Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Római Birodalom 2000 évvel...

A Római Birodalom 2000 évvel ezelőtti létrejötte nélkül Európa sosem vált volna azzá a Világot átformáló és domináló politikai, gazdasági, kulturális, vallási és katonai tényezővé, ahogy azt a történelemkönyvekből és a mindennapokból ismerjük?

Figyelt kérdés

2022. márc. 21. 17:59
A kérdező szavazást indított:
Nem
De
13 szavazat
 1/5 MDaniel98 ***** válasza:
Igazából a rómaiak sokat kölcsönöztek a görögöktől így én azt mondanám, hogy a görögök ebben a tekintetben meghatározóbbak voltak mint a rómaiak, persze a romaiak érdemeit sem szabad elhallgatni (római jog pl.:). De Európa dominanciája és a Római Birodalom között azért eltelt nem kis idő, ezért én nem tartom valószínűnek, hogy ez annyira meghatározó lett volna a több mint egy évezreddel a rómaiak után élt népekre.
2022. márc. 22. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a válasz az, hogy a Római Birodalom nélkül nem lett volna később Európa olyan, mint amit mi a történelemből ismerünk róla, de ezt közvetett módon kell elképzelni.


Az igaz, hogy a görögök rakták le az európai kultúra (politika, irodalom, művészetek stb.) alapjait, viszont a hellén civilizáció alapvetően a Mediterráneum térségére koncentrálódott, illetve Nagy Sándor után Kelet felé orientálódott.


Ahhoz viszont már a Római Birodalom kellett, hogy a görög-római (alapvetően mediterrán) civilizáció magához kapcsolja Európát, a germánságot is, egészen Britanniáig. Ha a Római Birodalom nincs, akkor a germánok, kelták stb. Hispániától egészen a Duna vidékéig megmaradnak Európa végeláthatatlan erdeiben barbár népeknek... Ezt bizonyítja, hogy Skandináviában még a X. században is ilyen germán barbárok éltek, akiket a kereszténység kapcsolt Európához (igaz, hogy ők támadtak a viking portyáikkal, de hosszú távon úgy lettek Európa részévé, hogy felvették a kereszténységet).


(Az előttem szólónak azért nincs igaza, mert a görög civilizáció, amely alapvetően mediterrán kereskedelmi orientáltságú volt, sohasem lett volna képes olyan politikai homogenitást teremteni Európában, amely a kultúrájukat közvetíti a barbárok felé. A görögök kereskedtek a barbárokkal, ez igaz, de csak azokkal, akik a folyók mentén, tengerparton laktak, bent a kontinens mélyén lakó emberekkel viszont nem foglalkoztak.)


Egyébként a Római Birodalom azért is fontos, mert az összeomlása után a birodalmiság eszméje, a világi uralkodóeszme, az európai országok, mint politikai képződmények előzményei, a jogrendszer stb. mind-mind a Római Birodalomban gyökeredzenek, én személy szerint a Római Birodalom nélkül nem tudnám elképzelni a középkori keresztény királyságokat sem! Nem beszélve arról, hogy a római császreszme, illetve "birodalmiság" mind-mind Rómára nyúlnak vissza, egészen Nagy Károlytól Napóleonig (de áttétekkel akár a III. Birodalomig) is! Márpedig ezek alapjaiban határozták meg Európa alakulását, Nagy Károly nélkül nincs Franciaország, Német-Római Birodalom, de Nagy Károly nincs Róma nélkül...


Említettem a kereszténységet. A kereszténység pedig azért fontos, mert a Római Birodalom után igaz, hogy időről időre bizonyos uralkodók megpróbálták feltámasztani a Római Birodalmat (vagy inkább mondjuk úgy, hogy egy egész Európát uraló, egységes államalakulatot), ide értve Nagy Károlyt, V. (Habsburg) Károlyt, Napóleont stb., viszont a történelem tanulsága, hogy ez ha ideig-óráig ment is, de tartós soha nem lehetett. Így ha a politika nem is fogta úgy össze többé Európát, mint a Római Birodalmat, de ezt helyettesítette a kereszténység! Sőt, a kereszténység volt az, ami a Róma utáni Európát "megtartotta" az arab, normann, bizánci expanzióval szemben! Később pedig a kereszténység volt az, amely Európát bővítette, említettem már Skandináviát, de lehet mondani a szlávokat, a magyarokat is. És nem említettem még ennek a kulturális vonulatait, azt, ami az európai civilizációt európai civilizációvá teszi, amelynek a görög-római kultúra mellett a zsidó-keresztény kultúra a másik alapja... A kereszténység viszont a Római Birodalomban alault ki, ott terjedt el, a Római Birodalom nélkül nincs kereszténység és ha nincs kereszténység, akkor nincs Európa!

2022. márc. 22. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
51%
Sztem nem, nagyon sokat köszönhet Európa a rómaiaknak
2022. márc. 22. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A pillangó hatás miatt természetesen nem tudjuk meg mondani.


Ha durvább következtetésekbe kezdünk akkor semmi köze hozzá mivel a középkorban a romai kultura kb teljesen eltünt. Az ipari forradalommal jelentek meg újra elemek a romai kulturából. Szerintem ez inkább következmény és nem ok.

2023. aug. 13. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Woody2 ***** válasza:

A Római Birodalom hatása oly nagy mértékű volt többek közt Európára is, hogy lehetetlen megjósolni milyen úton alakult volna az európai történelem és hova fejlődött volna az európai kultúra Róma létrejötte nélkül. Az mindenesetre valószínűsíthető, hogy Róma nélkül is fejlett társadalmak jöttek volna létre Európában.

Ami inkább érdekes kérdés, hogy mivel Róma nélkül nem jött volna létre a Kereszténység sem, ennek fényében milyen gyorsan tudott volna fejlődni az európai civilizáció. Ami azt illeti, valószínűleg jóval hamarabb elértünk volna egy a maihoz hasonló technológiai szintet. További kérdés, hogy az általunk ismert Kereszténység központú feudális Európa nélkül létrejöttek volna-e azon típusú gyarmatbirodalmak amelyek a nyugat-európai nagyhatalmakra voltak jellemzőek és amelyeknek tevékenysége kihatással volt az egész glóbusz történelmére, illetve kihatással vannak jelen korunk politikai eseményekre is.

nov. 1. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!