Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az ókori Róma sikerességét...

Az ókori Róma sikerességét oroszlánrészt ennek az államnak és társadalomnak a már-már végtelen gyakorlatiassága és folyamatos alkalmazkodó képessége biztosította?

Figyelt kérdés

2022. febr. 7. 18:03
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
13 szavazat
 1/3 MDaniel98 ***** válasza:
24%
Nem hiszem én inkább a jó vezetőkre, és a katonai fölényre tippelnék, de nyilván az is közrejátszjhatott, amit te írsz.
2022. febr. 8. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
87%
Abban a korban jellemzően városállamok léteztek, csekély külső lehetőségekkel. Róma volt az első birodalom, amely megalkotta a jogot (ma is ez az alap), a szervezettséget, birodalmat átfogó intézményrendszert, és bizonyos mértékig a szubszidiaritás elvét (azaz mindent ott oldunk meg, ahol keletkezik). Természetesen az eljárásrend központosított volt, de a meghódított területek kormányzói gyakorlatilag totális hatalommal rendelkeztek (amíg nem kerültek egy még nagyobb, jellemzően központi hatalmasság útjába).
2022. febr. 8. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Az alkalmazkodóképesség és rugalmasság volt szerintem Róma sikereinek titka. Volt egy olyan képességük, hogy képesek voltak másoktól átvenni dolgokat, és ezeket a saját céljaikra felhasználni, tökéletesíteni, a saját társadalmukba, hadseregükbe, államukba integrálni. Lehet itt a hadművészetről, fegyverekről, rabszolgatartásról, építészetről, irodalomról stb. beszélni. Az a lényeg, hogy képesek voltak felismerni az idő szavát, és akár gyökeres módosításokat eszközölni, mégis mindezt úgy, hogy nem tagadták meg valahol saját magukat. Az "állandóságban a változás" kb. az, ami jellemezte őket, ezért tudott a római államiság több mint 1000 éven át fennmaradni.


"Róma volt az első birodalom, amely megalkotta a jogot"


A "jog", mint olyan, máshol is létezett, már Hammurappi is adott ki törvénykönyvet évezredekkel korábban. Viszont a római jogot, tehát az európai jog alapját valóban a rómaiak alkották meg.


"a szervezettséget, birodalmat átfogó intézményrendszert"


Ez is tévedés, más ókori birodalmakban is volt bizonyos fokú szervezettség és intézményrendszer, már Egyiptomban és a közel-keleti birodalmakban is. Azt a birodalmi szervezetet, hogy az államot tartományokra bondjuk, amelynek polgári és katonai vezetője van, a perzsák hozták létre és a rómaiak ezt a mintát használták fel... Továbbá a szatrapiák közötti úthálózatot, postaszolgálatot, amely a központot összeköti a tartományokkal, ezt is a perzsák találták ki. De a Távol-Keleten Kína is hasonlóan szervezett volt, ha nem szervezettebb, mint a Római Birodalom.


A vallási élet, építészet, mindennapi életvitel, szokások stb. területén az etruszkokról és a görögöktől vettek át nagyon sok mindent, a hadászat, fegyverzet terén szintén az etruszkoktól, de pl. az ibériaiaktól is... A nagybirtokos, rabszolgákkal végeztetett latifundium-rendszert pedig a punoktól vették át, továbbá a hadihajózás tudományát is... Később a nehézlovasságot a hadászatban a parthusoktól tanulták...


Kb. úgy kell a rómaiakat elképzelni, hogy az ókor szinte minden eredményét összegyűjtötték, tökéletesítették, és egy nagyon jól működő, erős birodalmat, hadsereget, építészetet, irodalmat, egyszóval civilizációt tudtak így kiteljesíteni.

2022. febr. 8. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!