Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A pszichológia tudomány vagy...

A pszichológia tudomány vagy áltudomány?

Figyelt kérdés
Eddig egy kísérletről tudok, amiről nem bizonyították be, hogy csalás, nagyotmondás vagy tévedés az Asch-kísérlet. A Milgram-kísérlet, Stanfordi börtönkísérlet, a járókelők közönyözzége (sidewalker effect) csalás vagy tévedés. Nem hallottam olyat, hogy az ezekből levont következtetéseket módosították volna.

2020. aug. 11. 13:05
 2/8 anonim ***** válasza:
81%
A pszichológia tudomány. Nem is könnyű tudomány. De nem a kérdésben említettek miatt.
2020. aug. 11. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
81%

Tudomány, azon belül empirikus tudomány.

Ilyen alapon akár az egész orvostudomány is lehetne áltudomány, mert sok száz évnyi tapasztalatra épül, nem egzakt számításokra. :)

2020. aug. 11. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Éppen azért kérdeztem, mert néhány kísérletről (tapasztalatról) kiderült, hogy nem igaz (nem úgy igaz). A levont következtetések módosításáról még sem hallani.
2020. aug. 12. 10:53
 5/8 Wadmalac ***** válasza:

"A levont következtetések módosításáról még sem hallani."

Talán mert ha a teszt xar, nem a következtetéseket kell módosítani, hanem a tesztmódszert és másik tesztet végezni.

Az előző teszteredmény meg simán kuka.

2020. aug. 12. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
79%

... azon belül empirikus... - nem azon belül. Csak empirikus tudomány van. Már amennyiben a tudományt az emberi tapasztalatok rendszerezésének tekintjük. Ha meg nem annak tekintjük, akkor nem értünk hozzá.

A tudomány lényege a fejlődés. az itt azt jelenti, hogy egy adott dolgot egyre pontosabban és sokrétűbben tudunk. A tudomány lényege a "téves teszt". Az mutatja meg a téve irányt. Gyakran hasznosabb és többet mondóbb a jó tesztnél.


"A levont következtetések módosításáról meg nem hallani". Mindenekelőtt a tudomány nem cirkuszi előadás,hogy a széles közönséget szórakoztassa, sőt, még a tájékoztatása se szükségszerű. Aki nyomon akarja követni, olvasson szakcikkeket. Azt se lesz könnyű, amennyi van belőlük.


Tehát a pszichológia nagyon kemény tudomány. Attól az, mert a megfigyelés emberen történik. Az embernek meg akarata van, képes hazudni és hasonlók. Az elektron például nem tesz ilyent. Ha a megfelelő műszerrel és hozzáértéssel figyeled, mindig ugyanazt teszi. Ez két embernél is elképzelhetetlen, de még ugyanazon ember két reakciójánál is. Szóval kicsit nehezebb. De működik.

2020. aug. 12. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
80%
A napokban jelent meg qubiton egy cikk hogy a publikációs kényszer miatt az orvosi kutatások 85%-a, a matematikai kutatások 60%-a megbízhatatlan, nem replikalhato szóval ez alapján bármire rá lehet mondani. A pszichologian különösen nehéz bizonyítani hiszen ami a 60-as évekbeli amerikaiaknak működött az nem biztos hogy fog 50 évvel későbbi magyarokon mert teljesen más környezet, kultúra és gondolkodasmod. Ez nem az eredmények hiteltelenseget jelzi hanem azt hogy a globális következtetésekkel kell vigyázni.
2020. aug. 13. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Egész konkrétan színtiszta filozófiaként kezdődött a pszichológia, azonban ahogyan elkezdték megérteni az emberi agy működését, úgy lett belőle tudomány, mert a filozófia magyarázatait össze tudták vetni a biológia megfigyelésekkel.
2020. aug. 13. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!