Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Író szeretnék (majd) lenni....

Író szeretnék (majd) lenni. Mi szükséges lenne ehhez? : )

Figyelt kérdés

15 éves vagyok, szeretnék majd íróként dolgozni. Tudom hogy nagyon kevesen tudnak belőle megélni, ezért nyilván kitanulnék közben egy /másik/ szakmát is, viszont már nagyon régóta érdekel engem az írás. Nem vagyok cseppet sem elszállva magamtól, egyszerűen csak ez foglalkoztat, van fantáziám, írói-vénám, és ezt voltak akik megerősítették. Oké, tudom hogy vannak még így páran a világon, ettől függetlenül akkor is írni szeretnék. :)


Igazság szerint engem már csak az érdekelne hogy; ha írnék egy könyvet, akkor azt hol, és mennyiért adnák ki, és milyen kiadót kell ahhoz keresni? Bevallom, nem igazán értem.


A másik meg; Lehet olyat hogy elküldök egy kiadónak - vagy én nem is igazán tudom kiknek kell elküldeni - egy novelláskötetre valót, és nem regényt adok ki, hanem novelláskötetet?



Elnézést ha kicsit zavarosra sikeredett, csak valójában ebben a 'témában' már minden foglalkoztat. Szeretném ha tényleg segítenétek, és nem 'oltogatnátok' valami oknál kifolyólag. Ha Paulo Coelhonak összejött, nekem miért ne jöhetne? : D


Előre is köszönöm szépen! : )


2011. máj. 26. 19:35
1 2 3
 1/22 A kérdező kommentje:
15/F.
2011. máj. 26. 19:35
 2/22 anonim válasza:
79%

Vannak, akik kiadtak már pár novellás kötetet(lásd Tisza Kata), ez is műfaj, nem? Az a baj, hogy kis országunk nem preferálja az írókat, költőket olyan módon, hogy támogatná a kiadatást. Saját pénzből meg kell fizetned korlátozott számú példány nyomtatását, ezek után boltot kell keresned, ahol árusítják is. Mivel nem vagy valami húdenagyon híres személyiség, aki nagyon lazán kifizeti és mindenki tud is róla, azért még reklámot is kell csinálnod(ez ált. kimerül egy honlapban).


Elküldhetsz kiadóknak kéziratokat, de tudod ezeket szokták követni állandó konzultációk(borító, szerkesztés) és ha akarsz lektort -mert miért ne akarnál, az csak segít- az plusz kiadás, amit neked kell állnod ismét. És hivatásos lektorok nincsenek. Megkérhetsz ismerősöket, de ha megkeresel egy magyartanárt, akkor el is kéri az árát rendesen.


Előre is sok sikert; én megfogadtam, hogy érettségimre összehozok egy novelláskötetet és egy regényt. Többnyire a fent említett okok miatt nem jött össze.

2011. máj. 26. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm ezt a kielégítő választ! : )

Tisztában voltam vele hogy nem lesz ez olcsó mulatság, és ahogy így leírtad, valóban nagyon 'szűkölködő' helyzetbe fogok kerülni, ha ezt az utat választom, de mégis csak ez érdekel engem már hosszú idő(k) óta.


Remélem még érkeznek válaszok, és hozzátesznek ezt-azt.

2011. máj. 26. 20:14
 4/22 anonim ***** válasza:
86%

Jól látod a helyzetet, valóban hatalmas anyagi költséggel jár az ilyen magánkiadás. Ha, úgymond, rendes kiadónál kopogtatsz, ott vaószínűleg elhajtanak, hiszen a tehetség egy dolog (de valószínűleg nem kiforrott tehetség vagy, gyakorolni kéne veled bizonyos írátechnikai dolgokat), ám a pénz és a marketing egy másik.

