Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek létezik szabad...

Szerintetek létezik szabad akarat, vagy az ember sorsa előre megvan írva születése pillanatában?

Figyelt kérdés
2011. szept. 11. 00:33
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
"Régebben a determinizmusban hittem, de mióta tudom, hogy a kvantumfizika ezt kizárja, úgy gondolom, van szabad akarat. Persze ez a szabadakarat is korlátozva van ezer oldalról (pl. nem akarhatom azt, amiről nem is tudom, hogy létezik)." Ezen én is sokat agyaltam régen. Mindig is tudtam, hogy van szabad akarat, de a saját magam működését sem értettem. Mertha igaz lenne a determinizmus az egész világra, akkor az igaz lenne mondjuk minden ember agyműködésére is, így az enyémre is. Ez alapján meg ugye élek a nagyvilágban jönnek a bejövő információk, és ez alapján minden helyzetben ugyanúgy kellene reagálnom, holott ez nyilvánvalóan egyáltalán nem így van. A világegyetemben létezik a véletlen, és ezt a véletlent a tudomány is nemrég volt kénytelen elismerni. A kvantumfizikát egyszerűen képtelenség lett volna megmagyarázni a véletlen jelensége nélkül. A véletlenszerűség elismerése a világegyetem viszonylatában viszont már nemcsak a kvantumfizikát érinti, hanem az emberi agy és így az emberi lélek működését is. A véletlenszerűség az alapja a szabad akarat elvének is. Nem "KELL döntened" valahogy, hanem "dönthetsz" valahogy, ez nagyon nagy különbség.
2011. szept. 11. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:

"Én ezt tudom, és értem. De számomra akkor is ellentmondás, feltétlen szeretet ide vagy oda."

Ezzel nincs nagy gond, ez azért van így, mert ember vagy. Ha én velem a töredékét tették volna csak, amit Jézussal, ha hatalmamban állt volna, igencsak elevene égett volna meg ott az örjöngő tömeg hirtelen haragomban a kínok közepette. De aki így tett volna, az bizonyította volna ezzel nagyon is emberi természetét, és ez pont a kudarca lett volna neki és az emberiségnek is.

Az egész pont attól hiteles, hogy Jézus nem úgy döntött, ahogy egy ember tette volna. Korábban csodák százaival bizonyította hatalmát, mégsem arra használta, hogy jól megruházza kínzóit. Ne hasonlíts semmilyen embert sem ő hozzá. Nehéz ezt megérteni, elfogadni, de azért nem lehetetlen. :)

2011. szept. 11. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:
Hát Freud munkásságát nem nagyon ismerem, de azt gondolom, a nemhívők a hívőkkel ellentétben nem ingoványra építik világnézetüket, hanem a tudomány eredményeire, ami bebizonyította a determinizmus nem létezik. Szabad akaratunk van. Az, hogy életünk során szeretünk inkább jó lenni, mint rossz, az erkölcsnek köszönhető, hogy mennyire fejlődött ki az egyénben. Viszont a múltban erkölcsös egyén a jövőben bármikor határozhat úgy, hogy nem lesz jó többet, mert van szabad akaratunk.
2011. szept. 11. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:
70%

Szabad akarat.

Bár a predesztináció kényelmesebb lenne, csomó hibát foghatnék a sorsra :)

2011. szept. 15. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:

Állítólag van egy minimális szabad akaratunk, de ez még nem egészen világos. Az viszont egyértelműnek látszik, hogy a döntéseink is meg vannak írva.

De nem teljesen mindegy, ha a sorsod úgysem tudod előre elolvasni? Így megvan az az illúziód, hogy szabad akaratod van.

2011. szept. 25. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!