Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy lehet, hogy egy bizonyos...

Hogy lehet, hogy egy bizonyos korszak beletartozik két tört. Időszakba is (pl. őskor, ókor)? Magyarázat lent.

Figyelt kérdés

Arra gondolok, hogy pl. az ókori görögök, rómaiak határozottan ókorinak mondható nép, mindig is így tanultuk, elfogadtam, oké. Még az annál régebbi népekek, úl egyiptomi, sumér is ókorinak hittem, bár ebben nem vagyok biztos. Az őskor időtartamáról őszintén szólva nem sok fogalmam volt, mert eddig a tananyagban nem volt benne, csak most, plusz töriórán tanultuk, és kicsit gondban vagyok az idővel. Egészen kb. i.e. 700-ig őskorról beszélünk ezek szerint. És még írtuk is, hogy megjelentek akkoriban a görögök, rómaiak. Ha ezt az őskorhoz írtuk, hogy lehetnek egyben ókori népek is? Hogy lehetett egyszerre két időszak is? A keltákat szintén az őskorhoz írtuk, és ők elvileg i.e.400-tól éltek i.sz.-ig. Akkopr mikor volt ókor? (elvileg i.sz. 476-ig, de előtte is kellett lennie) Kérdeztem a tanárnőt is, de nem adott igazán kielégítő választ, azt mondta, hogy a korszakok néha átfedték egymást, és nem változtak napról napra. Ez oké, de nekem itt több száz év maradna ki az ókorból, ráadásul mint írtam, a g♫8rög, római nép megjelenését egyértlműen az őskorhoz soroultuk. Kicsit sok lenne ítfedésnek nem?

Valaki megmagyarázná?:S


2011. nov. 2. 20:51
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Rendben, akkor tényleg megvan a hiba :D Nem tudom, hogy lehet, hogy úgy tanultuk, hogy a bronzkor és a vaskor még őskor. Nekem is már gyanús volt az időbehatárolás, és igen, én is írtam előbb, hogy akkor az már (szinte) az egész ókort kitenné, és akkor nem volt ókor? Akkor így fogom felfogni, hogy az már ókor, hiába azt mondják az iskolában, hogy nem az...vagy lehetséges, hogy az áttekinthetőség kedvéért soroltuk az egészet az őskorhoz, de akkor is egy rézse helytelen...

Azt nem feltételeztem,hogy egyszerre volt vaskor és bronzkor, de persze lehetséges.

Mindegy most már, megoldottuk a problémát (remélem), és k♫8szönöm a rávezetést :-)

Megkérdezhetem esetleg hogy mivel foglalkozol a történelmen belül? Én is történelemmel szeretnék foglalkozni, ezért is volt fontos hogy ezt a kis problémát kiküszöböljem.

2011. nov. 3. 21:49
 12/14 anonim ***** válasza:

"Nem tudom, hogy lehet, hogy úgy tanultuk, hogy a bronzkor és a vaskor még őskor."


Nem lehetetlen, hogy a tanár nőtök így gondolja.

Viszont akkor tisztázni kell, hogy ő mit nevez ókornak, mert az gyakorlatilag ebből a két korszakból áll.


"és akkor nem volt ókor?"


Ha a bronzkort és a vaskort az őskorhoz sorolod, akkor nem.


"vagy lehetséges, hogy az áttekinthetőség kedvéért soroltuk az egészet az őskorhoz"


Mitől lenne az áttekinthetőbb?


"Azt nem feltételeztem,hogy egyszerre volt vaskor és bronzkor, de persze lehetséges."


Semmi akadálya.

Bár egy adott régión belül sokáig nem valószínű. Egy kisebb egységen (pl. egy városon, vagy közigazgatási egységen) belül viszont már lehetetlen. Ott vagy ez van, vagy az.


"Megkérdezhetem esetleg hogy mivel foglalkozol a történelmen belül?"


Professzionálisan 19. századi diplomáciatörténettel, de érdekel az ókor is, bár azzal gyengécske nyelvérzékem miatt valszeg csak igen erős hobbi szinten fogok foglalkozni.


"Én is történelemmel szeretnék foglalkozni, ezért is volt fontos hogy ezt a kis problémát kiküszöböljem."


Akkor azt tanácsolom, hogy fogd fel úgy, hogy ez a tanárnőd álláspontja!

Ő sem egy univerzális lángelme, akinek minden szava szent.

Egyrészről ő is tévedhet, másrészről pedig ez a korszakolás egy olyan dolog, ami teljes mértékben önkényes.

Ha én pl. Platón születéséhez kötöm az ókor kezdetét, akkor ez van és kész. Meg lehet cáfolni, hogy akkor kezdődött az ókor? Mégis mi alapján?

Az már egy másik kérdés, hogy Platón születése nem volt egy olyan eget rengető esemény, hogy korszakhatár legyen, emiatt sok értelme nincs hozzá kötni, de elméleti akadálya nincs.

Max. senki más nem fogja ezt a beosztást használni, csak én és őrületbe kergetem vele a hozzád hasonló nebulókat. :D

2011. nov. 3. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 joe90210 ***** válasza:
Képzeld el,hogy 2012.01.01.-én Obama kiáll a nyilvánosság elé,és azt mondja,hogy a mai naptól kezdve "Legújabbkor" van.El tudod ezt képzelni?...Ennyi.
2011. nov. 3. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Azt nehezen mondhatja, mert már 1914 óta az van. Legalábbis a ma a magyar történettudományban érvényes beosztás szerint.


Amúgy ezt nem ő dönti el.

Mint már említettük, a korszakhatárokat az egész világra ható (még ha nem is mindenütt ugyanakkor bekövetkező) eseményekhez kötik.

Ilyen volt a fém eszközök elterjedése az ókor kezdetén, a kereszténység egyetemessé válása Dél-Európában a középkor kezdetén, a reformáció és a nagy földrajzi felfedezések a kora újkor kezdetén, a francia forradalom, a napóleoni háborúk, a nagyhatalmi egyensúly politikájának megteremtése és a liberalizmus kezdete az újkor elején, illetve az egyensúly összeomlása és a totalitárius diktatúrák korának kezdete, valamint az erkölcsi relativizálódás a legújabb kor elején.

Attól, hogy Obama mond egy beszédet, még sok minden nem fog változni. Legfeljebb, ha azt jelenti, be, hogy hadat üzen az arab világnak és kötelezi rá az összes NATO tagot hogy belépjen az USA oldalán (és azok be is lépnek).

2011. nov. 3. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!