Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a kapcsolat a honfoglaló...

Mi a kapcsolat a honfoglaló magyarok és az uráli nyelveket beszélő népek között?

Figyelt kérdés
A tudomány jelenlegi álláspontja szerint.

2023. júl. 15. 10:04
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:
Nyelvi és genetikai kapcsolat is van.
2023. szept. 29. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim válasza:

@Barbell Deadlift

Öt/hat (witte/kutte) ➡️ viisi/kuusi az nem t-s megfelelés? Egyébként igazad van.

2023. szept. 29. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 Barbell Deadlift ***** válasza:

"A ház már a második példa volt rá. Az uraloneten hogyan lehet speciálisan ilyen típusú vélt egyezésekre keresni? Lehet egyáltalán?"

Konkrét szavakra tudsz ott rákeresni, de kidobja a megfelelő szavakat nagyon sok nyelven (még akár szamojéd nyelveken is).


"Nem egészen, de lehet, hogy én felejtettem el mondani: a vizeletre vonatkoztatott jelentése már csak az önálló magyar nyelvben alakult ki."

Nem emlékszem már, nagyon rég olvastam erről, most időm sincs arra, hogy alaposan utána járjak. De ha így is van, még mindig nem jelent semmi ellentmondást. Volt egy közös uráli alapszó egy bizonyos jelenségre (csorgás, csillogás, stb.), ezt a jelenséget meg ráhúzták egy új cselekvésre.


"Egyébként most jut eszembe, hogy a finn kota nem is házat, hanem kunyhót jelent (v.ö. angol hut, német Hütte, és lám, itt a k-h is)."

Igen, csak éppen az alap szó, amiből kialakult, a "skewt" volt, ami takarást jelent, tehát semmi köze az uráli verzióhoz etimológiai szempontból.


"Nem is azért hoztam fel, mert jó példák lennének, hanem annak illusztrálásaképpen, hogy nem feltétlenül jelent bármit is, ha ilyen szavakat találunk."

Figyelj, én nem akarom ismételgetni magamat, már mondtam: ott az uralonet, szánj rá kb. 2 órát az életedből. A sokadik "ilyen" szó után már te sem fogod azt gondolni, hogy ez véletlen.

2023. szept. 30. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 Barbell Deadlift ***** válasza:

22


Én itt elsősorban a szó eleji t-s változásra gondoltam, mivel ugye a szó eleji k-h-ról volt szó. Továbbá a török nyelvekben nem rémlik olyan, hogy lenne olyan személyes névmás, ahol t-re módosul a kezdő hang.

Teszem hozzá: nem vagyok nyelvész, én csak hobbiból foglalkozom ezzel. Ha valaki tud példát szó eleji t-s változásra, akkor természetesen írjon példát (és egyébként jó az észrevételed a víszi-kúszi szavakkal).

2023. szept. 30. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!