelmeinkre (minthogy minden félelmünk gyökere a halálfélelem, ami szintén a túlélést szolgálja)

Érdekes hogy a vallásosak gyakran használják a "gyarló" kifejezést az emberre,(szerintem is gyarló az ember, jelentsen akármit). De szerintem akkor illene igazán a "gyarló" kifejezés az emberre, ha a vallásosak tévednének, és nem lakozna mélyen bennünk valami, ami túlkerekedik a földi működésen (ami a túlélésen alapszik). Bár lehet hülyeséget írok, meg kell néznem a "gyarló" szó jelentését. Igaz nem véletlen a

nem a komment előtt néztem meg.

2019. nov. 26. 19:02
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!