Mivel a kiadás igen költséges, próbálj meg ingyen publikálni. Ha csak érdekel az írás, és szeretnél fejlődni, ez is lehetőség (vannak írói oldalak doszt, ha nem regénnyel kezdenél, akkor a karcolat.hu talán jó választás, de mivel én vagyok ott az egyik szerkesztő, ne hivatkozz a GYIK-ra beküldésnél :) ). Így esetleg olvasótábort tudsz toborozni, illetve az esetleges hibákat könnyebben javítod, megismered a többiek véleményét - és még az is lehet, hogy egy kiadó felfigyel rád. (Történt már ilyen az oldalon.)

Illetve nem árt, ha gyakorolsz. Erre is jók az ilyen oldalak, továbbá a pályázatok.


Bármi más kérdésben pedig privát üzenetben is állok rendelkezésedre (egyen szó írástechnikáról, vagy kiadóműködésről).

2011. máj. 26. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
100%

Elküldheted a Magyar Elektronikus Könyvtárnak is a műveidet (nem feltétel számukra, hogy előzőleg nyomtatásban is megjelenjenek):


[link]

2011. máj. 26. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
A fentieken kívül mindenképpen csinálj egy saját honlapot, ahol írni is lehet neked. Nem árt, ha tudod a reakciókat a műveidre.
2011. máj. 27. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
92%

"Író szeretnék (majd) lenni. Mi szükséges lenne ehhez? : )"


1. Tehetség.

2. Rengeteg munka.

3. Sokat olvasni, ízlésre szert tenni, hogy képes legyél eldönteni, jó-e, amit írsz, és folyamatosan fejlődni.

4. Nem félni a kritikától, de nem is vakon bízni benne.

5. Ha az irodalomból pénzt is akarsz csinálni, akkor érteni kell az "irodalmi élet" működését.


"15 éves vagyok, szeretnék majd íróként dolgozni. Tudom hogy nagyon kevesen tudnak belőle megélni, ezért nyilván kitanulnék közben egy /másik/ szakmát is, viszont már nagyon régóta érdekel engem az írás."


Mo.-on kb. 10-en élnek írásból, ők se gazdagok. Tehát ezt helyesen látod. Valahogyan a megélhetésedet is biztosítanod kell. Ha tehetséges vagy és sokat dolgozol, akkor sem fogsz 40-50 éves korod előtt megélni az írásból.


"Igazság szerint engem már csak az érdekelne hogy; ha írnék egy könyvet, akkor azt hol, és mennyiért adnák ki, és milyen kiadót kell ahhoz keresni? "


Ezzel szerintem még ráérsz. Magánkiadást lehet csinálni, csak értelme nincs, mert senki sem figyel oda a magánkiadásokra, ha meg kiosztják egy kritikusnak, hogy írjon egy magánkiadású könyvről, akkor általában belelapoz, megkeresi az első helyesírási hibát, és aztán ír egy felháborodott cikket arról, hogy ma már minden szemetet kiadnak. A magyar kritikusok alulfizetettek és kiégettek, ha eléjük kerül egy magánkiadású mű, abból nem lesz köszönet. Ellenben ha egy Magvető kiadású mű kerül eléjük, aminek a szerzőjének a tanára az ő konzulensük volt az ELTÉn, akkor lehet, hogy több oldalt is elolvasnak belőle, és nemcsak a hibákat keresik benne :)))


"A másik meg; Lehet olyat hogy elküldök egy kiadónak - vagy én nem is igazán tudom kiknek kell elküldeni - egy novelláskötetre valót"


