Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A vegetariánus táplálkozás/veg...

A vegetariánus táplálkozás/vegetarianizmus gondolatának és gyakorlatának széleskörű társadalmi szinten való térnyerése pozitív jelenségnek minősül, vagy csupán a modern korunkban elért tudományos és technológiai fejlettség által biztosította "luxus"?

Figyelt kérdés

Több százezer éven keresztül (a gyűjtögetés mellett) az ember (mint olyan) vadászatból-halászatból nyerte az életbenmaradásához és evolúciós fejlődéséhez szükséges táplálékát, a letelepedést követő fehérjeszegény táplálkozását pedig az élelmiszertermelés fejlettségének alacsony voltából fakadó keserű szükség szülte, így én elég szkeptikusan állok hozzá ehhez a modernkori "vegán" vonalhoz...


Mások hogy vannak ezzel?



2021. aug. 23. 16:53
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
71%
Emberi hülyeség megnyilvánulása. Az emberi emésztőrendser nem tisztán növényevő. Meg tudjuk emészteni, de nem gazdaságosan. Próbáld ki egyszer nyelj le 4-5 szem meggyet v. csersznyét egyben (kimagozva). És nyeljél le egyben egy ugyanekkora hús darabot és nézd meg, hogy milyen formában jön ki majd pár nap múlva hátul. A meggy/cseresznye szem szinte teljesen sértetlenül fog távozni, a húsból nem marad semmi. És köszi a lepontozást előre is. Tudom ez itt egy "hit kérdés".
2021. aug. 23. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
87%

- " így én elég szkeptikusan állok hozzá" - Én is.

Attól még nem lesz valakinek több rekeszes gyomra, és 12 méter hosszú tápcsatornája, ha elhatározza, hogy vegetáriánus, vagy vegán lesz.

A növények tartalmaznak felszívódást gátló anyagokat rostok flavinok, stb.

Ha kizárólag növényi táplálékon él valaki, az elfogyasztott tápanyagok egy részét nem tudja hasznosítani - lehúzza a vécén. Szóval a vegánok is pazarolnak.

2021. aug. 23. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
82%

Nézd meg az elefántot.

Kb. 10%-ot tud emészteni. Azért eszik ennyit.

2021. aug. 24. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 MDaniel98 ***** válasza:
73%
Azt hajlandó vagyok elhinni, hogy talán több hasznunk lenne abból, ha mindenki vegetáriánus étrendre állna át, mivel akkor az állati takarmányok helyét is átveszi majd az emberi táplálék termesztése, és így több embernek tudnánk elegendő élelmet adni. De ahogy előttem is kifejtették, biológiai szempontból nincs sok előnye, mert az ember mindenevő, de vannak olyan táplálékok, amiket nagyobb mértékben tud megemészteni mint másokat, illetve bizonyos tápanyagokhoz kisebb eséllyel jut hozzá növényi táplálékból. A jelenleg divatos vegetarianizmus pedig valóban nem a szükség miatt létezik, hanem mert megengedhetik maguknak, hogy úgy táplálkozzanak.
2021. aug. 25. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Pombe ***** válasza:
49%

@4


Szvsz. az is hasznos lenne, ha nem adnánk fel teljesen a húsfogyasztást, hanem jobban elterjedne az új trend, a flexitarianizmus, vagyis kevesebb hús, és több egyéb (vagyis mondjuk csak hétvégén hús...)


Nem személyes biológiai okokból lenne ez fontos talán, hanem egészen más okból, vagy okokból. Bolygómentésről van szó (pontosabban emberiségmentés), bár az állatokat is egyszerűen egyre jobban sajnálom:

[link]


Ugyanakkor azt én is mesebeszédnek tartom, hogy a hús elhagyása egészséges lenne, de az is igaz, hogy a mai modern ismeretek mellett a hús teljes elhagyása mellett is lehet egészségesen élni, mivel módszeresen odafigyelve lehet pótolni a húsfogyasztásból adódó hiányokat (de persze ez személyiségfüggő). Továbbá a sok hús fogyasztása se egészséges, de talán a legegészségesebb lenne történetesen éppen a kissé kevésbé szigorú flexitarianizmus.


A nagy baj az, hogy bár a vegás kaják sokát találtam finomnak, de nincs egy olyan se, ami olyan euforikus örömöt tudna okozni, mint egy jól... hmmmm... :)


[link]


Ennek ellenére, sajna, úgy érzem, meg kell barátkoznom a flexitarianizmus eszméjével. Amíg mesterséges húst olcsón nem tudnak előállítani...

2021. aug. 29. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Wadmalac ***** válasza:
86%

Csupán az állatok felé tett humánus lépésként van értelme, illetve hosszú távon az állattartás gazdaságtalan energiagazdálkodása miatt.


Tökéletesen lényegtelen, hogy eredetileg mindenevők vagyunk, az a természeti környezetben feldolgozatlanul elérhető tápanyagokról szólt evolúciósan, a mai étkezési, ételkészítési módszereinknél már lényegtelen.

Sem a húsfogyasztás, sem a tisztán növényi étrend nem káros az egészségre, ha a megfelelő tápanyagokat, kiegészítő anyagokat biztosítja és egyiket sem káros mennyiségben.

Ez megoldható húsfogyasztás mellett és tisztán növényi koszton is.

Éppen ezt a tényt szokta ignorálni mindkét csoport fanatikusabbja, a másik csoport kárára.

2021. szept. 8. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Wadmalac ***** válasza:
77%

Pombe:

hát igen, nem bánom, ha a steak borjú levágása nélkül készül majd, de legyen ilyen, mint most.

És most konkrétan azt vágom le, aki megpróbálja elvenni tőlem.

:D

2021. szept. 8. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
57%

Megoldható, de mindkét szélsőségnél nagyon nehezen.

Nem véletlenül vagyunk mindenevők.

2021. szept. 8. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
67%

Sajnálatos (vagy nem) módon, az evolúció természeti törvények szerint működik, és erre az ember nincs hatással, bár egyes példányai meg vannak győződve, hogy felülírhatják. Az ember maximum konkrét résztörvények hatásmechanizmusát vizsgálhatja, és ezek megismerése után mesterséges eszközökkel kiválthat bizonyos módszereket.

Ennek alapján a vega étrend részint bizonyos felismert problémák orvoslására jött létre, ugyanakkor luxusként terjedt el. Az evolúció nem ignorálható, azonban például a fejlett technológiával néha helyettesíthető, az viszont nem bizonyított, hogy hosszútávú hatás nélkül. Így azt sem tudhatjuk, hogy a hatás miféle, pozitív vagy negatív az emberre. Annyi valószínűsíthető, hogy nem nagy mértékű (eddig nem tudták kimutatni, ha nem szélsőséges változatról vn szó). Az egy másik kérdéskör, hogy ez milyen hatással van a (z élő és élettelen) környezetre.

2021. szept. 8. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
73%

"Attól még nem lesz valakinek több rekeszes gyomra, és 12 méter hosszú tápcsatornája, ha elhatározza, hogy vegetáriánus, vagy vegán lesz."

A gorillának (nyúlnak, tengerimalacnak) sincs bendője, és mégis növényevők.

Mondjuk ezek időnként visszaeszik a saját szarjukat.

Talán a vegánok is megtehetnék ezt a pazarlás csökkentésére.

2021. szept. 8. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!