Szerintetek kik a magyar történelem legalulértékeltebb és legtulértékeltebb alakjai?

Figyelt kérdés

2023. márc. 26. 00:13
1 2
 1/12 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Mostanra már talán az ellenkezőjébe fordult, de majd' 150 évig árulónak tartották Görgei Artúrt. Főleg a szabadságharc bukását követő évtizedekben és a szocialista időkben. És nem csak a köztudatban, de a történészek nagy része is így vélekedett.
2023. márc. 26. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A nagy Levin ***** válasza:
88%
Nem tudom pontosan, hogy mi a mostani "hivatalos" megítélése, de aki szerintem túl van/volt "hájpolva", az Dózsa György. Nem tett ő akkora dolgokat, és összességében inkább ártott, mint használt az országnak. Főleg a szocialista időkben tolták túl, valószínűleg valamiféle "osztályharcos" láttak benne, aki a szegény parasztok érdekeiért küzd a csúnya nemesek ellen.
2023. márc. 26. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
92%

A 19. század előtti történelem sokkal kisebb súllyal szerepel a köztudatban, mint a 19-20. századi.


Pl. I. Lipót közel 50 évig uralkodott, alatta szabadultunk fel a török uralom alól (és kerültünk Habsburg alá). De említhetjük Werbőczyt is, aki elintézte, hogy bő háromszáz évre rabszolgaságba süllyedjen a nép. Talán Géza fejedelem sem kap megfelelő figyelmet, holott közel akkora szerepe volt az államalapításban, mint Istvánnak.


Túlértékelt mondjuk Petőfi, aki irodalmi jelentősége miatt közismert történelmi alak is, holott ebben a tekintetben nem volt érdemi hatása.

2023. márc. 26. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 kürasszír ***** válasza:
88%

# 3


Magyarország területének egyharmada, az úgynevezett "Királyi Magyarország " 1526/1541 óta Habsburg uralom alatt állt. Ez volt az ország leggazdagabb, legfejlettebb része, ahol a teljes népesség majd felé élt.


I. Lipót a török hódoltságot és az Erdélyi Fejedelemséget foglalta el, ezek együtt az egész ország területének kétharmadát tették ki, de a teljes népesség jó fele élt ott

2023. márc. 26. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
17%
Egyértelműen Hitler.
2023. márc. 30. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Túlértékelt személyek véleményem szerint a forradalmárok, szabadságharcosok, erdélyi fejedelmek, akik sok esetben szemben álltak a Habsburgokkal. Valójában két táborra oszlott a magyar nép: királyellenesek és királypártiak. A magyar történelemírás érezhetően a királyellenes tábort állítja be pozitívnak és a királypártiakat többnyire negatívnak. Ebből következik, hogy szinte az összes Habsburg házi uralkodónk alul értékelt személy lett. Magyar írótól még nem nagyon olvastam előítéletektől mentes történelemkönyvet a Habsburg uralkodókról.
2023. ápr. 5. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
93%
Alul értékelt személy Orseoló Péter is, akit egyes források gonosznak írnak le, míg más források ellenkezőleg pozitívan emlékeznek róla, a Szent Istváni politika továbbvivőjének. Valószínűleg ott követte el a hibát, hogy nem volt olyan megfontolt, mint a nála idősebb elődje Szent István, aki nem merte/akarta megkockáztatni az egyház megadóztatását. Péter megpróbálta, valószínűleg ez volt az egyik fő ok, amiért fellázadtak ellene, illetve azért mert a csak politikai okokból meg keresztelkedett vezetőket leváltotta a hatalomból (ilyen lehetett pl. Aba Sámuel), helyükre idegen, valódi keresztényeket nevezett ki.
2023. ápr. 5. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 kürasszír ***** válasza:
100%

# 7


Bocs, de alapvetően téves amit írtál.


Olvass erről egy neves történész által írt szakkönyvet: Deér József: Pogány magyarság, keresztény magyarság [link]


Ugyanis abban az időben a katolikus egyház nem volt önálló hatalmi tényező Magyarországon.


Szent István egyházi berendezkedése az úgynevezett "államegyháziság" volt, ez a magyar katolikus egyház teljes alárendelését jelentette a királyi hatalomnak.


Mellesleg miért kellett volna megadóztatni Orseolo Péternek az egyházat?


Hiszen Szent István államberendezkedésének másik eleme a patrimoniális királyság, amely azt jelentette, hogy az ország birtokállományának 80%-a királyi magánbirtok volt, 10% pedig egyházi, további 10% nemesi tulajdon.


Akkor a gazdaság a földbirtokláson alapult, és a királyi bevételek elsősorban abból származtak, vagyis az ország javainak 80%-a alapból a királyé volt, tekintve, hogy a birtokállomány 80% az övé.


Azaz a magyar király Orseolo Péter idején az ország birtokállományának 80%-ával közvetlenül, mint királyi magánbirtokkal, további 10%-ával, az egyházi birtokállománnyal pedig közvetve, az államegyháziság rendszerén keresztül rendelkezett.

2023. ápr. 6. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
0%
Itt mindenki olyan nagy történelem tudós hogy észre sem veszi mit kérdeztek. Annak hogy valakit túl vagy alul értékelnek qrvára semmi köze ahhoz hogy milyen irányban! De azért csak vitatkozzatok hülye gyerekek! 😁
2023. ápr. 6. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 everlight ***** válasza:
20%

leg túlértékeltebbek


: Nagy Lajos:Lényegében az apja által kötött alku miatt kapta meg Lengyelországot,de nem mosta 3 tenger az ország partjait,ahogy a mese szól.


Rákóczi Ferenc:Elvesztett szabadságharc után elmenekült,majd kuncsorgott az orosz cárnak hogy foglalja el az országot csak hogy ne a Habsburgoké legyen


Deák Ferenc:Összehozott egy gyalázatos megalkuvó békét,lényegében benyalt a Habsburgoknak elárulva a szabadságharcot.


II.András: Az ország egységessége és stabilitása gyengült, Halics elleni sikertelen hadjáratok,az Aranybullával a nemesek túl nagy hatalmat kaptak.

2023. okt. 17. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!