Ja, a filmekben. A gyakorlatban valószínűleg rögtön a kukába megy az egész, még akkor is, ha te vagy az új Rimbaud. (Iszonyatos mennyiségű szemét érkezik a kiadókhoz, nem lehet csodálkozni a magatartásukon.) Inkább fokozatosan fel kell építeni a karrieredet. Tehát ha van olyan versed vagy novellád, amit értékelhetőnek tartasz, azt mutasd meg valakinek, aki tényleg ért hozzá. Ha szerinte is jó, akkor tovább lehet küldeni valami olyan helyre, ahol az új írók bemutatkoznak. Tehát pl. fiatal írók műveit is tartalmazó honlapokra, blogokra, van egy pár ezekből. Ha ott megjelenik a mű, és igyekezed tartani a kapcsolatot az ottaniakkal (be is nyalhatsz az ottani nálad tapasztaltabbaknak, ők ennem örülnek, cserébe fényeznek egy kicsit téged, aztán egyszer majd valamelyik felolvasásra meghívnak, hogy te is olvasd fel valamidet), és ha már ismersz pár írót/költőt, akkor benne vagy az "irodalmi élet" nevű izében. Innentől az a feladatod, hogy egyre jobb műveket írj, és egyre ismertebb költők, kritikusok, folyóiratok felé próbáld továbbépíteni a kapcsolataidat. Sok éves kemény munka és seggnyalás útján eljuthatnak az írásaid a Holmi c. folyóiratba, az számít a csúcsnak. Pénzt ekkor még ne remélj az írásaidért. Az abszolút csúcs pedig az, ha köteted jelenik meg a Magvetőnél, de erről ne is álmodj 15 éven belül. Vannak persze kisebb kiadók is.


Ha nemzetközi hírnévre vágysz, akkor kezdj el már most németül tanulni. Ha tehetséges vagy az írásban és a seggnyalásban is, akkor eljuthatsz az abszolút csúcsig, a Magvetőnél való publikálásnál is magasabb csúcsig, ami a DAAD-ösztöndíj. Ehhez konkrét személyekhez sem árt benyalnod magad, ami szintén nem a következő 5 év zenéje. Ha DAAD-ösztöndíjat kapsz, akkor felolvashatsz és megjelenhetsz Németországban, és onnantól kezdve nemzetközi (=németországi) hírneved lehet, ez általában a maximum, ami egy magyar író számára elérhető. Végül, ha Németországban már 10-20 éve közismert vagy, akkor tényleges világhírig is eljuthatsz, vagyis ismerni fognak a világon mínusz USA és Anglia.


"Ha Paulo Coelhonak összejött, nekem miért ne jöhetne? "


Paulo Coelho másban nyomul, az ő szakterülete nem az irodalom.

2011. máj. 27. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Igazából amit leszűrtem hogy nincs sok esélyem - mondjuk ebben eddig is tisztában voltam -, és sokat kell nyalnom, ahhoz hogy valamit elérhessek. : D

Számomra a legésszerűbb ha az internetet használom írásaim "publikálására".


Mindenesetre mindenféleképpen kifogok adni egy regényt, még ha bele is döglök! Legalábbis valamit szeretnék akkor is elérni (anélkül hogy a nyálammal mosnának segget a nagykutyák). : )

2011. máj. 27. 06:57
 9/22 A kérdező kommentje:

Jaj, tekintsetek már el attól hogy az előző kommentem ilyen értelmesen lett megfogalmazva... Nagyon reggel van. : D


Nos; Még egyszer köszönöm szépen a válaszokat, még mindig ha valaki, valamit, ezzel kapcsolatban megakar osztani, legyen szíves írni! : ) Már így is rengeteget segítettetek!

2011. máj. 27. 07:01
 10/22 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerű kiadási lehetőség:


[link]


Ha eléggé jártas vagy valamilyen idegen nyelvben, akkor megpróbálhatsz fordítani (oda-vissza). Először a szó szerinti fordítást próbáld meg, aztán a tartalom szerintit. Javulni fog a fogalmazó készséged.


Itt van egy könyv a könyvírásról (mesterfogások íróknak):


[link] kreativiras


Ha esetleg igazán a hagyományos értelemben vett komoly író akarsz lenni, akkor itt van ehhez Gárdonyi Géza Titkosnaplója (de vigyázz, mert ez már igazán a magasiskola!):


[link]

2011. máj. 27. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!