Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Önmagukat pszichológusnak...

Önmagukat pszichológusnak gondoló laikusok okoskodása nem probléma szerintetek? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Számos netes oldal van már, ahol pszichológiai témában rendszeres gyakorisággal gyártanak hírleveleket, videókat, megmondják az "okosságot", amit önmagukról írnak abból pedig az derül ki, hogy nem pszichológusok, a pszichológus szakmához köze nincs annak a szakmának, amiből átnyergeltek erre a (nem tudom mire) amihez végzettségük sincs. Önmagukat egyfajta pszichológiai tanácsadónak állítják be, és ez olykor elég veszélyes lehet.

Ők írják a "<szám>" jel amiből felismerheted a ... nevű személyiségzavart", "x jel amiből igazán tudhatod szeret -e a párod", stb... Rövid mondatokkal írnak le dolgokat ilyenkor, melyek sokmindenkire ráillenek.

Talán az ilyen oldalaknak is "köszönhetően" terjednek az ilyen, nem szakember által írt tartalmak alapján történő laikus általi negatív "diagnózisok". Összeveszés esetén zúdítják a "te egy narcisztikus önző szemét vagy, olvastam a jeleket a neten" önigazoló, káros mondatokat. Volt szerencsém azt is olvasni, hogy egyetlen jelből, gesztusból felismerhetőek a bizonyos pszichológiai rendellenességgel élők. Szerintem ez rendkívül káros. sok laikus kiképzi önmagát ezekből az "információmorzsákból", amelyeket szintén laikusok írnak, alapigazságnak beállítva őket és esetleg ezért mennek tönkre kapcsolatok, vagy baráti kapcsolatok nem jönnek össze, mert "arra emlékeztet xy viselkedése amit olvastam a neten", "mintha olyan lenne", stb...

Én attól tartok, hogy ez nem visz jó irányba, egyáltalán nem és hogy az ilyen megtévesztő, laikusoktól származó, laikusoknak szóló információk csak hidakat építenek az emberek közé és csak újabb előítéleteket képeznek, a gyanakvást erősítik fel. Egyébként is az el magányosodás korszakát éljük, ez is rádob egy lapáttal...



2020. szept. 13. 15:37
 1/7 anonim ***** válasza:
52%

Kiragadtál egy szakterületet. Értem, hogy ez izgat a legjobban. De a valóság az, hogy exhibicionistaemberek, haszonlesők, továbbá nagy tömegű hiszékenység mindig volt és lesz. Ezért az élet minden területe tele van ilyen jól hangzó dolgokat állító hazugságokkal. Továbbá az ezt imádó tudatlanokkal.

Most, az internet kezdeti, ám annál nagyobb lehetőségeket rejtő szakaszában ez pörgött fel. Jó üzlet.

A jövő az lesz, hogy az internet ebben a formában megszűnik vagy erősen visszaszorul. Helyette lesznek fizetős portálok,amelyeket lektorálnak, és egyfajta garanciát vállalnak a szavahihetőségért. Ezenkívül lesz a szeméthegy, amiben találhatsz ugyan gyémántot, de ahhoz hatalmas szerencse kell.

2020. szept. 13. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy más tudományterületen is ez megy, de ezt tartom az egyik legkárosabbnak. Mondjuk ha orvos lennék, biztosan naponta tapasztalnám a "ez a bajom, így diagnosztizáltam magamat, erre a X a legjobb gyógyszer, legyen szíves azt felírni" hozzáállást.

Én a jövő ezirányú alakulását nem tapasztalom, nem látom még.

2020. szept. 13. 16:00
 3/7 anonim ***** válasza:
83%

A pszichológia alapjai az elméleti pszichológia, és kicsikét filozófiai (lásd Freudot, Jungot, stb.). Létezik a pszichológiának persze a tudományos módszertannal dolgozó ága is (pl. statisztikai módszerekkel kielemzed, hogy van-e összefüggés az IQ és büntetett előélet között). Na most harmadik ágként csatlakozik ide a poppszichológia, akik a pszichológia elméleti alapjain felbátorodva annál sokkal sekélyesebb, de általában jól hangzó dolgokat találnak ki.


A kérdésed az az, hogy ez probléma-e. Szerintem abszolút. De ez nem csak a pszichológiát érintő jelenség! Például egészségtudományok területén ugyanez megfigyelhető. Drága édesanyám is mindig mondja, hogy hát ő Youtube-on látta, hogy amerikai orvosok arról tartanak előadást, hogy milyen egészséges a mit tudom én milyen méregtelenítő diéta (vagy éppen aktuálisan milyen videót látott). Aztán a fejében összeáll, hogy a tudományos innovációk gyakran Amerikából érkeznek (ami igaz), és amerikai dr. nevű valaki tart erről előadást, akkor ő az egészségtudományos terén a legújabb tudományos innovációkba tekint bele. Nekem meg esélytelen meggyőzni, hogy csak az adott termék nagyon profi, tudomány köntösbe bújtatott, hiszékeny embereknek készült reklámját látta.


De nem is kell a tudományok területére menni! Nézd meg a híreket: Mikor olvastál legutoljára olyan nem fizetős hírportált (akármilyen nyelven), ami nem clickbait baromságokkal, bulvárral meg álhírekkel volt tele?

2020. szept. 13. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
85%
De bizony probléma. Ahogy pedig előző is írja, ez az egészségügyet is súlyosan érinti. Önjelölt foteldoktorok osztják az észt diétákról, gyógyszerekről, összeesküvésekről. Kíváncsi lennek, mikor láttak utoljára kémia, biológia tankönyveket.
2020. szept. 13. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
84%
Azért nem ez a legkárosabb, én a jósok tevékenységét tiltanám be.
2020. szept. 28. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
72%
Teljes mértékben egyetértek. Azonkívül a helytelen szóhasználat is ilyen, maikor depressziósnak nevezik a rosszkedvűt, grafománnak azt, aki szeret írni (a grafománia egy létező kényszerbetegség). Én például OCd-s vagyok, és eléggé zavar, amikor teljesen random dolgokra egészséges emberek ilyeneket mondanak, hogy "zavarja az OCD-met". Nevetségesnek találom, ez nem OCD.
2021. dec. 17. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
55%
Hozzáteszem, minden más szakterület esetében is károsnak tartom a lebutított, nőimagazinos ismeretterjesztést (én is nő vagyok, de akkor is), ellenben nagyon támogatom a tudománynépszerűsítést, és a tudományos ismeretterjesztés akár modern eszközökön való megvalósítását. Felőlem tik-tokozhat is egy fizikus, ha igazi, hiteles dolgokat mond.
2021. dec. 17. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!