Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan lehet a szövegértést...

Hogyan lehet a szövegértést fejleszteni?

Figyelt kérdés
Gyarkan azért vesztek pontot dolgozatban, vagy vizsgán, mert félreolvasok valami, pl. összekeverek betűket, így lett egyszer a neszmély szóból némely, vagy figyelmen kívül hagyok szavakat, pl. a nem-et. És akkor ugye az egész szöveg mást jelent. Hogy lehetne fejleszteni? Csak olvasással vagy van rá valami spéci módszer is? Köszi, 16/L
2009. ápr. 25. 11:08
 1/6 anonim ***** válasza:
65%
Olvasni, olvasni, olvasni!
2009. ápr. 25. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
69%

Szia!


Amit leírtál, diszlexiára vall, ami az olvasás megtanulásának egy sajátos zavara, és sok-sok embernél fordul elő, kinél kisebb, kinél nagyobb mértékben. Ezért hagysz figyelmen kívül szavakat, és olvasol félre. Ennek már csak a következménye a rosszabb szövegértés.


Éppen ezért a legjobb, ha tájékozódsz, hogy az iskolában ki a logopédus, vagy ki fejlesztőpedagógus. Minden iskolában vannak. Ha megkeresed, ő majd segít. Nem vészes ez az egész, de muszáj gyakorlással minél előbb foglalkozni ezzel.


Reni

(a szüleim logopédusok, onnan tudom ezeket)

2009. ápr. 25. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
75%

Én is félre szoktam olvasni szavakat. Szerintem ez inkább figyelmetlenségre és szórakozottságra vall.

Pofon is vágnám, aki azt mondaná rám, hogy diszlexiás vagyok.

Ha csak ennyi problémád van az olvasás terén, akkor szerintem nem kell ilyenekre gondolni.

2009. ápr. 25. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
54%

Igen, a dislexia súlyosabb ennél, szerintem is figyelmetlenség. Meg tudod oldani egy kis akaraterővel. Már ez is nagy szó, hogy felismerted a problémát. Lehet, hogy az élet más területein is szétszórt vagy. Pl. ottfelejted a tornazsákot... Figyeld az eszeddel,mit tesz a kezed, lábad, szemed ösztönösen, vagy kapkodva. Tudatosítsd magadban, hogy fejlődnöd kell ezen a téren. Mielőtt nekifogsz egy feladat elolvasásának,először is határozd el, hogy most nem gondolsz semmi másra. Tanuld meg elzavarni az idegen gondolatot, ha mégis bejön. Aztán tedd rá az ujjad a szövegre mint kiskorodban, és úgy olvasd. És kétszer olvasd el. Néhányszor lesz gondod a lassúság miatt esetleg, de később belejössz.

Ha végképp nem megy, lehet gondolni valamilyen vitamin vagy ásványi anyag hiányára is. PL.vashiány következtében az agy (és más testrészek) oxigénellátása nem kielégítő. Vas mint ásványi anyag, és folsav kell mellé, a jó felszívódás érdekében. Tabletták de méginkább színes gyümölcsök, és zöld levelek segítenek.

2009. ápr. 25. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
92%

Szerintem tökmindegy, hogy minek nevezik a problémádat, nem kell szégyelned, ha neve is van. A logopédus akkor is tud segiteni, ha csak a drukktól tévesztesz.

Ha bármilyen ismeretlen szöveget (több oldalt folyamatosan) hangosan hangsúlyozva és tagoltan, csak magadnak olvasol és akkor elakadsz és tévesztesz, érdemes logopedushoz fordulnod. Ez a hangosan olvasás rendszeresen végezve, egyébként terápia is lehet, ha csak a stressztől tévesztesz.

2009. ápr. 28. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Nekem is van hasonlo gondom, csak nekem az a kanyar, hogy nem az egyszeru szavakat nem ertem meg rendesen, hanem mikor tanulok egy tantargyat (egyetemi anyag) akkor van néha ugy, hogy tobbszor el kell olvassak egy mondatot, mert csak egymasutan rakott szavaknak tunnek néha. Ez jelenthet vajon komolyabb problémát is? Fontos megjegyzés: nem anyanyelvemen tanulok, de elvileg kéne ismerjem annyira a nyelvet, hogy ez ne jelentsen problémát. Tobbszor ha elolvasom, megertem, csak kell az a tobbszor...
2011. febr. 14. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!